Novinky

Nesvatá aliance II., aneb virální dopis strýčka Usámy
Sdílet článek:

Milí čtenáři, někdy se stane, že se svět tak dokonale synchronizuje s vašimi myšlenkami, že vám naservíruje vzorný příklad až pod nos. Jsou to náhody, které předem neodhadnete, ale tentokrát to klaplo až nečekaně dobře. Před pouhými pár dny jsem psal o nesvaté alianci mezi levicí a islámem, a … simsalabim … tedy simsala bin Ládin. Ač dávno mrtev, jeho duch kráčí dál.


Co se tedy stalo?

Nějaký veleduch z TikToku, známý jen pod přezdívkou _monix2, objevil na stránkách britského Guardianu dvacet let starý překlad bin Ládinova “Otevřeného dopisu Americe”. Znění dokumentu si můžete přečíst zde. Je to čistý džihádistický manifest, nacpaný až k prasknutí odkazy na Alláha, šaríju, bezbožnost zkaženého Západu atd., prostě nefalšovanýnáhled do mozku člověka, který toužil vybudovat nový chalifát na mrtvolách nevěřících.

Nicméně je tam i obsáhlý kus věnující se Izraeli, Palestině a Židům, protože to je téma, kolem kterého nemůže žádný fanatický vousáč projít bez povšimnutí. A přesně na tento kus “naskočili” západní propalestinští aktivisté. Na sociálních sítích jako TikTok se začala po desítkách objevovat videa různých holobrádků deklarujících, jak jim bin Ládinovo poselství “otevřelo oči” a přimělo je přehodnotit celou geopolitickou historii. Starý mrtvý terorista se tak stal epicentrem rychle se nabalující “virální” bouře. Videa pod hashtagem “#lettertoamerica” nasbírala během pouhých dvou dní 15 milionů shlédnutí.

Velké organizace zareagovaly vlnou překotné cenzury. Guardian raději zbaběle smazal inkriminovaný dopis ze svých stránek a TikTok začal mazat ládinovské sympatizanty hlava nehlava. (Pun intended.) Je to svým způsobem škoda, protože jsme tak přišli o možnost se dozvědět, kdo se úplně zbláznil a kdo ne.

Nicméně něco jsme se dozvěděli i tak. Dokument dědouška zabijáka, ve kterém se mimo jiné tvrdě odsuzuje hříšná sexuální morálka Západu (včetně tolerance homosexuality), zaujal svým protiizraelským laděním část aktivistické mládeže natolik, že je ochotna pominout všechno ostatní, co se v něm píše. Yup, nesvatá aliance jako vyšitá. Jenom se pak chlapci, děvčata a další gendery nedivte, pokud vás jednoho dne ti vaši “utlačovaní spojenci” postaví ke zdi.

Íránský ajatolláh Chomejní to totiž svého času udělal. A ve velkém měřítku. Jestlipak to ti Tiktokoví válečníci vědí?

Že se vůbec ptám, že? Někteří ti permanentní obyvatelé sociálních sítí nejspíš nevzali knihu do ruky už celá léta a vědí tak jenom to, co se zrovna šustne na jejich obrazovce. V podstatě tak dokonale, ač třeba neúmyslně, naplňují heslo jiné džihádistické skupiny boko haram. Haram snad ani překlad nepotřebuje a boko je jenom zkreslené anglické slovo book...

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Njn. Kdo si koleduje o Darwinovu cenu, ten si ji někdy vykoleduje……a kdo má pevně zavřený vočíčka, tomu je otevře až pořádný lepanec.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*