Odvoláním vládního zmocněnce pro dezinformace udělal premiér velkou chybu
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Také jste se doslechli o tom, že kabinet premiéra Fialy již nemá svého zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, kterým byl příkladný antidezinformátor Michal Klíma?

Také jste se doslechli o tom, že kabinet premiéra Fialy již nemá svého zmocněnce pro oblast médií a dezinformací? A také kvůli tomu, tak jako já, začínáte mít neklidné spaní? Pokud ano, tak je to nepochybně důkazem toho, že vám osud naší demokratické země není lhostejný – na rozdíl od těch, kteří by naše směřování k radostným zítřkům, jehož jedinými brzdami byli po řadu let Klaus, Zeman a Babiš, chtěli zvrátit. Přičemž se k něčemu takovému neštítí šířit dezinformace, případně propagovat média, o kterých by každý uvědomělý člověk měl vědět, že tyto dezinformace cíleně šíří.

Přitom pan Michal Klíma, který funkci vládního mocněnce pro dezinformace od března loňského roku plnil, v ní obstál více než se ctí. Vždyť brzy po jeho nástupu do funkce byly zablokovány mnohé proruské dezinformační servery, a chybou bylo jen to, že po asi třech měsících musely být zase odblokované, neboť se pro Klímův hrdinný počin údajně nenašla legislativní opora v zákoně. Já tedy nevím, ale v tak složité době se zdržovat takovými detaily…

Rovněž vládní apel s podtitulem „Nahlásit dezinformace není práskačství“, ve kterém byli čeští občané mimo jiné vyzýváni k tomu, aby neváhali šíření dezinformací nahlašovat Polici ČR, se bohužel nesetkal s úplně nejlepším ohlasem. Kromě některých uvědomělých občanů, kteří tak ihned začali činit, se bohužel našli i takoví, kteří tuto vládní výzvu začali přirovnávat ke komunistickým praktikám. Holt má jinak po všech stránkách velmi úspěšná Fialova vláda v politicko-výchovné práci ještě určité rezervy, a tak není divu, že se u některých nesetkal s pochopením ani panem Klímou připravovaný akční plán pro boj dezinformacemi, který počítal například s dotováním neziskových organizací a nezávislých médií, podílejících se na boji s dezinformacemi, desítkami milionů korun ze státního rozpočtu.

Je proto neodpustitelnou chybou premiéra Fialy, že místo aby Michala Klímu plně podpořil, prohlásil, že žádný akční plán proti dezinformacím nepotřebujeme (viz odkaz zde). Pan Klíma navíc ve své funkci v polovině února tohoto roku skončil a k mému velkému zklamání jsem se v nezávislých českých médiích nedočkal premiérovy kritiky za tento počin. S jedinou výjimkou – v mém oblíbeném týdeníku Forum, který nikdy nezklame, se v tomto týdnu objevil komentář s výstižným titulkem Odvolání vládního zmocněnce pro média a dezinformace znamená promarněnou příležitost.

Opravdu mi není jasné, proč pan premiér bere boj s dezinformaci na lehkou váhou a spoléhá na dostatečnou inteligenci většiny občanů. No jo, ale co když například ohledně nedávné návštěvy nového prezidenta v Karlovarském kraji na iDnes napíší, že Petr Pavel byl při hokejovém zápase Karlovy Vary – Sparta diváky vypískán, na Seznam Zprávy napíší, že se prezident na hokeji dočkal pískání i aplausu, a Forum24 pak napíše, že se pan Pavel při návštěvě Karlovarského kraje setkal s nadšením a ovacemi řady lidí? Bude pak každý občan bezpečně vědět, že má plně věřit nezávislým médiím (která by mohla díky Klímovu akčnímu plánu dostávat odměnu) a naopak ta, která jsou například ovládána oligarchy, nemá raději vůbec číst?

Opravdu si tímto úplně jist nejsem, a jakožto učitel bych proto jako jeden z možných nástrojů pro boj s dezinformacemi a neposlušnými médii navrhoval následující věc: aby na školách po vzoru kroužků mladých modelářů, techniků či debrujářů začaly vznikat i kroužky mladých antidezinformátorů. Přičemž ti žáci, kteří je budou navštěvovat, by se pak mohli pozitivním způsobem doma podílet na výchově svých rodičů a prarodičů.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  1. Soudruh premiér fialenko už toho prohlašoval-třeba že nebude zvyšovat daně,zvýšení let odchodu do důchodu neexistuje nebo že nenechá nikoho padnout-slibem nezarmoutíš👍

  2. Nazvěte věci pravými jmény: Boj proti “dezinformacím” je politicky korektní název pro cenzuru. V komunistické době to byl FÚTI – Federální úřad pro tisk a informace a velel mu Jan Fojtík, člen ÚV KSČ. Opravdu k tomuto směřujeme? Bylo možné poslouchat Hlas Ameriky. Listina základních práv a svobod je součástí naší ústavy – článek 17. I dnes existují dostatečná zákonná opatření, např. šíření poplašné zprávy, ochrana osobnosti, klamavá reklama.

  3. A ještě jedna poznámka: Chybou nebylo Odvolání. Ale neskutečnou prasárnou bylo vytvoření takové instituce.

  4. To je zase plaće a křiku ze nekdo neco nekomu odpira a bere.V tomto pripade se svobodne vyjadrovat,a jak je kazdemu ublizovano.Pritom se nikdo nedivi,ze prestoze obhajuji zlocinnou valku RF,hlasaji tady propagandu statu ktery nas prohlasil za sveho nepritele.A vubec jim to neni divne a povazuji to za naprostou samozrejmost.Chybi jim totiz pohled ze zivota lidi v zemi agresora.Tam by poznali tu pravou svobodu projevu.Byli by oznaceni za agenty ciziho statu,pokutovani,zavirani do vezeni a nesli by si cejch pri hledani treba prace atd,atd.Pokud by tady poroucel jejich idol,tak by komukoliv odepreli svobodu projevu pokud by se nekdo opovazil kritizovat statni zrizeni nebo vudce jak se to deje obyvatelum v zemi agresora.Jó ta praxe prevít.

  5. To chce klid pane a zajit si na prochazku na cerstvy vzduch.Vas vudce chce lepsi svet tak at ma kde brat lidi.S Vami to ma asi marné.

  6. Pane učiteli, podle vašeho ministra (jakonsetojenomjmenuje) byste se měl nechat dovzdělat v oblasti dezinformací vašimi žáky. Prý to umějí rozeznat lépe.
    Tak určitě…..mají dloouhé roky zkušeností, že……..

  7. A Vas madam šlechtično by meli i s temi Vasimi prateli poslat za trest schvalovani valky na aspon 5 roku bydlet do zeme Vaseho obdivu,zadne zakazovani webu.Efekt po navratu zarucen a laska k vlasti obnovena.Jó ta praxe.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*