Americkým problémem je Čína, ne Ukrajina a Rusko




Sdílet článek:
„S našimi partnery a spojenci, včetně Ukrajiny, pracujeme na mírovém plánu,“ řekl italský ministr zahraničních věcí Luigi di Maio a představil „čtyřbodový mírový plán“ řešení války na Ukrajině. Prvním bodem plánu je okamžité příměří a demilitarizace frontových linií. Druhým bodem je návrh neutrálního statutu Ukrajiny, který by byl předmětem jednání mezinárodní mírové konference a byl by garantován skupinou (zatím neidentifikovaných) států. Třetím bodem je bilaterální dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem vyjasnit budoucnost Krymu a Donbasu, kulturních a jazykových práv v těchto oblastech, garanci volného pohybu osob, zboží a kapitálu (Donbas má zůstat součástí Ukrajiny). Čtvrtým bodem mírového návrhu má být multilaterální dohoda mezi EU a Ruskem, stažení ruských ozbrojených sil z Ukrajiny a zrušení protiruských sankcí. Tento plán při svém vystoupení v ukrajinském parlamentu ale označil polský prezident Andrzej Duda za „znepokojivé hlasy“, čímž nejenže návrh mírového plánu fakticky okamžitě torpédoval, ale potvrdil pokračování polské politiky síly směrem na východ. Tolik potřebný „na východní frontě klid“ se proto zřejmě zatím konat nebude. My bychom polský postoj sdílet neměli. V době, kdy se v EU už vážně mluví o hrozbě zavedení přídělového systému na plyn a ropu jako důsledku embarga ruských surovin, je v našem zájmu hledání cest k míru, ne k další akceleraci války.

Ve stínu války na Ukrajině a s ní spojeného narůstání hospodářských problémů EU proběhla návštěva amerického prezidenta Bidena v Asii. Stojí za to všimnout si dvou velmi vážných Bidenových výroků. V Jižní Koreji explicitně uvedl, že se USA nebudou zdráhat použít vůči severokorejské hrozbě nukleární zbraně, v Tokiu jednoznačně pohrozil Číně použitím síly, pokud by se pokusila o invazi na Tchaj-wan. Dva nesmírně silné – a neočekávané – výroky amerického prezidenta svědčí o tom, že centrem amerických zájmů je indo-pacifický prostor a skutečným americkým problémem je Čína, ne východní Evropa, Ukrajina a Rusko. To je vážný vzkaz Američanů Evropanům: řešení ukrajinského problému je na vás. A takto bychom to měli i brát.

Ministryně obrany Jana Černochová se před pár dny v jednom ze svých mediálních vystoupení přihlásila ke své životní zálibě. Prohlásila, že „někdo si pořizuje kabelky, já si kupuji zbraně“. Rozhovor doplnila fotografiemi ze střelnic, na kterých cvičí s pistolemi a samopaly, čímž si podle svých slov „vyčistí hlavu“. Chce-li se někdo věnovat střelbě jako zábavě a formě relaxace (je střílení relaxací?), dá se málo co namítat. Jen mě napadá, zda právě žena, která si pobytem na střelnici „čistí hlavu“, má být, ausgerechnet, i ministryní obrany.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Ten klip, kde si paní Černochová čistí hlavu střílením, ten jsem viděl. Jen se bojím, aby se k tomu nepřipletl někdo v okamžiku, kdy je ještě frustrovaná, ale už má nabito. Mohli by dopadnout jako jistej Červíček. Magorů, kteří si čistí hlavu střílením, je spousta, ale naštěstí to dělají jen u počítače. Na střelnici by měl být člověk naprosto klidný, jinak nic netrefí….

  2. Je až s podivem jak by každý rád rozhodoval o tom jak se má Rusko chovat, jak co má dělat. Zajímavé je , že jsem ještě nic takového nečetl při agresích U-SSA – NATO, nechť vraždili kdekoliv. Nechte to na Rusku ať si vyřeší své podle svého.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*