Ředitel amerického institutu pro zdraví připustil, že nařízení pro nošení roušek ve školách není podloženo daty o vlivu covidu-19 na děti
Sdílet článek:

Ředitel amerického Národního institutu pro zdraví (NIH) Francis Collins připustil, že tlaky na nošení pokrývek dýchacích cest (dále jen roušky) ve školkách a školách jsou založený spíše na obavách před potenciálním uzavřením zařízení než na datech o dopadu covidu-19 na děti.

Během rozhovoru v pořadu Hugha Hewitta se moderátor Collinse ptal na nejnovější federální doporučení CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí), dle kterého by měly nosit roušky i děti ve školkách. Collins obhajoval doporučení tím, že i když se u malých dětí vyskytuje covid-19 jen vzácně, studenti bez roušek můžou ve školních zařízeních vyvolat epidemii a způsobit tak svým spolužákům návrat k distančnímu studiu.

„Pořád je to docela vzácný jev, ale není to nula a doposud na to zemřelo již 400 dětí. Takže to musíme zvažovat,“ řekl Collins.

„Pokud budou ve třídách bez roušek, víte, co se stane. Propukne epidemie,“ pokračoval ředitel NIH. „A co se stane pak? Děti půjdou znovu domů. To je špatný důsledek. Takže i pokud bychom se neobávali o jejich zdraví, tak pokud bychom chtěli, aby zůstaly na prezenční výuce, roušky by mohly být důležitým nástrojem, jak toho dosáhnout.“

Hewitt, kterého zarazila formulace „by mohly být“, poznamenal, že žáci stupně K-3 (odpovídající 3. třídě základních škol v ČR) jsou citliví na poruchy řeči, které je pak ovlivňují po zbytek života. Nošení roušek, které zakrývá tvář a ústa, tomu „napomáhá“. Moderátor se také zeptal na to, zda jsou k dispozici data poukazující na to, že žáci K-3 „jsou naopak více ohroženi hospitalizací nebo různými nemocemi kvůli nenošení roušek“.

„Přeji si, abychom taková data měli,“ odpověděl Collins. „Ale Hughu, myslím, že mě neposloucháte. Není to jenom o tom.“

„Obáváte se o to, co se stane. Ale právě jste řekl, že neexistují žádná data,“ odpověděl Hewitt. „Takže se, vy lidi, jen domníváte.“

Collins pak vysvětloval, že úředníci zdravotnictví se nedomnívají, a znovu poukázal na nové zprávy o uzavření tříd kvůli případům covidu-19. Hewitt ale argumentoval přehnanými reakcemi školních okrsků, protože neexistují žádná data, která ukazují, že riziko vážných následků symptomů covid-19 převažuje nad vadami vývoje řeči.

„Tvrdíte mi, že zavřeli [třídy] kvůli počtu pozitivních testů,“ řekl Hewitt. „Ale utrpěli studenti skutečnou újmu? Protože pokud to byla chřipka nebo běžné nachlazení dětí, bylo to špatné a panické rozhodnutí.“

„Myslím, že jsme vytvořili obavu ohledně paniky z epidemie u dětí, když děti nevykazují žádné výrazné [symptomy],“ dodal. „Nemyslím si, že máte jakákoliv čísla, která by srovnávala významná rizika mezi tím, že jsou děti doma, a dlouhodobým nedostatečným vzděláním.“

„Hughu, nemyslím si, že bychom měli ani takováto data,“ reagoval ředitel NIH. „Myslím, že právě teď se všichni snažíme dělat to nejlepší, co umíme.“

Ve své poslední směrnici pro znovuotevření škol CDC doporučuje kvůli „šířící se a vysoce nakažlivé variantě delta univerzální nošení roušek ve vnitřních prostorách“ u studentů ve věku 2 roky a starších, u zaměstnanců, učitelů a návštěv škol do stupně K-12 (obdoba našich středních škol), nehledě na to, zda jsou či nejsou očkovaní.

„CDC opravdu velmi nerado dělá doporučení na základě nepodložených informací, ale někdy máte v danou chvíli k dispozici jenom to,“ řekl Collins.

řeklad a redakční úprava původního článku: J. S.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*