Aktivisté v akci
Sdílet článek:

ŠIMON MIČA

V Evropě se množí případy, kdy se zelení aktivisté rozhodnou (samozřejmě pro dobro planety) zablokovat silnici, či dálnici, aby upozornili na údajnou blížící se klimatickou katastrofu a používání aut se spalovacími motory.

Česká republika samozřejmě nesmí zůstat pozadu, a proto ekofanatici z organizace Poslední generace opakovaně blokují Severojižní magistrálu v Praze. Magistrát hlavního města Prahy je ovládaný Piráty, kteří toto ať už přímo či nepřímo podporují. Sice se říká, že rebelie mládí sluší, ale v tomto případě si dovolím nesouhlasit.

O co těm lidem vlastně jde? Naši uvědomělí zelení socialisté by rádi zavedli (po vzoru socialistů z Paříže a Bruselu) v Praze maximální rychlost 30 km/hod pro osobní automobily. Podle tohoto spolku dané omezení rychlosti prokazatelně zvyšuje bezpečnost chodců a má vliv na vyšší plynulost provozu. Samozřejmě to má údajně pozitivní dopady na životní prostředí. Těžko těm lidem vysvětlit, že při takto nízké rychlosti se budou tvořit neustálé kolony, bude narůstat hluk a exhalace se naopak ještě zvýší. Zelená víra je zkrátka silnější než racionální uvažování.

Jaký bude skutečný dopad případného zavedení třicítky v Praze, nebo kdekoli jinde? Dlouhé kolony, hluk a nervozita všech cestujících lidem tu jízdu natolik otráví, že autem přestanou jezdit. Aktivisté se zaradují. Žádná auta, žádné exhalace!!! Jenže co pak? Jak budou lidé jezdit do práce, k lékaři, navštěvovat příbuzné a známé? Městská hromadná doprava tolik dopravních prostředků nemá (po autech si aktivisté brzy vezmou na paškál autobusy, tramvaje atd…) a na kole by to vše trvalo neskutečně dlouho. A co teprve nepohoda v dešti či nebezpečí v mraze. Vrátíme se v čase o nějakých 150 let zpátky před vynález automobilu? Budeme jezdit na koních? A co naši zelení přátelé? Budou mít z tohoto scénáře radost, nebo si naopak uvědomí, že to celé byl nesmysl, a že přírodě nepomohli?

Nevím jak vy, ale mně se zase do předminulého století vracet nechce. Lidstvo se posunulo na určitou úroveň a vracet se před ni nedává vůbec žádný smysl. Pokud chce někdo planetě skutečně pomoci, tak by si měl přestat nechat vozit jídlo a nákupy, neměl by si objednávat exotické zboží, které k nám muselo putovat přes půl světa, měl by jíst sezónně, a ne jíst například maliny v zimě. Přestat ale využívat auto jako formu individuální dopravy je nesmysl, který nemá s ekologií vůbec nic společného.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Já si teda nákupy vozit nechávám a nehodlám v tom přestat. Odmítám vláčet nákup potravin na pátek, sobotu a neděli vlastníma rukama, i když v tašce na kolečkách. Dřina je to stejně. A vzhledem k seniorskému věku už se dřít nejen že nehodlám, ale ani nemůžu. Takže s tím jděte, pane autore, do p…pryč.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*