A kdo se omluví?
Sdílet článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

Ráno jsem si v podcastu 5.59 na Seznam Zprávách poslechla rozhovor s novinářkou Petrou Procházkovou, která se právě vrátila z Ukrajiny. Z obsahu rozhovoru soudím, že už to lze říkat: Západ na Ukrajině prohrál. V zemi vládne skepse, ochota narukovat do armády klesá, dodávky západních zbraní se opožďují, finanční pomoc, na které je Ukrajina plně závislá, se snižuje, spory v ukrajinském vedení nabývají na síle a lidé už chápou, že otázka Krymu je spíše na desetiletí, než na roky.

To je vskutku překvapení. To vážně nikdo, kdo má minimální znalosti historie a debaklový konec naší slavné mise v Afghánistánu nestrávil v kómatu, nemohl čekat.

Tedy, podle mne to není až taková prohra, jak to bude nyní prezentováno.

Rusko naprosto nedosáhlo původních cílů, neuchvátilo celou Ukrajinu, muselo vyklidit rozsáhlé oblasti, které chtělo obsadit. Také se ukázalo, že na přímý konflikt s NATO nyní rozhodně nemá sílu a vzniklé rány si bude lízat ještě dlouho.

Ovšem to mi připomnělo, že se blíží roční výročí zveřejnění výzvy k jednání o míru, jejíž hlavní tváří byl Matěj Stropnický.

Kdyby bylo této a dalších podobných západních výzev tehdy uposlechnuto, jaké ohromné hodnoty by se ušetřily! Kolik hrobů by nepřibylo, kolik mužů by se mohlo vrátit ke svým rodinám, kolik munice by nebylo vystříleno, kolik domů by nebylo zničeno, kolik peněz by mohlo být utraceno pro lidi a nikoliv proti nim!

Nerealistické představy o možnostech vojenského řešení a nedospělé snění o tom, že snad lze dosáhnout úplné porážky a rozpadu Ruska (ano, to si skutečně někteří mysleli) si vybraly krutou daň.

Jsme tam, kde jsme byli před rokem. Jenže před rokem se k jednacímu stolu mohlo zasednout s perspektivou, že když mírové rozhovory zkrachují, pořád je v záloze ta protiofenziva. Teď už nemá Ukrajina v ruce nic.

Matěj to říkal.

Kolaborant jeden.

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Omlouvat se nebude nikdo. Liberální demokraté to mysleli dobře, ale zase to dopadlo jako vždy. Ale kdo bude uklízet ty nevábné hromádky, které po nich zůstanou, kdo bude větrat ten progresivistický smrad, toť otázka…

 2. Paní Čírtková, jak jste přišla na to, že ……..cituji………………Rusko naprosto nedosáhlo původních cílů, neuchvátilo celou Ukrajinu, muselo vyklidit rozsáhlé oblasti, které chtělo obsadit. Také se ukázalo, že na přímý konflikt s NATO nyní rozhodně nemá sílu a vzniklé rány si bude lízat ještě dlouho……………………….
  Tak především Rusko nechce a ani se tím netají, zničit celou Ukrajinu.Postupuje ohleduplně vůči civilistům.Nevím jak jste přišla na to, že Rusko muselo vyklidit rozsáhlé oblasti, které chtělo obsadit.Můžete mi říct, které to jsou? Jedině kde Rusko ustoupilo, byl Cherson a okolí, ale to nebyl důsledek slabosti, ale proto, že by to byl naprosto zbytečný vojenský masakr a tak vcelku pochopitelně Putin zvolil tu lepší variantu.
  Jinak nevím jak jste přišla na to, že Rusko si bude lízat rány dlouho.Rusko celkem v pohodě přezbrojilo celou EU+USA a přitom ekonomika navzdory sankcím šlape v pohodě.Rusko nemá na rozdíl od Ukrajiny problémy s náborem branců,ti se dokonce hlásí sami a i ve větších počtech.A ohledně přímého konfliktu s NATO .Rusko si ho nepřeje, ale ne z důvodu, že by na to nemělo sílu a potenciál, ale proto,že nechce další eskalaci konfliktu.To NATO neustále provokuje a snaží se Rusko vyprovokovat, ale Rusko je trpělivé. Ale pokud si ti hlupáci v NATO myslí stejně jako vy , že Rusko je slabé, tak si uvědomte, že Rusko je nejbohatší stát na suroviny, má všechno a navíc najeli na válečné hospodářství a dozbrojení věnují velkou pozornost a prostředky. A taky je pořeba si uvědomit, že pokud by se NATO zbláznilo a šlo do konfliktu s Ruskem, tak na straně Ruska bude stát Čína. A to už je taková síla, že i kdyby USA a NATO poslali všechny lidské zdroje a techniku do konfliktu, tak se nikdy nevyrovnají potenciálu který má Rusko a Čína.

 3. A co vlastně dělá armáda RF složená z nájemných žoldáků,zločinců a vrahů na území suverénního státu Ukrajina když prý pouze cviči na svém území jak tvrdila světu? A proč bombarduje Ukrajinská města,když měla Ukrajině slibit územní celistvost a suverenitu když se vzdá jaderných zbraní?

  • Kolemjdoucí – také ČR byla v roce 1939 suverénním státem.
   Spoléhala se na své západní spojence.
   Jakpak to dopadlo?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*