Už dávno ode mě všichni víte, jak moc se zdražila hnojiva, osiva a další zemědělské vstupy. Loňská cena ledku 5.000 Kč/tunu se proměnila na 15.000,- Kč na tunu. Cena osiv se zdvojnásobila, agrochemie také podražila, jak je to s naftou, to vidíte všichni na čerpačkách. Stejně tak už víte, že ceny zemědělských komodit se víceméně zdvojnásobily, někdy i ztrojnásobily.
Před pár týdny jsem říkal, že průměrnému zemědělci je to za současných okolností vlastně jedno. Na průměrný hektar nasype nikoliv 20.000,- Kč, ale 40.000,- Kč a až prodá úrodu, nebude mít 25.000,- Kč z hektaru, ale zhruba dvakrát tolik. Víceméně je na tom stejně, jen mu vzrostlo riziko, protože jede ve větších penězích a zároveň už zase skoro nemá kapitál, protože za posledních dvacet let se těžce dopracoval k tomu, aby alespoň část svých nákladů nemusel úvěrovat.
Já jsem si ale minule ještě neuvědomil, co to bude znamenat doopravdy.
U nás v republice je přibližně 6 milionů průměrných hektarů. Loni se na tyto hektary muselo vysypat během sezóny 120 miliard korun. Opět mě neberte přesně za slovo, protože průměrný hektar ani průměrná cena na hektar vlastně neexistují, jde mi spíš o představu. Poté, co se úroda prodá, tak to vygeneruje 150 miliard ze kterých se to zaplatí. Část z těchto nákladů pokryli sami zemědělci svým vlastním kapitálem. Tu větší půlku nákladů pokryly velké podniky typu ZZN, výrobci hnojiv a distributoři paliv, svým kapitálem, případně přímo banky. Nikdo z nich to samozřejmě nedělá zadarmo. Podnik ZZN jen dostane lepší úvěrové podmínky než malý zemědělec se svými sto hektary.
A teď, z ničeho nic, díky geopolitice, která byla v háji už loni, najednou naše republika potřebuje pro zemědělství dvakrát tolik peněz. Dalších 120 miliard korun, které loni nebyly zapotřebí. To jsou tak velké prachy, že už je to problém i pro Babiše. Je to problém dokonce i když všichni loni dobře vydělali. Loni stála každá miliarda 15 milionů korun na úrocích bankám. Ti největší hráči to dokonce měli možná ještě levnější. Dnes stojí miliarda na úrocích šedesát milionů a místo každé miliardy potřebujete dvě.
To víte, takhle centrální banka řeší inflaci. Takhle se dělají úvěry. Žádná komerční banka samozřejmě skoro žádné peníze na půjčení nemá. Půjčí si je od centrální banky, přihodí si procentíčko na úrocích a půjčí to zemědělcům. Malý zemědělec samozřejmě nedostane provozní úvěr na 6% úroku, protože tak blbá komerční banka není. Šestiprocentní úrok dostane Babiš nebo jiný velký hráč, protože on má čím ručit a zároveň v tom umí chodit, tak mu banka víc věří. Ale i ten Babiš potřebuje dvakrát tolik peněz, než loni.
Nebudu vás dlouho napínat, když to propočítáte, tak to prostě nevychází. Současné ceny komodit nepokryjí současné náklady se současným úvěrováním, protože tu prostě chybí 120 miliard kapitálu, který loni nebyl zapotřebí.
Podobně je to i v jiných oborech. Železo je dražší, dřevo je dražší, auta jsou dražší, všechno je dražší. Všem chybí kapitál a bankovní úvěry jsou tak drahé, že současně avizované zdražení nepostačí. To je totiž jediný způsob, jak ekonomicky přežít víme? Jediný levnější kapitál se dá vymačkat z lopat. Lopaty budou platit a platit.
Jenže ani lopaty těch volných peněz moc nemají. Takže se dostane jen na některé obory. Ti ostatní budou mít prostě smůlu. A protože jíst se musí, tak je asi předem dáno, kdo bude vítěz v obírání chudiny. Jenže ti ostatní hráči jsou většinou o dost větší než zemědělství. Oni se s tím nesmíří a tak v příštích měsících očekávám, že ti největší zastánci volného trhu budou volat po regulacích a opatřeních, aby se na ně dostalo. Až tohle skončí, tak z kapitalismu nic nezbude. A to, co zůstane, to se bude hodně podobat padesátým letům. Nevím, jak to naše vaše vláda okecá, ale vlastně mě těší, že to budou právě Modroptáci, kteří byli nejen u zrození režimu, ale budou i u jeho demontáže. A s nimi tam budou všichni ti líbodémo, kteří měli plnou hubu férovosti, rovnosti a volného trhu a budou muset dělat přesný opak.
Abych to ještě jednou shrnul…
Současné ceny všech surovin a vstupů vyrostly tak rychle, že prostě není k dispozici dostatek levného kapitálu. Jediný trochu levnější kapitál představují skrovné úspory lopat a chudiny. Ta bude brzy obrána dalším razantním nárůstem cen. Růst cen bude tak velký, že všem vyprázdní prasátka a ještě to nebude stačit. Tím pádem se nedostane na všechny kapitalisty a jejich obory. Myslel bych si, že jídlo si lidi koupí, ale zájezdy a nová auta asi moc ne. S tím se samozřejmě všechny ty korporace nebudou chtít smířit a budou volat po regulacích. To by nešlo, aby kapitalisticky zkrachovaly. A tak nás podle mě čeká smršť regulací, po kterých bude volný trh naprosto zapomenuté slovo.
Putin nemusí dělat vůbec nic. Stačí mu vést válku a počkat si.
Počtěte si na Hájkově webu protiproud.info
Z toho musí celá naše fialová věrchuška sr.t magi.
Kopíruji z Interfaxu:
Moscow. 14th of April. INTERFAX.RU – Russian President Vladimir Putin said that there are failures in payment for the supply of Russian energy resources to “unfriendly” countries.
Putinovi stačí jenom počkat, ten na tom ale taky nevydělá. Na tom vydělá hlavně Velký bratr za Velkou louží.
Nějak mi v celém článku, který nezpochybňuji, hapruje výraz “kapitalismus, kapitalistický”. Co se dělo, děje a dít bude nemá s kapitalismem společného vůbec nic.
Ministerstvo životního prostředí chce změnit zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. To by mělo umožnit zemědělcům využívání agrovoltaiky i bez hrazení odvodů. Pro zemědělce by to také mohl být způsob přivýdělku v konkurenčním boji se zahraničními dodavateli.
https://energozrouti.cz/z/ministerstvo-zivotniho-prostredi-pripravuje-novelu-zakona-o-ochrane-pudniho-fondu-kvuli-podpore-agrovoltaiky
a ještě jedna z dalších kapitalist deziluzí—Ministerstvo pošle kvůli obrovskému zájmu další miliardu na fotovoltaiky
Ministerstvo průmyslu a obchodu eviduje obrovský zájem o podporu instalací solárních panelů na střechy firem. K současným třem miliardám korun, které už byly téměř vyčerpány tak ministerstvo přidá další miliardu. Prodlouží se tím i doba, do kdy je možné o příspěvek požádat.