Kdo čte pravidelně mé články ten ví, že příliš na nějakou pevnou semknutost V4 nevěřím, neboť už i historicky se mezi sebou některé země nemusí. Například Maďarsko poslední dobou stále víc tlačí na zrušení Benešových dekretů, což je mířeno především směrem na Slovensko. Polsko má problém s ČR kvůli kauze dolů Turów, politici vládního ANO v EU pravidelně útočí na Maďarsko – Jourová i europoslanci (totéž mnozí slovenští politici v EU), silně rusofobní politika Polska pro změnu nebyla příliš blízká Maďarsku i Slovensku. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.
Už před volbami jsem četla článek jistého maďarského provládního novináře, který psal, že Orbán nemá Babiše moc rád, neboť ví, kdo je Jourová a kdo ji 2x poslal do EK, dokonce ví i o protimaďarských hlasováních europoslanců za ANO. Ovšem velmi se děsil nástupu Pirátů, což byl jediný důvod podpory Babiše před volbami. Stejně tak se Pirátů děsili i Poláci s jejich konzervativní politikou.
Nicméně Piráti jsou nyní v PS velmi slabí, takže slabý bude i jejich vliv na vládu. A co vás asi šokuje ze všeho nejvíc, tak Poláci výsledek voleb kvitovali, provládní politolog je dokonce s tím, že v ČR bude post premiéra patřit ODS spokojen podobně, jako je spokojen s mizerným výsledkem Pirátů. To lze ovšem v kontextu polské zahraniční politiky pochopit, neboť v tomto ohledu si bude naše silně amerikanofilní a rusofobní vláda s Poláky souznít.
Ostatně, ODS, ale i KDU patří ke stranám, které v EU proti Maďarsku či Polsku většinou nehlasovaly. Proti Maďarsku a Polsku hlasují pravidelně zejména europoslanci za ANO, TOP a Piráti. O hlasování proti Polsku jsem psala například ZDE a o posledním nedávném hlasování proti Maďarsku (plošný zákon o LGBTQI byl namířen proti maďarskému, ale i polskému či rumunskému zákonu) jste si mohli přečíst ZDE.
Myslím, že o rozpuštění V4 by měli mimo Pirátů zájem zejména politici TOP0,09 a možná i část STAN (tam mi nejsou názory v tomto ohledu příliš jasné). Pokud tedy jejich názor nenajde v nové vládě oporu, nemyslím, že by se musela nutně V4, která už beztak nebyla v mnohém soudržná, rozpadnout (ostatně, myslím, že nová vláda si souzní i se slovenskou, obzvlášť pak s Čaputovou). Předpokládám tedy, že nová vláda, která si v mnohém souzní s polskou, ale i slovenskou, nebude mít až tak úpornou snahu o rozpad V4. Se 4 Piráty a poměrně slabou TOP0,09 to zřejmě nebude na pořadu dne.
Ostatně, ani v jedné ze zemí V4 nevládne taková vláda, která by plánovala odchod z EU, což je to zásadní v čem si souzní jak s naší končící, tak nastupující vládou. Můžeme od nich slyšet kritiku, ale na druhou stranu v případě, že nastane jakýkoli problém, jednotlivé země pokorně „sklapnou“ jako třeba Maďarsko v případě tzv. zákona „Stop Soros“, který byl na žádost EU od letošního července zrušen, takže v Maďarsku si již mohou neziskovky rejdit jak libo.
Pokud zůstaneme u Maďarska, tak to dozajista přivítá semknutost naší nové vlády se Sudetoněmeckým landsmanschaftem, čímž dává signál k tomu, že by mohlo dojít na zrušení Benešových dekretů, které tak moc Maďarům vadí (muselo by je ovšem zároveň zrušit i Slovensko). Pro občany ČR špatná zpráva, ovšem paradoxně právě to může být jeden z faktorů budoucí soudržnosti V4. Bude to pak ovšem ta V4, kterou chcete? A jak se naše nová vláda popere s deklarovanou protimigarčností V4? To mi zatím není vůbec jasné, ve světle toho, že právě tyto strany podporovaly dovoz „vousatých sirotků“ Šojdrové, se právě v tomto zřejmě budou držet vzadu…
Nakonec, význam V4 se přeceňuje. Aby byl skutečně zásadní, muselo by jít o země, které by se spojily třeba na cestě z koncentráku EU. To je ovšem krok, který ani jedna země V4 neplánuje. Maďarsko a Polsko se tak od zbytku EU liší jediným – konzervativní politikou. Tou se ovšem ohání i část ODS nebo KDU. Pak by skutečně jen stěží hledali důvod k rozpuštění V4. Snad jen, kdyby v tom jejich šíleném slepenci získali příliš velké slovo progresivisté z TOP0,09 a Pirátů, k nimž by se přidal STAN. Takže nahnuté to V4 možná má, ale ne až tak, jak se nyní stále častěji tvrdí…
Buďte první kdo přidá komentář