Věříte elitám?
Sdílet článek:

Samozřejmě ne, odpovíte mi. Ale jak to, že dnes většina lidí polyká ty přeludy, vidiny a halucinace, které jim politici, média a vědci servírují?


Ještě moje generace měla naprosto jasno, že se ti nahoře starají jen o své zájmy a my jsme nástroj k jejich uskutečnění. Proto jsme je sice slyšeli, ale neposlechli. Nevěřili jsme jim, a buď jsme nedělali to, co od nás chtěli nebo dokonce pravý opak.

Dnes se můžeme snadno dozvědět skoro všechno o tom, co a proč elity dělají. A přesto většina lidí (nejenom u nás) nebere na vědomí, že se i dnešní politické, mediální a vědecké elity starají jen o svůj prospěch a jsou pro něj ochotny udělat cokoliv. Uznávám, že je skličující připustit si, že by ti nejlepší, nejmocnější a nejchytřejší byli schopni škodit vlastním lidem. Ale co se zlepší, když si to nepřiznáme?

Jestli má TGM (tahle socha stojí v Kutné Hoře) pravdu a „státy se udržují týmiž ideály, z nichž se zplodily“, tak se musíme ptát, proč elity tyto ideály opustily a jak to napravit.

Kdysi se příslušník elity lišil od těch tam dole nejenom bohatstvím a mocí, ale i službou velké myšlence, odvahou, smyslem pro povinnost, vlastenectvím, profesionální ctí nebo prostě svou morálností. „Vyšší princip mravní.“ Pamatujete se? A i když mnozí z těch nahoře ani tenkrát tyhle vlastnosti neměli, tak aspoň zatraceně dobře věděli, že nejednají správně.

Rozklad ideálů, na které TGM myslel, začal už dávno. Když Descartes a racionalisté vzali lidem Boha, tak je sice osvobodili od strachu, ale i od svědomí. Postupně ztratily všechny ty idealistické přívlastky elity význam. A dnes neznáme pro elitnost žádný jiný symbol než „prachy“. A pro ně jsou elity ochotny udělat kdykoliv, cokoliv. Jistěže i dnes existují výjimky, ale je stále těžší je najít.

Jestli má Masaryk pravdu a státy se udržují týmiž ideály, z nichž se zplodily, tak současné elity ohrožují budoucnost našeho státu. O nápravu se musíme postarat jen my sami. A proto změňte rychle a zásadně svůj způsob života.

Přestaňte věřit mlžení těch nahoře a věřte jen vlastnímu rozumu.

A hlavně: Když nemáme elitu, buďme jí sami.

Hledejte a napodobujte ty, kteří jednají s odvahou, smyslem pro povinnost, vlastenectvím a profesionální ctí. Nehledejte je nahoře, jsou totiž ve vaší blízkosti. Ale nejsou bohatí a proto jste si jich nevšimli.

Petr Robejšek

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Věříte elitám? Co je elita? Ten, kdo se něčemu naučil od někoho? To není elita. Elitou se musí člověk narodit a být po celý život naprosto čistý a neztotožnitelný s nečistotou a násilím. To, že je elita? Podsouvání nacionalismu je také nečisté. Jíst, spát, bránit se. To dělají jak zvířata, tak lidé. Co je slovo elita chtivosti, chamtivosti, hněvu atd.? Ví každý v iluzi

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*