Jak to bude po volbách s V4?
Sdílet článek:
Ze současné vlády nejsem podobně, jako všichni skalní euroskeptici, nijak nadšená. Děsí mne další odevzdávání suverenity do rukou bruselských papalášů, snaha dostat nás do jakéhosi imaginárního jádra EU, případné zavedení eura či nezřízené přijímání muslimských invazistů i možné zrušení Benešových dekretů. Přesto si nemyslím, že by nutně podobná vláda musela vést k úplnému rozpadu V4.

Kdo čte pravidelně mé články ten ví, že příliš na nějakou pevnou semknutost V4 nevěřím, neboť už i historicky se mezi sebou některé země nemusí. Například Maďarsko poslední dobou stále víc tlačí na zrušení Benešových dekretů, což je mířeno především směrem na Slovensko. Polsko má problém s ČR kvůli kauze dolů Turów, politici vládního ANO v EU pravidelně útočí na Maďarsko – Jourová i europoslanci (totéž mnozí slovenští politici v EU), silně rusofobní politika Polska pro změnu nebyla příliš blízká Maďarsku i Slovensku. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.

Už před volbami jsem četla článek jistého maďarského provládního novináře, který psal, že Orbán nemá Babiše moc rád, neboť ví, kdo je Jourová a kdo ji 2x poslal do EK, dokonce ví i o protimaďarských hlasováních europoslanců za ANO. Ovšem velmi se děsil nástupu Pirátů, což byl jediný důvod podpory Babiše před  volbami. Stejně tak se Pirátů děsili i Poláci s jejich konzervativní politikou.

Nicméně Piráti jsou nyní v PS velmi slabí, takže slabý bude i jejich vliv na vládu. A co vás asi šokuje ze všeho nejvíc, tak Poláci výsledek voleb kvitovali, provládní politolog je dokonce s tím, že v ČR bude post premiéra patřit ODS spokojen podobně, jako je spokojen s mizerným výsledkem Pirátů. To lze ovšem v kontextu polské zahraniční politiky pochopit, neboť v tomto ohledu si bude naše silně amerikanofilní a rusofobní vláda s Poláky souznít.

Ostatně, ODS, ale i KDU patří ke stranám, které v EU proti Maďarsku či Polsku většinou nehlasovaly.  Proti Maďarsku a Polsku hlasují pravidelně zejména europoslanci za ANO, TOP a Piráti. O hlasování proti Polsku jsem psala například ZDE a o posledním nedávném hlasování proti Maďarsku (plošný zákon o LGBTQI byl namířen proti maďarskému, ale i polskému či rumunskému zákonu) jste si mohli přečíst ZDE.

Myslím, že o rozpuštění V4 by měli mimo Pirátů zájem zejména politici TOP0,09 a možná i část STAN (tam mi nejsou názory v tomto ohledu příliš jasné). Pokud tedy jejich názor nenajde v nové vládě oporu, nemyslím, že by se musela nutně V4, která už beztak nebyla v mnohém soudržná, rozpadnout (ostatně, myslím, že nová vláda si souzní i se slovenskou, obzvlášť pak s Čaputovou). Předpokládám tedy, že nová vláda, která si v mnohém souzní s polskou, ale i slovenskou, nebude mít až tak úpornou snahu o rozpad V4.  Se 4 Piráty a poměrně slabou TOP0,09 to zřejmě nebude na pořadu dne.

Ostatně, ani v jedné ze zemí V4 nevládne taková vláda, která by plánovala odchod z EU, což je to zásadní v čem si souzní jak s naší končící, tak nastupující vládou. Můžeme od nich slyšet kritiku, ale na druhou stranu v případě, že nastane jakýkoli problém, jednotlivé země pokorně „sklapnou“ jako třeba Maďarsko v případě tzv. zákona „Stop Soros“, který byl na žádost EU od letošního července zrušen, takže v Maďarsku si již mohou neziskovky rejdit jak libo.

Pokud zůstaneme u Maďarska, tak to dozajista přivítá semknutost naší nové vlády se Sudetoněmeckým landsmanschaftem, čímž dává signál k tomu, že by mohlo dojít na zrušení Benešových dekretů, které tak moc Maďarům vadí (muselo by je ovšem zároveň zrušit i Slovensko). Pro občany ČR špatná zpráva, ovšem paradoxně právě to může být jeden z faktorů budoucí soudržnosti V4. Bude to pak ovšem ta V4, kterou chcete? A jak se naše nová vláda popere s deklarovanou protimigarčností V4? To mi zatím není vůbec jasné, ve světle toho, že právě tyto strany podporovaly dovoz „vousatých sirotků“ Šojdrové, se právě v tomto zřejmě budou držet vzadu…

Nakonec, význam V4 se přeceňuje. Aby byl skutečně zásadní, muselo by jít o země, které by se spojily třeba na cestě z koncentráku EU. To je ovšem krok, který ani jedna země V4 neplánuje. Maďarsko a Polsko se tak od zbytku EU liší jediným – konzervativní politikou. Tou se ovšem ohání i část ODS nebo KDU. Pak by skutečně jen stěží hledali důvod k rozpuštění V4. Snad jen, kdyby v tom jejich šíleném slepenci získali příliš velké slovo progresivisté z TOP0,09 a Pirátů, k nimž by se přidal STAN.  Takže nahnuté to V4 možná má, ale ne až tak, jak se nyní stále častěji tvrdí…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*