Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?
Sdílet článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

A jestli jsme v listopadu 1989 neměli o tom, jak chápeme pojem svoboda poněkud jinou představu.

Hovoří se v těchto dnech o třech lidech – Tomáši Čermákovi, učitelce Martině Bednářové a olympionikovi Davidu Svobodovi.

Tomáš Čermák vyzýval na svém Facebooku k násilí. Zatím nepravomocně byl odsouzen k 5 a půl roku kriminálu. Protože jsem o tomto případu na blogu iDNES psal, připomenu jinou výzvu k násilí, byť obratněji formulovanou. Radní města Jesenice (u Prahy) David Lang napsal na svůj Facebook 26. dubna 2019 (poté co parlament odsouhlasil zdanění církevních restitucí a prezident Zeman zákon podepsal) obsáhlý post, z něhož vybírám:

Nadpis: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“

V příspěvku: „Poslanci, kteří zvedli své ničemné pazoury pro schválení zákona o zdanění církevních restitucí, jsou smradlavá, proradná prasata. Nejsou to lidé a je dovoleno je zabíjet. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že takové zrůdy je nutné pozabíjet …“

Zatímco Čermáka poslal soud (zatím tedy nepravomocně) do vězení na 5 a půl roku (!), v případě (ex)radního Langa rozhodl takto: výše zmíněnými větami nebyl spáchán trestný čin.

Čili právo po česku: výzva k násilí včetně vraždění jednou není trestným činem, jindy je – a v takovém případě soud není žádný troškař. Nemyslím si, že pět a půl roku za mřížemi je zanedbatelná část lidského života. (Na názor, že tak bude mít Čermák dost času o sobě přemýšlet mohu říci jediné: to by mohl stejně, kdyby byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím. Tak by byl alespoň společnosti užitečný. Pokud to náš právní systém neumožňuje, pak v něm máme chybu.)

Pražská učitelka českého jazyka Martina Bednářová. Při hodině slohu interpretovala před žáky ruskou agresi na Ukrajinu nesprávně, mylně, lživě. Jako pedagog na oné škole okamžitě a nekompromisně skončila. S tím lze souhlasit, důvody netřeba rozebírat. Policie ji ale navrhla obžalovat, dozorový státní zástupce studuje spis. Ptám se: opravdu nestačil vyhazov? Je nutné z toho udělat „politickou trestní kauzu“?

Nejnovější aférka kolem olympionika Davida Svobody, zlatého medailisty z Londýna 2012 v moderním pětiboji. V České televizi se o ruské agresi na Ukrajinu a souvisejících záležitostech (účast ruských a běloruských sportovců na OH) vyjádřil pro mnohé z nás nepřijatelně, neobratně, nesprávně, mylně. Neudělal ale nic jiného, než že svobodně sdělil svůj názor. Na svém Facebooku vše následně vysvětlil a omluvil se, doslova: „Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě.“

Čeho jsme ale svědky. Radikálního postoje některých novinářů. Byl jsem doslova šokován, když jsem si 30. března přečetl titulek komentáře Jiřího X. Doležala na serveru Forum24:

Sundejte z Davida Svobody uniformu české armády a postavte ho před soud.

A v perexu pokračuje:

A také si myslím, že by měl mít dost času povyprávět o svých sportovních úspěších před soudem. Protože podle mého názoru patří zavřít za zpochybňování genocidia.

Neuvěřitelné! Pokud by někdo měl být za zpochybňování genocidy zavřen, pak by se musel něčeho takového dopustit – úmyslně, prokazatelně, jednoznačně. Kdo si poslechne rozhovor D. Svobody pro Českou televizi, z něhož to celé pramení, pak tam žádné prokazatelné zpochybňování genocidy neuslyší. A když si k tomu přečteme Svobodovo vyjádření na Facebooku, musíme dojít k názoru, že tímto vyjádřením a žádostí o odpuštění za nemotorné vyjádření by měla tato pseudokauza skončit.

Jenomže ono je to jinak. David Svoboda je armádním sportovcem, důstojníkem AČR. Postižen tedy může být i po této linii. Ministryně obrany Černochová (kterou jsem jako volič pravice dosud hodnotil až na výjimky – např. poněkud zbrklé a ne zcela moudré vyjádření po dopadu cizích raket na polské území v listopadu 2022 – pozitivně) portálu Seznam Zprávy sdělila, že vedení jejího ministerstva prověřuje možnosti Svobodova potrestání.

Co dodat? Když jsem v onom sametově revolučním týdnu měsíce listopadu 1989 chodil v našem městě na demonstrace, nikdy by mi na nepřišlo na mysl, že by v rodícím se novém režimu bylo možné někoho potrestat za svobodné vyjádření názoru, byť sebevíce hloupého, nepravdivého a pro mě nepřijatelného.

A to žijeme ve společnosti, kde je možné zcela svobodně urážet tím nejvulgárnějším způsobem city věřících křesťanů, pokud je vše náležitě oděno do uměleckého hávu (například divadelní hra Naše násilí, vaše násilí).

Abych se vyhnul nedorozumění a označení za podporovatelé proruské propagandy, připomenu, že jsem proti ruské agresi psal na svém blogu ještě předtím, než začala (v reakci na vyhlášení „Putinovy doktríny“ krátce před invazí) a že od 24. února 2022 stojím plně a jednoznačně na straně napadené Ukrajiny a že ruskou agresi stejně jednoznačně odsuzuji. Kromě toho ale ctím hodnotu svobody, a to nejen svobodu vyznávat názory a postoje, které jsou v souladu s postoji a názory „oficiálními“, ale také názory a postoje oponentní, třebaže s nimi bytostně nesouhlasím. Jakmile je začněme postihovat, zredukujeme svobodu na její karikaturu. A přesně proti takové pseudosvobodě jsme v listopadu 1989 zvonili klíči.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

17 Comments

 1. On se omluvil? A za co, soudruzi, za co? Za to že má nějaký názor?? No, on už nám to tu nějaký kolemjdoucí vysvětlí, co spáchal za strašlivý zločin.

  • M.No tak je videt ze napadnout cizi stat,lilkvidovat jeho infrastrukturu k prezití milionu lidi v zimnim obdobi a je mu jedno ze treba zahynou zimou, je pro pata kola od vozu v demokratickem state zneuzivající svobodu projevu celkem všední věc.Tak to z nudy(nekdo komunista,nekdo z presvedcení)budeme to zabijení schvalovat.A beda kdyz nam nekdo neco rekne.Stat ktery nas oznacil za nepritele je prece v tom nevinně.Tam by byli oznaceni za agenty,znicen jejich osobni a pracovni zivot a poslani na rekreaci pro prevychovu toho spravneho pohledu.Jó ta praxe ta lidem chybí.

  • Pozor ! Attention ! Achtung ! Внима́ние ! 当心 !

   Upozorňuji čtenáře, že individuum píšící pod pseudonymem „Kolemjdoucí“ (ve své domovině známý přezdívkou „Obecní blb“) je úředně schválený provokatér ze specializací euro-pohádkář, vedený ve složce OB235/24a pod značkou: užitečný idiot. Zde je stručný výtah z jeho složky.

   Náplň činnosti:
   navštěvovat společensky a politicky nekorektní webové stránky, napravovat, nebo dle potřeby ostrakizovat, nevhodné myšlení a názory diskutujících neslučující se s pokrokově progresívní PRAVDOU demokraticky liberálního evropského společenství.

   Poznávací znak:
   na zátylku má azbukou vytetovaný nápis: Nekrmte a nehlaďte našeho Trolla !

   Děkuji za pozornost a přeji hezký den 🙂

   • P.Tak to je perfektní analýza.Na to jste přišel sám,nebo čerpate z nejake ideologocke přiručky toho spravneho pohledu na svet?Tipnul bych VUML říznutý STB.

   • P.Tak to je perfektni analýza stavu věcí.Na to jste přišel sàm nebo čerpáte z ideologicke příručky toho spravneho pohledu na svet?Tipnul bych VUML říznutý dohledem STB.

 2. To, co u nás probíhá je revoluce. Příchod totality už se politici nesnaží ani maskovat. Jenže se brzy může vše otočit a násilí páchané totalitou dnes může být ve dvojnásobné míře pácháno na těch, kteří dnes škodí. Předpokládám, že dobrovolně se tahle vládnoucí banda psychopatů svých postů nevzdá a bude potřeba je sundat jinak než volbama. Ty si může vláda klidně zakázat nastolením nějakého staného práva apod. Už to vyzkoušela při okrádání důchodců. Já doufám, že očistná revoluce nebude sametová, to totiž zajistí delší trvání nastoleného stavu.

 3. “Při hodině slohu interpretovala před žáky ruskou agresi na Ukrajinu nesprávně, mylně, lživě. Jako pedagog na oné škole okamžitě a nekompromisně skončila. S tím lze souhlasit, důvody netřeba rozebírat.”

  Jakpak autor ví, že učitelka interpretovala situaci na ukrajině lživě? A jak to souvisí s výukou slohu? A co ti učitelé, které presentují učení o prosazování “uhlíkové neutrality”, tedy ideologii zcela nevědeckou, nesprávnou, mylnou, lživou? Ti by taky měli okamžitě a nekompromisně skončit? Důvody netřeba rozebírat?

 4. T.Vzdyt se pry u soudu ten Vas hrdina omlouval,ze to schvalovaní zabijení vubec nemyslel vazne,jenom chtel byt zajimavy,mit sledovanost a vytriskat z toho zrejme prachy jako ten nejnovejsi Vas guru.O lidi jde az po penezich.No a samozrejme pata kola od vozu spustila povyk jak je to mozne v zajmu pana dobyvatele,ackoliv tam by sel do basy kazdy jenom proto ze si splete specialni operaci s valkou.No ale nad tim Vam tu samozrejme plakat nebudou.

 5. Nechápu , proč je FORUM24 bráno jako relevantní médium poskytující cenné informace. Kdo zná, tak ví, že je to žumpa, která pořádně zapáchá. Takových webu je určitě více. Tak proč o nich dokolečka psát, jakoby byly k něčemu. Spíše mne zajímají názory těch, co mají co říct a voní člověčinou 🙂

 6. Je to jak v padesátých letech. Za zpochybnění státní ideologie (nenávist k Rusku – “láska” k Ukrajině) se musí viník veřejně, ponižujícím způsobem omluvit a poté bude ještě po zásluze potrestán. Pošleme už konečně tuto zlotřilou vládní garnituru ke všem čertům!

 7. T.Mate v tom porad zmatek s tou nenavistí k RF.Je to odsouzení dobyvacne valky ciziho uzemí RF statu Ukrajina ktere slibila naopak bezpecnost kdyz se vzda jadernych zbraní.A svobodne zeme pomahají trpici Ukrajine se ubranit zotročení.No a ty 50 leta mate dneska u Vaseho oblibence.Zkuste tam zajet a jste on line.

 8. Dobrý den pane Stejskale,
  mohu poprosit odpověď na otázku jak se stavíte k chování Ukrajiny k národnostním menšinám žijícím v tomto státě?
  Dekuji

 9. H.Tak pokud myslíte mě,tak jste střelil vedle jak ze zmrznutí vseho živeho bez plynu a už neexistence EU podle Vaší křištalove koule.Mín fantazírovat a víc než demonstracím vseho druhu veřit tomu co napřahnete před sebe, a řídit to tím co máte na krku.Pokud Vam ale bude stacit muj nazor(ja tam nezil) tak se na to podivame z hlediska zakonnosti dané země.

  • Anoanoanó! A na Írán a Vietnam a Lýbii a Sýrii se taky podíváme z hlediska zákonností daných zemí! A pak ještě nějaké ty jihoamerické státečky, tam by se jistě leccos našlo z hlediska zákonnosti…………bude to bichle!

 10. T.Tak to buďe madam rada že v těch zemich jako zena nezijete.To by jste ty USA s láskou a nadějí vyhližela kazdy den přes to uzké hledí Vaší garderiróby.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*