Darrell Edward Brooks – To by měl být autor vražd ve wisconsinském městě Waukesha, když najel červeným SUV do davů. Jak vyplývá z jeho bohatého trestního rejstříku, domácí násilí a pohlavní zneužívání není pro něj zrovna tabu. Hbití novináři už také objevili jeho stopy na sociálních sítích – v podstatě jde o typického magora, s obdivem k revoluci a černému nacionalismu.
Černý nacionalismus není v USA žádným neobvyklým jevem. Tento životní postoj svými projevy připomíná více iracionální nízkou nenávist vůči ostatním rasám, než tradiční politický radikalismus, na který se mnozí ve Spojených státech stále dívají s jistou zvláštní dávkou pochopení pro politické svobody. Černý nacionalismus bychom mohli v zemi všech národů a ras označit nejen za slepou uličku černošské emancipace, ale za rasismus v té nejčistší podobě.
Takový milý prokurátor
Údajný pachatel zhovadilého činu, Brooks (39), byl jen dva dny před svou vražednou jízdou propuštěn z vazby po zatčení za domácí násilí. Státní návladní pro Milwaukee County, John Chisholm, totiž navrhl soudu kauci 1 000 dolarů.
Prokurátor John Chisholm je velkým příznivcem reformy trestního soudnictví, které podle něj do vězení uvrhuje příliš mnoho lidí. Věznice jsou pak prý přeplněné a v nápravě pachatelů to stejně nevede. Nejvíce ho trápí institut kaucí, který vyšetřování mnohým podezřelým na svobodě znemožňuje, a to je nespravedlivé. Kauce jsou podle něj jen pro bohaté…
Okresní prokurátor pro Milwaukee County, John Chisholm, byl do svého úřadu poprvé zvolen v roce 2005. První národní pozornost zaznamenal před šesti lety, když kritizoval trestní soudnictví ve Wisconsinu. Pokládal tenkrát mediálně velmi zajímavé otázky a ještě zajímavěji si na ně sám odpovídal.
Ve Wisconsinu činí černošská populace jen šest procent, přesto osazenstvo místních věznic tvoří z 37 % právě černoši. Podle studie z University of Wisconsin Milwaukee, bylo v roce 2010 za mřížemi dokonce třináct procent ze všech wisconsinských afroamerických mužů v produktivním věku, což bylo téměř dvojnásobek federálního průměru. Co se týče Milwaukee County, tam alespoň nějaký čas ve vězení strávila neuvěřitelná polovina černých Wisconsiňanů.
Problémem amerického trestního soudnictví obecně, je skutečnost, že mnoho trestních případů se řeší prostřednictvím dohod o vině a trestu, kdy státní zástupci, nikoli soudci, vyjednávají o tom, zda a na jak dlouho půjde obžalovaný do vězení. A státní zástupci činí tyto „rozsudky“ téměř zcela mimo veřejnou kontrolu. Ve Wisconsinu tento podíl činí (za rok 2018) neuvěřitelných 56 % ze všech trestných činů. (Velkým propagátorem dohod o vině a trestu v Česku je bývalý ministr spravedlnosti v Nečasově vládě a momentální europoslanec za TOP09 Jiří Pospíšil.)
Jako poslední kapku označil státní zástupce v Milwaukee, John Chisholm, své zjištění, že do jeho příchodu odmítla prokuratura stíhat za drogové delikty 41 % bělochů, ve srovnání s dvaceti sedmi procenty u černochů. To prý svědčí o nerovném přístupu.
Ve skutečnosti jde o posouzení, zda jde u pachatele o první prohřešek proti zákonu nebo o recidivu. A protože zrovna u drogových deliktů (a rozhodně ne jen u tohoto typu kriminality) převládají opakovaně černí pachatelé, je jasné, proč jsou častěji stíhání černoši a méně častěji běloši. Druhým důvodem k častějšímu stíhání černochů, ve spojení s drogami, je typ kriminality. Černoši se totiž daleko častěji živí jako dealeři a tak je nebezpečnost jejich chování o to závažnější, kdežto běloši jsou spíše popotahováni za držení drog. Běloši si dohody o vině a trestu vyslouží častěji také proto, že mívají pro dodržení podmínek dohod vhodnější sociální prostředí, atd.
Drogové delikty patří v USA obecně mezi historicky nejpřísnější trestané přečiny a zločiny. Vychází to z několika vedených krvavých válek, které politici na všech úrovních proti drogám vedli a stále vedou. Drogová závislost a trestná činnost spojená s distribucí drog, je také daleko nejvážnějším problémem ze všech problémů USA.
Prostě bude zločinců méně!
Okresní prokurátor pro Milwaukee County, John Chisholm, nad těmito statistikami kroutil hlavou a protože je aktivním členem Demokratické strany USA překvapil celé Spojené státy tvrzením, že k vyšší míře veřejné bezpečnosti rozhodně nepřispívají vysoké tresty.
Jeho hlavním mottem se tak stal politický cíl, který by se dal vyjádřit předsevzetími:
– snížení počtu vězněných
– dosažení rasové rovnosti u pachatelů trestných činů
A to vše při udržení veřejného pořádku na rozumné úrovni.
Prvním problémem spravedlivého soudnictví je však jeho neznalost rasy. Za žádný trestný čin nemůže být přísněji či shovívavěji trestán pachatel podle své rasy. Každý trest musí odpovídat skutku, za který je udělen, a nesmí zohledňovat rasu nebo etnický původ pachatele, a také samozřejmě neexistuje nic, jako „exemplární trest“.
Tuto iniciativu si však prokurátor z Milwaukee County nevycucal z prstu sám, ale nechal se inspirovat ministrem spravedlnosti v Obamově vládě Ericem Holderem, který vyzval prokurátory k zamyšlení. V roce 2013 nařídil federálním žalobcům, aby podnikli kroky ke snížení počtu lidí odsouzených ve federálních věznicích a podívali se „pořádně“ na délky trestů zločinců, zda by neměly být přeci jenom kratší. Holderova iniciativa známá jako „Smart on Crime“ přinesla v podstatě jen sérii vězeňských vzpour a nakonec i doprovodné vyjádření Baracka Obamy o podezřelosti rasové skladby těch, kteří jsou ve vězení jako doma, přineslo vlastně jen několik mrtvých dozorců a milionové škody.
Okresní prokurátor John Chisholm vycítil svou politickou příležitost a řečiček o hodných zločincích, ze kterých se stanou zlí, protože dostávají vysoké tresty, se chytil, jako víte co… Snížení počtu vězněných dosáhl jednoduchým trikem, a to souhlasnými stanovisky návrhům k podmíněnému propuštění z výkonu trestu.
Krev na rukou
Na obrázku je prokurátor Chisholm (58) i se šíleným vrahem Brooksem. Prokurátor zvítězil ve volbách 2005, 2008, 2012 i 2016. V roce 2020 získal úctyhodných 97,7% hlasů. Po celé tyto roky však čelil pouze demokratickým kandidátům, republikáni v Milwaukee County ani nekandidovali – jde o demokratickou pevnost.
To, že propustil recidivistu Brookse, který najel do průvodu nic netušících lidí a zabil při tom (zatím) pět lidí a desítky z nich zranil, by ho mělo donutit k rezignaci. Mrtví z města Waukesha jdou na jeho vrub – má tak doslova krev na rukou…
Buďte první kdo přidá komentář