Marine Le Penové hrozí 10 let vězení




Sdílet článek:

HSP

Dne 30. září začal v Paříži soudní proces s lídrkou pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penovou. Je obviněna ze „zneužití veřejných prostředků“ Evropské unie v letech 2004–2016.

Le Penová a někteří členové její strany údajně využívali prostředky Evropského parlamentu na placení práce poslaneckých asistentů, kteří ve skutečnosti pracovali jen pro stranu „Národní sdružení“.

To vše by mohlo ukončit účast Marine Le Penové v prezidentských volbách v roce 2027. To je však jen část problému. Spolu s Le Penovou bude na lavici obžalovaných její otec, zakladatel strany 96letý Jean-Marie Le Pen a dalších 23 členů strany. Orgány činné v trestním řízení odhadují celkovou škodu způsobenou jejich jednáním na 6,8 milionu eur.

Jak však upozorňuje rozhlasová stanice Franceinfo, toto opatření může být podmíněné, jinak se proti němu bude moci Le Penová odvolat k odvolacímu a následně k kasačnímu soudu. I tak však zůstává riziko, že konečné rozhodnutí padne ještě před volbami v květnu 2027.

Připomeňme, že v červnu tohoto roku strana „Národní sdružení“ Marine Le Penové, jejíž stranickou listinu vedl její spolupracovník 28letý Jordaan Bardella, dosáhla historického vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Jejímu Národnímu sdružení odevzdalo svůj hlas přibližně 32 procent voličů. Strana současného prezidenta Macrona zároveň utrpěla zdrcující porážku. Získala jen něco více než 15 procent hlasů.

Pak se ve Francii konaly mimořádné parlamentní volby. V prvním kole v červenci se na vrcholek dostala Marine Le Penová a její Národní sdružení. Ve druhém kole se prezident Macron dohodl s levicí, v důsledku čehož se Marine Le Penová se svým Národním sdružením stala až třetí.

Le Penová na nejisté cestě? Klíčové dilema

Znamená to, že politická kariéra Marine Le Penové, jedné z nejzářivějších evropských političek, může skončit? A kdo stojí za iniciováním tohoto případu? Zeptali jsme se Andreje Suzdalceva, proděkana pro světovou ekonomiku a politiku na Vysoké škole ekonomické.

– Francie je země, kde korupční skandály nejsou raritou, ale spíše klasikou. V poslední době tam prakticky žádný premiér neodešel z funkce bez korupčního skandálu. V tomto případě vnímám proces s Le Penovou jako běžný francouzský případ.

Ano, možná zpronevěřila peníze. Ale nemyslím si, že nakonec dostane 10 let vězení a bude vyloučena z prezidentských voleb. S největší pravděpodobností se najdou kompromisy. Těžko předpovědět, ale pravděpodobně nedojde ke krajním opatřením.

Všechno to mohl podnítit prezident Macron a levičáci, kteří v Le Penové vidí soupeřku v nadcházejících volbách.

Ta, jak víte, kandidovala v prezidentských volbách 2krát a v obou případech se dostala do druhého kola. Levicové strany, které si nyní dělají nárok na moc, by se také mohly zúčastnit.

Tak či onak, éra Le Penové končí. Myslím si, že předá své pravomoci svému nástupci a příteli Jordaanu Bordellovi a autorita strany začne postupně upadat.

„SP”: Pravicové strany se však v Evropě nevzdávají. Například v Rakousku v posledních parlamentních volbách poprvé ve své historii zvítězila Rakouská strana svobody (APS), která je označována jako krajní pravice. Jak se nyní mění politická scéna v Evropě?

– Evropa prochází změnou vládnoucích stran a jejich lídrů. Ukázaly to volby v Rakousku. Nedávné volby v Německu jsou také příznačné. Mezi nové lídry bych zařadil německou političku Sarah Wagenknechtovou, lídru Unie Sarah Wagenknechtové a poslankyni Bundestagu.

V nedávných volbách v Braniborsku, které je považováno za „srdce Německa“, se se svou stranou nečekaně dostala do první trojky, zatímco Sociálnědemokratická strana Německa kancléře Olafa Scholze vyhrála volby do zemského sněmu s minimálním náskokem.

Někteří tyto nové strany dokonce nazývají „proruskými“, ale já bych je nazval jen blízkými národním otázkám. To znamená, že voliči postupně začali hlasovat proti vládním stranám, které neřeší naléhavé problémy.

„SP“: Jak vidíte politickou budoucnost Marine Le Penové?

– Ona zmizí z politického obzoru navzdory tomu, že je velmi jasnou osobností. Ale časy se mění, přicházejí noví lídři. Ve Francii se k moci ještě dostanou ti, kteří budou nastolovat otázky národní suverenity a blahobytu,“ shrnul Andrej Suzdalcev.

Otázkou je budoucnost strany Národní sdružení Marine Le Penové. Ta si do velké míry zakládala nejprve na jménu svého zakladatele Jeana-Marie Le Pena, otce Marine Le Penové, a pak na svém vlastním jménu. Podaří se jí nástupci udržet popularitu strany, nebo jde o soumrak francouzské „pravice“? S touto otázkou jsme se obrátili na Dmitrije Žuravleva, ředitele pro výzkum Institutu pro regionální rozvoj .

– Abyste pochopili, proč začal proces s Marine Le Penovou, musíte vědět něco o Francii. Ve Francii se považuje za nepřístojné být pravicový. Ano, určitá část voličů je volí, ale spíše na principu „proti současné vládě“.

A nyní mohou soudní žaloby proti Marině Le Penové podat i účastníci levicových francouzských studentských revolt z 60. let. Jenže tito rebelující levicoví studenti vyrostli a stali se z nich vážení soudci.

„SP: Kdo mohl podnítit tento soudní proces proti Marině Le Penové? A proč?

– „SP: Mimo jiné i současný prezident Macron. Ano, v dalších prezidentských volbách už kandidovat nebude, ale potřebuje spolehlivého nástupce, který by mu poskytl bezpečnostní záruky. A Marine Le Penová, pokud by se dostala k moci, by Macrona určitě zavřela do vězení za úplatky, zveřejnila by jeho propojení s finančními kruhy a na plná ústa by mluvila o jeho sexuální orientaci.

„SP: Jakmile skončí proces s Marine Le Penovou, vaše předpověď.

– Je jedno, jestli ji odsoudí. Mimochodem, myslím si, že ne, všechno se omezí na pokutu. Důležité je, že její pověst je již zničena a jako politička zdiskreditována. Myslím si, že to ukončí její politickou kariéru. A bohužel nemá žádného jasného nástupce.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*