Tak takhle, milé děti, informovala média v dobách Rudého práva




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Výběr zpráv z amerického a anglického tisku zakončený jednoduchým testem, podle kterého může každý posoudit, zda je titulek přehnaný, nebo ne.

Co se událo ve světě a jak o tom informovala důvěryhodná média. Kompletní zdroj informací na konci článku.

(1) Americký kandidát na víceprezidenta

Tima Walze si vybrala Kamala Harris jako svého kandidáta na víceprezidenta. Protože ve svém státě prosadil zákon, který nařizuje školám dávat na pánské záchody dámské hygienické prostředky, dostal na sociálních sítích přezdívku „Tampon Tim”.

Bloomberg zveřejnil článek s titulkem „Maskulinita Tima Walze straší republikány”. V článku se píše, že republikáni mají problém, neboť Walz řekl, že „garantuje, že jeho oponent neumí střílet bažanty jako on”. Dále autor článku píše, že republikáni bez důkazu osočují Tima Walze, že opustil svoji jednotku před vysláním do války v Iráku.

Televize CNN vyzpovídala bývalého vojenského velitele Tima Walze, aby vysvětlil jeho odchod od jednotky. Velitel potvrdil verzi, podle které Tim Walz jednotku opustil před nasazením v Iráku, a v okamžiku, kdy chtěl uvést další detaily, CNN rozhovor ukončila se slovy, že jim vypadává spojení.

Pozn. redakce: Scéna z nového akčního filmu bude asi vypadat tak, že se John Rambo pere s Terminátorem na záchodě o tampóny a oba výhružně drtí mezi zuby „dej sem ten tampon, nebo poznáš peklo”.

(2) Dvojí metr u anglické policie

Po srpnových nepokojích v anglických městech, které vypukly po zavraždění třech malých dívek nezletilým synem přistěhovalců ze Rwandy, napsal deník Guardian, že informace o dvojím metru anglické policie je „šířena pravicovým extrémistou Tommy Robinsonem, ale nemá žádný racionální základ”.

Lidé si nicméně mohli přečíst, že účastník demonstrace proti migraci dostal trest 26 měsíců odnětí svobody, neboť podle policejního zápisu byl „zasažen do nohy obuškem, když neustále vyřvával a gestikuloval na adresu policie”.

Pozn. redakce: Stejně jako komunisti si moderní ochránci demokracie myslí, že lidé nemyslí. Že když budou každý den v televizi opakovat, že v západním Německu lidé umírají hlady, že jim to lidé budou věřit pořád.

Ale už Abraham Lincoln údajně řekl: „Můžete oblbnout všechny lidi po určitou dobu nebo část lidí navždy, ale nemůžete oblbnout všechny lidi na věky věků.”

(3) Wikipedie

JD Vance je kandidátem na víceprezidenta v kampani Donalda Trumpa a konkurentem demokratického Tima Walze. Oba dva sloužili v armádě.

Tim Walz byl republikány napaden, že porušil americký zákon, který se jmenuje „Stolen Valor Act” a podle kterého je přestupkem, když někdo veřejně lže o dosažených armádních vyznamenáních.

Wikipedie po vypuknutí diskuzí o tom, co Tim Walz řekl, nebo neřekl, upravila stránku JD Vance, na které vymazala armádní vyznamenání, jež JD Vance obdržel. Vzhledem k tomu, že Wikipedie uchovává historii všech změn, jedná se o veřejnou informaci, nicméně čtenář aktuální verze uvidí pouze zkreslenou informaci.

Po tlaku veřejnosti Wikipedie informace u JD Vance vrátila do téměř původní polohy.

Pozn. redakce: Otázka zní, jak často se takové úpravy dějí a o kolika z nich se čtenář nedozví.

(4) Atomová věda

Bulletin of the Atomic Scientists je časopis, který byl založen v roce 1945 Albertem Einsteinem. Jeho misí je „poskytnout vědcům a politikům informace nutné ke snížení hrozeb vyvolaných člověkem”. Nedávno publikoval článek s názvem „Jak LGBT a inkluze posiluje bezpečnost a ovlivňuje odzbrojení”.

V článku se píše:

Je to o lidech. Zahrnutí queer lidí není jenom odškrtnutím povinnosti v rámci sociální spravedlnosti, ale je důležité pro vytváření efektivní jaderné strategie. Studie z oboru psychologie ukazují, že rozmanité týmy zkoumají předpoklady a důkazy pečlivěji a dělají méně chyb. Lidé, kteří rozhodují, by měli zahrnout LGBT komunitu, aby jejich politická rozhodnutí v jaderné oblasti byla lepší.

Pozn. redakce: Pokud tohle publikuje časopis založený Albertem Einsteinem, neexistuje limit pro mediální stupiditu. 

(5) Spropitné 

V roce 2023 představila vláda Joe Bidena vylepšený proces vymáhání daní ze spropitného. Kamala Harris jako víceprezidentka dodala klíčový hlas v Senátu, neboť bez jejího hlasu by byl poměr hlasů pro a proti vyrovnaný 50:50.

V červnu 2024 navrhl Donald Trump v rámci své předvolební kampaně, že v případě zvolení zruší daň ze spropitného. O pár týdnů později, v srpnu, oznámila Kamala Harris, že i ona je pro zrušení daně ze spropitného.

Média o obou událostech informovala takto:

CBS News červen

„Slib bývalého prezidenta Donalda Trumpa, že nebude danit spropitné, by federální vládu stál 250 miliard dolarů za deset let.”

CBS News srpen

„Kamala Harris představuje nový politický návrh a říká, že bude bojovat proti daním ze spropitného.”

Pozn. redakce: Dokud si člověk nevyslechne názory obou stran, je neuvěřitelně snadné ovlivnit jeho myšlení, aniž by měl sebemenší tušení, že se tak děje. Stejně jako s reklamou. Každý si myslí, že je imunní, ale stejně kupuje ve slevě u pokladny výrobek, který je mu povědomý.

(6) Nekvalitní potraviny

Bývalý demokrat Robert Kennedy podpořil v srpnu 2024 Donalda Trumpa. Během svého projevu uvedl, že chce bojovat proti mnohonásobně zpracovaným potravinám, které jsou nezdravé, ale díky korupci ve státní správě jsou státem podporovány například ve školním stravování.

Média o rafinovaných potravinách informovala takto:

Časopis Time, leden 2023

„Proč jsou ultra-rafinované potraviny pro vás tak špatné”

Časopis Time, srpen 2024

„Co když ultra-rafinované potraviny nejsou tak špatné, jak si myslíte?”

Pozn. redakce: Dialektický marxismus se vyznačuje tím, že je dialektický. S jeho pomocí lze vysvětlit jakoukoli věc, která je zrovna potřeba vysvětlit. To, že to nedává smysl, je vedlejší, protože v dialektickém marxismu se stejně nikdo neodváží zeptat, jestli by to ten smysl nemělo dávat.

Test na přehnanost titulku

Pozn. redakce.

Test, podle kterého je možné posoudit, zda je titulek článku přehnaný, by mohl vypadat nějak následovně a vychází ze zkušeností předlistopadového Československa. Test obsahuje čtyři tvrzení, která charakterizovala způsob informování veřejnosti podle zásad Rudého práva.

(1) Neexistuje nesmysl, který by média nebyla ochotná napsat na podporu aktuálně propagované ideologie.

(2) Neexistuje manipulace nebo lež, kterou by média nebyla ochotná napsat, aby očernila neschvalovanou ideologii nebo osobu, která ji schvaluje.

(3) Neexistuje dostatečně absurdní situace přímé či nepřímé cenzury, aby nebylo možné použít slovní spojení „na obranu demokracie”.

(4) Neexistuje dostatečně hanlivé vyjádření, které by média nebyla ochotna použít pro označení osoby, jež neschvaluje oficiální ideologii.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*