Čína, EU, dotace, auta a čipy




Sdílet článek:

MARTIN KAVKA

Vedle vydání nových iPhonů společnosti Apple, mimochodem pročko vypadá velmi dobře, úspěšně zapadlo, že Čína nejspíše dokáže vyrábět čipy 7nm. Lépe řečeno, pod americkými sankcemi společnost Huawei.

Pochopitelně, společnosti jako Samsung či TMSC jsou dál a dnes dokáží vyrábět čipy 3nm. Zároveň to znamená, že Huawei se zařadí mezi tyto dvě společnosti, které jako jediné na světě dokáží vyrábět čipy s 5G.

Asi by nešlo o nic významného, kdyby to neznamenalo, že západní svět ztratil monopol na výrobu špičkových čipů a je jen otázka času, kdy Čína bude vyrábět čipy 5nm a 3nm a zbaví se závislosti na TMSC a Samsungu. Pro svět mobilní technologie to je skvělá zpráva, pro USA a Evropu už méně. Vlastně je to špatná zpráva. Znamená to, že Čína se stane nezávislá na západních technologiích a ekonomický význam Evropy dál upadne. USA si nějak poradí, nemají tam totiž tolik ideologicky zaměřených magorů, tedy, možná mají, ale vždy to dokáží nějak vyvážit.

Mezitím si předsedkyně Evropské komise von der Leyen vzala na paškál dovoz čínských automobilů do Evropy. Prý jsou podhodnocená a masivně dotovaná čínskou vládou, což je nepřípustné. Možná není od zajímavosti, že tato čínská auta v Číně stojí o 30 až 50% méně, než za kolik se prodávají v Evropě.

Problém bude nejspíše někde jinde než v tom, že by Čína masivně dotovala vývoz čínských aut. Možná za tím vším je technologická vyspělost čínských aut, což společně s cenou dělá evropské automobilky nekonkurenceschopné. VW, Audi, Mercedes, ale i francouzské automobilky kupují podíly v čínských automobilkách, aby se dostali k moderním technologiím, nejen ve výrobě elekromobilů, ale také baterií. Paradox, že? A přesto se najdou lidé, kteří budou tvrdit, že Čína vše kopíruje a Číňan pracuje za misku rýže. Dotyčný si ovšem neuvědomuje, že Číně dnes patří první místo v podávání patentů, druhé jsou Spojené státy, které si prvenství držely 40 let. Následuje jižní Korea, Japonsko. Evropa ztrácí a nejen v patentech, ale i v ekonomické sféře. A do toho všeho emancipace Afriky, kdy její země postupně házejí vidle do evropského dědictví, jakožto pozůstatku kolonialismu.

Ostatně pokud se člověk podívá na příčinu posledních převratů v afrických zemí, tak vždy za tím je, že svržené vlády šly na ruku některé z evropských zemí. Hlavně Francii, která z těchto zemí odvážela nerostné bohatství, ale tyto země z toho neměly skoro nic a ani nemohly nijak ovlivnit způsob rozdělování příjmů z jejich nerostného bohatství. A ti co provedli převrat mají podporu obyvatel země. Ano, EU křičí o tom, že byla pošlapána demokracie. Ptám se, jaká demokracie? Není demokracie hlas lidu? To, že někdo byl zvolen díky penězům společnosti těžící uran, ještě neznamená, že jde o demokracii. Jenomže jako v případě čínských aut, kde nejde o to, že by Čína dotovala tyto auta, tak ani zde nejde o demokracii, ale o ztrátu kontroly nad nerostným bohatstvím a místo toho, aby si Evropská unie, Francouzi řekli, že mají máslo na hlavě, tak to svedou na Rusa. Rus je takový univerzální nepřítel. Navíc Rusko má dva putovní agenty, Čuka a Geka, kteří si jezdí pod světě a tam někomu natřou kliku Novičokem, pak si zajedou do nehlídaných zbrojních skladů atd.

Ano, trochu jsem odbočil od původní myšlenky. Jen trochu, protože z Číny do Afriky je to dnes letecky jen pár hodin, stejně jako z Číny do Evropy, či z Evropy do Afriky.

Evropa dominovala známému světu a později objevenému světu téměř dva tisíce let. Ani islámské výboje, rozmach islámu na tom nic nezměnil. Islám převzal evropskou filozofii, znalosti a z počátku, také díky velmi liberálním vládcům, dokázal tyto znalosti zužitkovat a také rozvést. Jenže to skončilo ve chvíli, kdy muslimové vyčerpali bohatství dobytých zemí a s úbytkem křesťanů také klesaly příjmy těchto zemí.

Dvacáté století patřilo USA. Evropa sice ještě patří ke světovým premiantům, ale po Druhé světové válce se technologický rozvoj plně přesouvá do USA. Z Evropy USA dokáží konkurovat jen Němci. Pak vznikla Evropská unie. Místo ekonomické spolupráce se z toho stal politický podnik. Ekonomii nahradila ideologie. USA začaly přesouvat výrobu do Číny. Nižší výrobní náklady. Evropa začala výrobu přesouvat do Číny. Varování nebylo Japonsko, kdy se v 60 letech minulého století všichni smáli japonským autům. Varování nebyla jižní Korea, kde ještě před dvaceti lety byla korejská auta brána jako něco co je pro ty co nemají na Volkswagen.

Trochu to připomíná pohádku o ošklivém kačátku. A najednou všichni koukají a nechápou. Nejvice nechápající jsou ovšem naši politici. Pekarová a Pepek Vyskočil jezdí na Formosu a Formosa nakonec bude stavět svůj závod na čipy v Německu, odkud jezdí politici do Pekingu. A navíc ani na Formose není jednotný postoj k Číně a vypadá to, že prim dnes hraje Kuomintang, kterému jde o sblížení Tchajwanu a pevninské Číny.

A tak zatímco představitelé Evropské unie a naší politici se snaží kopnout zlaté prasátko do zadku, protože dál než k análnímu otvoru se nedostanou. JIný ani neznají, tak ostatní jdou s mrkvičkou k rypáčku. Sice kritizují, ale mrkev dají.

Po proslovu předsedkyně Evropsko komise, sice spadly akcie čínských automobilek, ale jen na chvílí. Horší je však zděšení mezi evropskými automobilkami. Nežádaly o sankce a znevýhodnění čínských automobilek a krok EU na dodatečné clo a zdanění čínského dovozu by jim mohl pomoci. Mohl? Mohl, asi jako Applu pomohlo, že Čína zakázala svým úředníkům používaz iPhony a Huawei má čip, který umí 5G, akcie Applu padly o 200 mld. dolarů.

Ve chvíli kdy EU zavede cla a další daně na dovoz čínských aut, evropské automobilky na čínském trhu končí. Co to bude znamenat? Propouštění, nárůst nezaměstnanosti. Zavřené dveře pro evropské automobilky k vyspělých technologiím a další pád do bezvýznamnosti pro Evropu.

Tohle jsou pro Evropskou komisi, Evropský parlament vlastně marginálie. Podstatné je, že když si otevřete láhev, tak plastové víčko bude držet s láhví a nebude moci odpadnout někam do přírody.

Bylo by to k smíchu, kdyby nebylo k pláči.

 

fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Již jednou jsme dali přednost ideologii před ekonomií.Dopadli jsme neslavně.Uběhlo 30let a spolek který se jevil jako čistě ekonomický se změnil díky neokomunistům na ideologický.To jsou parrrradoksy a tak jsme během krátké doby opět TAM.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*