Mnozí lidé, kteří prodělali onemocnění, mají na nějaký čas své vlastní protilátky a vyčkávají, aby se mohli dát očkovat. Někteří se na vakcínu objednají hned. Lékaři mají k tomu různá stanoviska.
„Česká republika umožní občanům očkovaných v unijních státech a Srbsku vstup do země a pobyt bez problémů po 22 dnech od podání vakcíny proti koronaviru,“ uvádí se v komentáři T. Kulidakise pro novinky.cz.
„Vzhledem k tomu, jakými látkami se očkuje, platí to pro vakcíny značek Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, ale také pro Sputnik V a vakcíny čínské, které se podávají například v Maďarsku nebo v Srbsku. Vzájemné uznávání certifikátů jednotlivými vládami značí, že se suveréni mezinárodních vztahů navzájem berou vážně jako svrchované státy, které jsou schopné vydat normální certifikát,“ píše Thomas Kulidakis v komentáři pro novinky.cz. ohledně rozvolnění v celé Evropě.
„Když očkování i testy na koronavirus jsou běžně dostupné a státy uzavírají dvoustranné dohody o uznávání jimi vydaných certifikátů,“ je podle Kulidakise těžké měnit pravidla, která se právě zabíhají.
Společenský život – s jakým testem?
Od června 2021 budou mít občané ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazeny dva PCR testy na nemoc COVID-19 a čtyři antigenní testy. Jenomže pro plnohodnotný společenský život to možná nebude stačit. A občan si bude muset buď nechat zajít chuť někam vyrazit, nebo si zaplatit test z vlastní kapsy.
Každá vláda by si přála mít ve své zemi kolektivní imunitu proti COVIDu-19. Jak toho však v Čechách dosáhnout, když podle výzkumu MF Dnes žije v zemi čtvrtina dospělých lidí, kteří vakcínu odmítají? Vědci potom varují, že to by kolektivní imunitu mohlo ohrozit.
Novinky.cz doplňují, že „do návrhu covid pasu nepodařilo prosadit testy zdarma, za druhé byla přiznaná velká pravomoc členským státům, které si ve finále mohou upravit požadavky na karanténu po příjezdu nebo testy a restrikce podle sebe, stačí říct magickou formuli ´zhoršená situace´.“
Jiné řešení
Odborníci přicházejí s jiným řešením. Pokud by se lidem změřila hladina protilátek a měli by ji vysokou, mohlo by to na určitou dobu nahradit povinnost testování. S tímto návrhem v Poslanecké sněmovně přišel poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský.
Vyšetření protilátek na COVID-19 podá informaci, že člověk toto onemocnění prodělal. Navíc to podchytí i osoby, které prošly bezpříznakovým onemocněním. Pokud mají hladinu protilátek vysokou, mohou být na 3–6 měsíců před tímto onemocněním chráněni.
V tuto chvíli to mají v sousedním Rakousku platné na tři měsíce, uvedl MUDr. Kaňkovský.
„Zatím dle známých prací by měla imunita po Covid-19 vydržet alespoň 6 měsíců, ale dále probíhají odborné analýzy,“ uvedl Kaňkovský na svém FB profilu.
Starší paní na invalidním vozíku sděluje:
„Také my jsme covid prodělali. Ačkoliv jsme plně dodržovali veškerá doporučení, nosili respirátory třídy 3 a dezinfikovali i kliky od dveří… Praktická lékařka nám řekla, že to lze chytit i přes oční sliznice, třeba vstoupí-li se do výtahu po někom vysoce nakažlivým.“
Dodala, že původně se s manželem chtěli dát očkovat, ale po nemoci si nechali udělat test na protilátky. Ukázal, že mají vysokou hladinu protilátek. Nikdo není schopný jednoznačně říci, zda v takovém případě vakcínu aplikovat nebo ne. Nakonec očkování zrušili, protože stále ještě mají vlastní nadlimitní protilátky.
V Poslanecké sněmovně se na návrhy více stran povede debata o tom, jestli další možností prokázání bezinfekčnosti může být právě test prokazující přítomnost protilátek.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však zatím nebylo stanoveno, jaká musí být jejich dostatečná ochranná hodnota. Na tom se imunologové dosud neshodli.
Buďte první kdo přidá komentář