Bilakovské čistky v Polsku




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Belgický historik David Engels učí historii na bruselské univerzitě, do nedávna byl profesorem na Instytutu Zachodnim v Poznani, který opustil po čistkách Tuskovy vlády. Profesor interpretuje realitu ve světle Spenglerových idejí a je jedním z animátorů Spenglerovy společnosti. Historik v červenci poskytl hovor bretaňskému Breizh-Info o politickém obratu v Polsku.

Podle profesora, který po letech působení Polsko opouští, se v zemi dlouhé týdny konají čistky s cílem odstranit konzervativce ze státního aparátu a probíhá reorganizace institucí ve prospěch liberální levice – násilnými metodami a s nedostatkem respektu k principům právního státu. Profesor nikdy nic takového neviděl, jde o nebezpečný precedent pro budoucí podobné pokusy. Překvapuje rychlost s jakou Tuskův režim obsazuje státní aparát, kulturu, národní banku atd. Podle historika je obzvlášť alarmující způsob, jakým se Tuskův režim zmocnil základního i sekundárního školství: přepsání školních učebnic, téměř totální eradikace náboženství a povinností pod rouškou tzv. kritického myšlení, kde kritika se orientuje pouze proti hodnotám jako rodina, stát, náboženství…

Bohužel odpor proti tomuto rozsáhlému obrazoborectví je velmi slabý, konzervativci se zdají být ochromeni. V evropských volbách dosáhla Tuskova koalice daleko lepšího skóre než konservativní PiS, zdá se, že Poláci mají k pobouření proti počínání vlády velmi daleko. V Tuskově koalici existují velké názorové rozdíly mezi jejími složkami, ale pokud jde o demontáž všech struktur předchozí vlády, existuje shoda v úsilí vymýtit konzervativní paměť. V koalici panují mírné neshody v otázkách jako potraty, práva LGBT atd. Tlak a sankce bruselského centra proti vládě PiS byly klíčovým faktorem, který přivodil volební porážku PiS. Ještě víc než sankce zapůsobil psychologický tlak a propaganda EU. Poláci se považují za část západního světa a osm let evropskounijního očerňování Polska mělo velký efekt. Profesor říká, že často se ho jeho západoevropští kolegové ptali, jak je těžké působit na univerzitě v diktatuře, samozřejmě polská levicová liberální média tuto narativu šířila i v Polsku.

Evropské volby ukázaly, že občan se pomalu odvrací od politicky korektního k identické a tradiční vizi společnosti. Ovšem tento pohyb je teprve na počátku, sanitární kordon, který blokuje politický pohyb v EU, prozatím dobře funguje. Pravice je velmi fragmentována – křesťanská, laická, liberální, suverenistická..

Profesor pozoruje pomalý pohyb ke konstruktivnější pozici pravých složek, domnívá se, že opravdová změna nepřijde branou evropského ani národních parlamentů: změna se navodí až kulturním bojem a vybojuje se v terénu ideí a identit. V nadčasové perspektivě politická moc znamená málo, pokud není doprovázena silnou inkluzní identitou, která umožní nejen skupině voličů, ale všem občanům přijmout a akceptovat ideje hájené vládou. Profesor pozoroval selhání polské pravice, které se nepodařilo zvládnout kulturní boj, pravice tento boj prohrála, protože občané se nezabývali ekonomickými a sociálními úspěchy konzervativní vlády, ale přijali “Weltanschauung”, který jim vsugeroval Netflix, Tiktok, Facebook a velká evropská liberálně-levicová média.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*