Zprávy, které se nedostaly na první stránky




Sdílet článek:

SYRZDARMA

O rezignaci muslimského premiéra ve Skotsku, nových záchodových pravidlech na školách v Americe a univerzálnosti pojmu extrémní pravice.

Zcela subjektivní výběr zpráv ze světa s drobným komentářem. Odkaz na celou zprávu na konci článku.

(1) Ve skotské vládě jsou samí běloši

Skotský premiér Humza Yousaf tento týden rezignoval na svou funkci. Humza Yousaf se narodil do rodiny přistěhovalců z Pákistánu a v roce 2012 se stal prvním muslimem ve funkci ministra. Je členem Skotské národní strany. Od března 2023 byl premiérem skotské vlády za podpory strany zelených.

Proslavil se svým projevem na půdě parlamentu, ve kterém si stěžoval, že je jediný ve skotské vládě, kdo není běloch. „Soudci vyššího soudu: běloši, náčelní policie: běloch, všichni jeho zástupci: běloši”, vyjmenovával Humza Yousaf před poslanci.

Když ve Skotsku přijali kontroverzní zákon o nenávistných projevech, nahlásila řada lidí policii právě premiérův projev. Premiér je označil za extrémní pravici.

Pozn. redakce: Do mysli se nutně vloudí taková představa. V pákistánském parlamentu vystupuje první bílý ministr s projevem, ve kterém si stěžuje, že šéf policie je kluk opálený, jeho zástupci jsou kucí opálení, že jsou všichni opálení. Není to takové absurdné?

Je, ale na západě normální. A lidé musí věřit, že je to tak správně. Jinak dostanou flastr za nenávistné projevy. A to je teprve také absurdné.

(2) Nová záchodová pravidla

Bidenova administrativa vydala v měsíci dubnu novou sadu pravidel, kterými zrušila předchozí opatření Trumpovy vlády pro školy, které dostávají federální peníze. Podle nového nařízení je pohlaví něco, co si určuje každý student sám. V praxi to například znamená, že školy musí umožnit přístup mužům, kteří se prohlašují za ženy, na dámské toalety nebo do dámských šaten. Nebo že když někdo nazve transosobu zájmenem podle jejího skutečného pohlaví, může být potrestán.

Jako první zvedl prapor stát Texas a podal žalobu. Podle něj jsou Bidenova nová pravidla nezákonná a ohrožují ženy.

Pozn. redakce: Opatření podobného typu jsou největším porušením práv žen za dlouhou dobu a v podstatě jejich veřejným zneuctěním. Asi není překvapením, že panuje ohlušující ticho ze strany feministických organizací nebo médií hlavního proudu. Proč?

Protože když nejde z ochrany práv nějakých minorit vytřískat peníze, je to o odvaze a charakteru.

(3) Každá mince má dvě strany

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre je první černá žena na pozici mluvčí a zároveň první lesba. Nedávno napsal New York Post, že se ji nadřízení snažili přesvědčit, aby na svou funkci rezignovala, neboť její výkony nejsou přesvědčivé, ale že poté, co odmítla, ustoupili od jejího propuštění. Obávali se reakce na to, že propouštějí černošku. Bílý dům vše popřel.

Pozn. redakce: Možná je to kachna, ale rozhodně velmi uvěřitelná pro každého, kdo někdy sledoval její tiskovou konferenci. Diverzita má i svoji odvrácenou tvář, když organizace potřebuje odvést nějaký výkon. A to, že se v Americe bojí vyhazovat minority, je pravda už hodně dlouhou dobu. 

(4) Diverzita to bude mít těžší

Americký Nejvyšší soud vynesl v dubnu jednomyslný rozsudek, který může ztížit zavádění různých programů na zvýšení diverzity. Případ se týkal diskriminace v pracovním poměru a soud snížil laťku pro podání žaloby, neboť zaměstnanci již nebudou muset prokazovat, že jim byla způsobena materiální újma.

Neziskové organizace oslavily rozhodnutí jako vítězství pro práva menšin. Řada právníků na druhou stranu upozornila, že rozhodnutí soudu ohrožuje různé programy na zvýšení diverzity, neboť ty jsou založeny výhradně na tom, že běloši mají vstup zakázán.

Nezisková organizace ACLU se s podobnými obavami vypořádala jednoduše: „Účelem programů na zvýšení diverzity je zlepšit proces rozhodování o zaměstnání a odstranit rozdíly v možnostech zaměstnanců. Neznevýhodňují žádného konkrétního pracovníka.”

Pozn. redakce: Cílem diverzity je protlačit všude minority bez ohledu na jejich schopnosti, ale nikdo není znevýhodněn. Neboli definice kruhem. Diskriminace to není, protože není. V minulosti říkali lidem v rádiu, že se mají lépe než lidé na Západě, protože se mají lépe.

(5) Muž, který má prst na jaderných tlačítcích

Bílý dům mírně upravuje přepisy projevů Joe Bidena, aby zakryl jeho vzrůstající stařeckou demenci. Joe Biden není opakovaně schopen rozlišit mezi tím, co má ze čtecího zařízení přečíst, a technickými poznámky, které mu napovídají, kdy má udělat pauzu, například na potlesk.

Naposledy tak prohlásil: „Lidé, představte si, co můžeme udělat příště. Ještě čtyři roky.”…„Pauza!”

Bílý dům to přepsal takto: „Lidé, představte si, co můžeme udělat příště. Ještě čtyři roky.”…„Neslyšitelné!”

Když si z toho začala nezávislá média dělat legraci, Bílý dům přepis upravil. Rozdíl mezi těmito dvěma přepisy je 4 dny:

Pozn. redakce: Týrání starých osob by mělo být trestné. Ale legrace stranou. Jestli se má lidstvo pokochat jadernými hřiby, měli by mít lidé možnost sledovat takzvaně live přenos z bunkru, kde Joe Biden rozhoduje o stisknutí tlačítka. Místo sobotního pořadu Na lovu.

(6) Dítě jako pohroma

Kevin Dolan je otec šesti dětí a pořadatel konference s názvem Natal Conference. Na konferenci upozornil, že řada států včetně USA čelí dramatickému poklesu porodnosti, který se dostal pod hranici prosté reprodukce. To může mít podle něj dalekosáhlé důsledky na ekonomiku, ceny nemovitostí nebo důchodový systém.

Deník Politico to okomentoval takto: „Extrémní pravice je tak posedlá děláním dětí, že si na toto téma uspořádala konferenci.”

Pozn. redakce: Základní pravidlo progresivní komunikace zní: Pojem extrémní pravice je univerzálně použitelný v kterémkoli okamžiku na jakoukoli osobu s jiným názorem. Ale neměli by to s těmi důchody přeci jen přepočítat pro variantu společnosti bez dětí? Se samými genderově neutrálními důchodci?

(7) Dobrá zpráva

Kdyby se všichni v tomto okamžiku žijící lidé na planetě ubytovali ve vilové čtvrti, kde v každém rodinném domku na pozemku o velikosti 400 m2 žije 6 lidí, zabrala by celosvětová vilová čtvrť třetinu rozlohy Alžírska. V Evropě, obou Amerikách, Asii a ve zbytku Afriky by nežil ani jeden člověk. O Austrálii ani nemluvě.

Kontrolní výpočet: Kilometr čtvereční je 1 milion metrů čtverečních. To je s 20% rezervou na silnice 2000 pozemků o rozloze 400 m2. Lidé v nich bydlí po 6, tedy 12 tisíc lidí na kilometru čtverečním. Na jednom miliónu kilometrů čtverečních může žít 12 tisíc lidí krát jeden milión. To je dvanáct miliard.

Osm miliard obyvatel této planety se ubytuje na dvou třetinách miliónu kilometrů čtverečních, zaokrouhleně na 700 tisíc kilometrů čtverečních. Rozloha Alžírska je více než 2 miliony kilometrů čtverečních.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*