MELANIE PHILLIPS
Úleva je pro některé z nás ohromující. Dokonce i mezi lidmi, kteří nemají rádi Donalda Trumpa nebo se obávají jeho temperamentu, vyvolala možnost, že by Kamala Harrisová mohla vyhrát včerejší prezidentské volby v USA, nejhlubší strach a hrůzu – strach o Ameriku a strach o civilizaci.
Jiní – zapálení demokraté, dříve republikánští „nikdy netrumpovci“ a „pokrokáři“ v Británii i jinde – se však dnes chytají za hlavu a naříkají „Jak se to mohlo stát“?
Chtělo by to srdce z kamene, aby se tomu člověk nesmál. Výsledek voleb je podle všech měřítek mimořádný. Je to člověk, kterého se levice posledních osm let snažila zničit všemi možnými prostředky kromě kůlu do srdce.
Byl vystaven pokusu o převrat, impeachmentu (dvakrát), stíhání a právnímu obtěžování. V civilním řízení byl shledán odpovědným za sexuální napadení a odsouzen za nesprávné vykazování plateb za mlčení. V jeho domě byla provedena razie kvůli úředním dokumentům, které si stejně jako Joe Biden vzal domů. Byl nepřetržitě očerňován zlomyslným překrucováním svých výroků a tvrzeními, že je nacista, fašista a diktátor, který zničí demokracii. Pak přežil kulku potenciálního vraha.
Přesto se nyní Trump a republikáni prosadili a vyhráli prezidentské volby, Senát i lidové hlasování.
Navíc ve všech voličských skupinách, o nichž demokraté předpokládali, že jim patří, a v nichž si byli jisti, že mají hlasy zašité – Afroameričané, Hispánci a další menšiny, ženy, mladí lidé, prvovoliči -, Trump ve skutečnosti zvýšil svou podporu a rozdrtil svého soupeře.
Proč, ach proč? brečí traumatizovaní liberálové. Jak se to mohlo stát, když jsme říkali, že se to nestane? Definitivně jsme prohlásili, že Kamala vyhraje drtivou většinou. Jak je tedy možné, že nedosáhla toho, co jsme říkali, že se stane?
Arogance a pýcha jsou ohromující, bohatý zdroj posměšků a komických memů, které nyní kolují. Ty však vycházejí z myšlení, které má k zábavnosti daleko. Jako výchozí postoj těch, kteří křičí o hrozbě, kterou prý Trump představuje pro demokracii, je toto smýšlení ve skutečnosti založeno na hlubokém a jedovatém pohrdání miliony obyčejných lidí.
To shrnul v neobvykle jasnozřivé analýze jeden z členů amerických médií. Když se včera večer vyjasňoval výsledek, politický komentátor CNN Scott Jennings řekl:
Tohle je mandát… k tomu, aby ekonomika znovu fungovala pro miliony pracujících Američanů, aby se vyřešila imigrace, aby se zkusila dostat pod kontrolu kriminalita, aby se zkusil snížit chaos ve světě – to je mandát od amerického lidu, aby to udělal. Dnešní výsledky si vykládám jako pomstu obyčejných starých pracujících Američanů, anonymních Američanů, kteří byli drceni, uráženi, ponižováni; nejsou „odpad“, nejsou „náckové“, jsou to jen obyčejní lidé, kteří prostě každý den vstávají a chodí do práce, snaží se zajistit lepší život pro své děti a mají pocit, že jim bylo řečeno, aby prostě drželi hubu, když si stěžovali na věci, které jim v jejich vlastním životě ubližují.
Jennings byl vzácným hlasem upřímnosti z řad liberálního establishmentu, který takto po léta odmítal a hanobil obyčejné Američany. Důvodem, proč tolik liberálů prostě nemůže uvěřit tomu, co se právě stalo, důvodem, proč si byli ve svých předpovědích naprosto jisti, že Trump nemůže vyhrát, důvodem, proč nikdy nezaregistrovali rozmanité a diskvalifikující nedostatky Kamaly, je to, že svět, který obývají, je světem fantazie.
To, co chtějí, aby se stalo, je to, co si namlouvají must stát; protože se to musí stát, stane se to; a pokud si namlouvají lži – jako například, že transgender muži jsou ženy, že vyloučení sionistů z publikování pomáhá utlačovaným Palestincům nebo že obviňování všech bělochů z „bílých privilegií“ je antirasistické – to, co se musí stát, se už stalo. A tam, kde se to nepochybně neděje, mají povinnost to zařídit nečistými i spravedlivými prostředky, protože nelze připustit, aby se to nedělo.
Takže když byli konfrontováni s důkazy o katastrofě, kterou byla kandidatura Kamaly Harrisové, prostě neviděli to, co my ostatní. Neviděli, že její neschopnost odpovědět na jakoukoli otázku jinak než v blábolivých „slovních salátech“ svědčí o někom, kdo je pro veřejnou funkci naprosto nevhodný. Místo toho mainstreamová média tyto epizody cenzurovala s odůvodněním, že je jejich povinností zajistit, aby byla zvolena, protože alternativu nemohou připustit.
Nezaregistrovala hojné důkazy na sociálních sítích o Afroameričanech a Hispáncích, kteří se prohlašovali za Trumpovy voliče. Neuznali – nemohli uznat – katastrofu arogantního pokusu Baracka Obamy zastrašit mladé černochy, aby volili Kamalu, zoufalý tah, který se jim velmi špatně vymstil, když tito mladí muži prohlásili, že je urazil muž, který pro ně v době, kdy byl prezidentem, nic neudělal.
Když se však přes veškerou jejich snahu skutečně stane to, co považují za bezohledné, je to, jako by se svět otočil kolem své osy. Je to urážka samotné přírody. Tak to prostě nemůže být.
Proto to titánské úsilí liberálního establishmentu v Británii zvrátit hlasování o brexitu z roku 2016. Proto ta protiústavní a pravděpodobně nezákonná tříletá snaha složek ministerstva spravedlnosti, FBI a Demokratické strany – usnadněná šokujícím způsobem zaujatými médii potlačujícími pravdu – vystrnadit Trumpa z úřadu hned napoprvé.
A ejhle, už se objevují hrozby, že se tento pokus o puč proti demokracii zopakuje – a to ze strany těch, kteří jedním dechem intonují, že Trump nyní zničí demokracii. V The Atlantic, Tom Nichols píše:
Po zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008 tehdejší vůdce senátní menšiny Mitch McConnell slíbil, že z Obamy udělá prezidenta na jedno funkční období, a bránil mu na každém kroku. McConnellovi šlo samozřejmě jen o to, aby se chopil moci ve prospěch své strany, a později nedokázal sebrat stejnou odvahu, když čelil Trumpovým útokům na vládu. Vlastenečtí Američané a jejich zástupci by se nyní mohli zavázat podobně, ale za lepšími cíli: Ačkoli nemohou Trumpa odvolat z funkce, mohou deklarovat své odhodlání zabránit Trumpovi v realizaci příšerné politiky, k níž se zavázal během kampaně.
Ty druhy akcí, které Trumpovi zabrání zničit Ameriku v roce 2025, jsou tytéž, které zastavily mnoho jeho plánů již napoprvé. Nejsou nijak okázalé a budou vyžadovat trvalou pozornost, protože další bitvy o demokracii budou svádět právníci a zákonodárci, ve Washingtonu i v kapitolách všech států. Budou je svádět občané sdružující se ve sdruženích a hnutích, aby vyburcovali ostatní z náměsíčnosti, která Ameriku dovedla do tohoto okamžiku.
Chápete? „Vlastenečtí“ Američané nyní musí Trumpovi zabránit v plnění slibů, které dal americkému lidu a na jejichž základě ho volili – což je podstatou demokratických voleb.
Liberálové, kteří se hroutí, obviňují Trumpa z chování, z něhož jsou sami vinni: pohrdání demokracií, podrývání ústavního pořádku, lhaní, šikana, extremismus, potlačování opačných názorů a podpora nenávisti a rozdělení. Psychologové takovému obviňujícímu chování říkají „projekce“. Jedná se o duševní poruchu.
Šance, že výsledek voleb povede k tomu, že tito lidé zpochybní své vlastní myšlení a předpoklady, které jim nyní tak okázale vybouchly do tváře, je velmi malá. Významnou výjimkou byl Scott Jennings, který ve svém vzácném mediálním prohlášení mea culpa řekl také následující:
Mám také pocit, že tyto volby byly jakousi obžalobou politického informačního komplexu. Seděli jsme kolem toho několik posledních týdnů a příběh, který byl vykreslen, nebyl pravdivý… všechny ty triky, o kterých nám bylo řečeno, že Harrisa dotlačí za čáru, a my jsme ignorovali základní věci: inflaci, pocit, že v nejlepším případě sotva šlapou vodu… pro nás všechny, kteří se věnujeme volbám, mluvíme o volbách a děláme to na denní bázi, musíme přijít na to, jak pochopit, mluvit a naslouchat té polovině země, která dnes večer povstala a řekla: už toho máme dost.
Naprosto správně. Jinde však liberální komentátoři dnes používají smuteční tóny, jako by truchlili. A samozřejmě se naváží do lidí, kteří za to podle nich mohou.
Harrisové vyčítají, že se nedokázala dostatečně odlišit od Joea Bidena.
Obviňují ženy, že ji nezodpovědně nevolily.
Obviňují lidi bez vysokoškolského vzdělání, že nemají dost inteligence na to, aby s nimi souhlasili.
Viní temné síly lidské povahy.
Viní Elona Muska z toho, že existuje.
Tito lidé nevidí – a nikdy neuvidí -, že viníky jsou oni sami.
Be the first to comment