Kontroverzní krok oznámilo ministerstvo zdravotnictví tento týden s tím, že za plně očkovanou se považuje osoba, která byla „očkována dvěma dávkami vakcíny, a to do šesti měsíců od data druhého očkování“, pokud obdržela tři dávky vakcíny nebo pokud se z covidu-19 uzdravila do šesti měsíců od „data vydání potvrzení o uzdravení“, a dále osoby, které se z covidu-19 uzdravily a obdržely alespoň jednu dávku vakcíny.
„Od dnešního dne je třetí dávka k dispozici všem,“ uvedl v neděli 29. srpna generální ředitel izraelského ministerstva zdravotnictví Nachman Aš, jak informoval deník Times of Israel.
Očkovací pas od tří let
V Izraeli se očkovací pas vztahuje na všechny osoby starší tří let, a protože malé děti nemohou dostat vakcínu proti covidu-19, musí svůj zdravotní status prokázat pomocí antigenního testu.
Někteří izraelští občané se k myšlence povinného přeočkování vyjádřili skepticky, s tím, že se to rovná lékařskému experimentu.
„Proč jsme první zemí, která to dělá?“ řekl podle listu Wall Street Journal 28letý Tovatel Magen, který podstoupil dvě očkování vakcínou společnosti Pfizer. „Dělají na nás pokusy.“
Přestože Izrael patří k nejproočkovanějším státům na světě, případů nákazy covidem-19 přibývá. V pondělí činil izraelský sedmidenní průměr nakažených více než 1 000 osob na milion obyvatel, což je dvojnásobek počtu zaznamenaného ve Spojených státech a Velké Británii, jak uvádí portál Oxfordské univerzity Our World in Data.
Podle deníku Wall Street Journal údaje izraelského ministerstva zdravotnictví naznačují, že většina těžce nemocných pacientů obdržela dvě dávky vakcíny, ačkoli podle něj byla u očkovaných osob menší pravděpodobnost, že vážně onemocní.
Předběžná studie, kterou izraelští vědci zveřejnili minulý týden, také ukázala, že osoby, které byly dříve nakaženy covidem-19, vykazovaly podstatně vyšší odolnost vůči variantě delta než osoby, které dostaly dvě dávky vakcíny společnosti Pfizer.
Buďte první kdo přidá komentář