Děsivé svědectví z Afghánistánu
Sdílet článek:

Voják svému otci telefonicky vyprávěl opakované zážitky s uplatňováním praktiky „bacha bazi“ (hry s chlapci) u spřátelených afghánských policistů i vojáků. Ze své palandy slyšel, jak sexuálně zneužívaní, nezletilí chlapci křičí, ale bylo mu přísně zakázáno jakkoli reagovat. Jednotce bylo vysvětleno, že se jedná o místní kulturní zvyklost, kterou není radno narušovat. Uvedená praktika je mezi Afghánci značně rozšířená.
.
Jiný svědek, kapitán americké armády, se při pohledu na zneužívaného chlapce připoutaného k posteli rozlítil a pachatele zmlátil. Snad díky tomu nabyl u obyvatel vesnice větší důvěry a bylo mu sděleno, že po vypuzení Talibanu dosadilo afghánské vojsko ještě horší a zpustlejší domorodé velitele. Kapitánův zásah byl žel Bohu spíše výjimečný. Jakou míru ignorance a cynismu vyžaduje cílené, autoritou nařízené přehlížení a tolerování tak odporného konání?
.
Jedinou odpovědí, kromě zlé vůle, může být pragmatické sledování cíle bez ohledu na zvolené prostředky. Pragmatismus je užitečný nástroj. Dalo by se pochopit, kdyby namísto klopotného a z dnešního pohledu naprosto neúspěšného budování demokratických institucí západní spojenci vsadili na nějakého umírněnějšího monarchu. Ale jsou prostě věci, přes které vlak nejede.
.
Zkusme si představit film s Johnem Waynem, Humpreym Bogartem nebo třeba Charltonem Hestonem, kde by se hlavní hrdina ve výše popsané situaci amerického desátníka obrátil na druhý bok a ráno si s trýznitelem pokojně poklábosil a společně vykouřili cigaretu. Ne, v době, kdy tito slavní pánové točili své filmy, by americký voják vykopl dveře a pachatelé by mohli mluvit o štěstí, dožili-li by se rána.
.
Žel, doba se velmi změnila. Proti primitivním zvyklostem a středověké verzi muslimské víry je naše civilizace schopna postavit demokratickou vizi, které nápadně připomíná pohanské zlaté tele. Demokracii vykastrovanou, zahrnující změkčilost, kdejakou amorálnost, relativizaci všeho včetně pravdy samotné.
.
I přes všechno výše vyřčené je součástí našeho společenského systému stále ještě mnoho cenného, co můžeme světu nabídnout. Ale ta polévka je stále řidší a v konfrontaci s vírou v Alláha a místními zvyklostmi evidentně neobstojí.
.
Díky síle a sofistikovanosti našich zbraní dokážeme nepřítele porazit. Ale k proměnění jeho společnosti sílu nemáme. Jen Bůh ví, co nastane, až Čína a některé další nám kulturně vzdálené země dosáhnou stejné vojenské kapacity.
.
Dnešní vývoj v Afghánistánu nelze označit jinak než jako naprostou vojenskou i politickou katastrofu. Ale snad ještě vážnějším problémem je fakt, že se podstatná část americké elity odmítá z evidentního krachu zvolené strategie poučit. A hned v zárodku napadá a odmítá kritiku, která míří k jádru věci.Zdroj:
.
https://www.theamericanconservative.com/
https://dennisprager.com/

 

.

Tomáš Valer

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*