A platit ty vaše vzdušné zámky budeme my
Sdílet článek:

„Elektřina bude, ovšem za jiné peníze, než na jaké jsme zvyklí. Bude dvakrát až třikrát dražší než před třemi čtyřmi lety,“ řekl pro Seznam Zprávy investor Michal Šnobr. A já začínám přemýšlet nad tím, kde zase ušetřit. U ČEZu jsem si zálohu na elektřinu zvedl o 200,-, abych neměl příští rok nedoplatek, a jak koukám, podle Šnobra jsem měl přidat nulu, abych platil rovnou o 2000,- víc. Jinak se z toho nedoplatku nevyhrabeme, co budeme živi.

Jestli ceny energií stoupnou, jak předpovídá jak vývoj, tak i pan Šnobr, chci vysvětlení od politiků. Za letošní rok stouply ceny emisních povolenek, které vystavuje Evropská unie, bezmála o 100 %. Což dopadne zásadně právě na ceny elektřiny. Takže se, milí politici, zdražuje, protože vy to tak chcete? Je to z vašeho rozhodnutí? Babišovi europoslanci pro takové změny rádi a svorně hlasují, Babiš se takovým novotám v Evropské radě nebrání, opoziční ODS ústy Petra Fialy Green Deal a ekologický fanatismus vítá jako příležitost pro žebračenky z unie. To samé jeho outěžci v TOP 09 a KDU-ČSL, Piráti se STANem jsou apriori pro jakákoliv ekologická opatření, protože jsou to spasitelé planety zu grunt. Tak na pranýř s nimi. Perou se o křesla v příští vládě, tak ať se stane jedním z hlavních témat těchto voleb zdražování elektřiny. Protože to se nás dotkne všech. A zdá se, že dost citelně.

Dovolím si připomenout existenci Žlutých vest, z kterých si francouzští policisté udělali na rok tréninkový boxovací pytel. Žluté vesty zaplavily ulice francouzských měst, protože se měly z politického rozhodnutí, tedy uměle, zvednout ceny benzínu a nafty. Jak dlouho si milí politici myslí, že bude trvat, než povstanou masy, protože už prostě nebudou mít na základní potřeby dost peněz? Taková opatření, dovolím si upozornit, nejvíc dopadnou na nejchudší lidi. Oni už teď stěží zvládají táhnout svůj rodinný rozpočet, který je často nahlodávaný exekutorem. Jak teď zaplatí elektřinu? To je prostě odpojíme? Z politického rozhodnutí? Kašleme na chudé? Protože na ně je tak snadné nakašlat? To má potenciál počínajícího výbuchu.

Ale fascinující ve výsledku vlastně je, že strany, které nyní deklarují věrnost zelené ideologii, za zdražení budou moci. Křičí ODS, že máme využít Green Deal, a tedy i zdražování elektřiny, pro vlastní prospěch. Lidé tam ten vlastní prospěch uvidí. Ale ten nebude u nich. Lidé budou chudnout a politici budou stále na výsluní řečnit o právech menšin a o Wir schaffen das. Ale lidé to budou platit. Na ně, jak je zvykem, to Wir schaffen das dopadne s veškerou svou tíhou. Vítězné body pak sklidí strany, které budou moci říct – my to říkali, my vás varovali. Taková slova rozhodně nezazní od naší milé a všeho schopné koalice pěti stran, která se už teď, netuším proč, jako kdyby v tom byla nějaká vyšší hodnota a ne vykupování naší budoucnosti, třesou na sklizeň dotačních žebračenek z unie. Babiš jako dotační závislák? Vždyť celá ta kupa koaliční opozice je némlich to samé jako přes kopírák. Hele dotace, a běží jako ratlík za klacíkem přesně tam, kam unie takového ratlíka chce nasměrovat. Odporné bezpáteřní glumovství, které zaplatíme my. Na vyšší ceně za elektřinu. Na vyšší ceně za plyn. Za vyšší ceny za automobily. Za vyšší ceny za potraviny.

Základní otázka do předvolebních debat – proč to dovolíte? Proč se nevzepřete? Žijeme v zastupitelské demokracii, tak nás, sakra, důstojně zastupujte, nekrčte se, nemlčte, bojujte za nás. Za to jste placeni. Ne za to, kterého blbečka z jiné strany víc nenávidíte.

Poznámka o referendu o vstupu do Evropské unie. Byl jsem mladý, seděl jsem na jakémsi hudebním festivalu, bylo líné odpoledne a já zalistoval festivalovým buletinem. Na poslední stránce byl kreslený vtip. Naši poslanci se na něm hádali o nákupu hasičské hadice do Kotěhůlek. Všechny ostatní zákony přišly befelem z unie, takže naši poslanci na ně neměli vliv. Přesně tenhle vtip mou mladičkou váhající existenci překlopil k tomu, že jsem o pár týdnů později vhodil své NE pro vstup do unie (autorovi vtipu tímto děkuji, jsem rád). A jsme u toho. Naši poslanci už jsou zcela mimo rozhodovací pozici. Už se jen hádají o ty hadice pro hasiče. Dovolávat se u nich odpovědí? Dočkáme se jen marketingových provolání o tom, že ostatní jsou blbci. Nic jiného. Ale emigrovat není kam, to je na tom nejhorší.

Štěpán Cháb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*