Sportovní svět se bouří. Vládní zákazy jsou diskriminační
Sdílet článek:

PZ

Vláda premiéra Petra Fialy přijala usnesení, že dokud trvá ruská agrese proti Ukrajině, nebudou v České republice moci do sportovních klání vstupovat ruští sportovci. Proti tomu se však ohradila Ženská tenisová asociace (WTA).

Česká vláda tvrdě zakročila proti ruským a běloruským sportovcům a dala najevo, že dokud potrvá ruská agrese proti Ukrajině, ruští sportovci se na sportovní akce konané na půdě České republiky nedostanou. A to ani pokud by soutěžili pod neutrální vlajkou, o čemž se přesvědčila jedna z ruských tenistek. Proti tomu se ohradila Ženská tenisová asociace (WTA).

Vláda Petra Fialy (ODS) přijala usnesení, že dokud trvá ruská agrese proti Ukrajině, v Česku nebudou moct do sportovních klání vstupovat ruští sportovci. Na sociální síti Twitter se k tomu vyjádřil mimo jiné ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„V situaci, kdy Rusko zabíjí na Ukrajině civilisty, není zároveň možné s ruskými sportovci měřit síly na sportovních kláních. Proto naše vláda přijala nařízení, které účast ruských sportovců a soutěží v ČR zakazuje. A policie ho důsledně uplatňuje,“ napsal Rakušan.

Podobně postupovala také polská vláda, když polské úřady nepustily ruskou tenistku Věru Zvonarevovou. Podle polského ministerstva vnitra z důvodu státní a veřejné bezpečnosti.

„Pohraniční stráž zabránila ruské tenistce ve vstupu do Polska. Věra Zvonarevová se s pomocí víza vydaného Francií pokusila dostat do naší země po příletu z Bělehradu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Tenistka uvízla v tranzitní zóně Letiště Frederika Chopina a následně odletěla do Podgorice.

Zvonarevová figuruje podle ministerstva na seznamu osob považovaných za nežádoucí na polském území. Polsko patří k hlavním spojencům Ukrajiny od loňského začátku ruské invaze a brání ve vstupu do země lidem, kteří ji podporují.

Ženská tenisová asociace dala také najevo, že odsuzuje válku na Ukrajině a kroky ruského vedení považuje za zavrženíhodné. To však podle asociace nemění nic na tom, že by ruským sportovcům pod neutrální vlajkou mělo být dovoleno soutěžit.

„Pravidla WTA stanoví, že všem hráčům musí být umožněno soutěžit na WTA pouze na základě zásluh, bez diskriminace. Situaci budeme i nadále posuzovat, protože zohledňujeme důležité úvahy týkající se těchto složitých geopolitických problémů,“ stojí v prohlášení asociace s důrazem na fakt, že Rusové na mezinárodních akcích mohou vystupovat pod neutrální vlajkou a pod touto vlajkou by jim podle WTA mělo být dovoleno vstoupit do sportovních utkání.

Policisty k akci již před pár dny vyzval i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který ještě před začátkem turnaje uvedl, že zákaz, který vydala vláda Petra Fialy, je platný a je na policii, jak se k tomu postaví.

prvnizpravy.cz

Souhlasíte s nevpuštěním ruských a běloruských sportovců na turnaje v ČR nebo EU?
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*