- Čínský režim si koupil americkou akademickou komunitu a úspěšně ji obrátil proti zájmům USA.
- „Tento případ je však jen špičkou ledovce. Vláda USA musí podniknout daleko razantnější kroky, aby odhalila a soudně stíhala zrádnou spolupráci amerických akademiků s Čínou.“ — Kerry Gershaneck, tchajwanský profesor a autor knihy „Political Warfare: Strategies for Combating China’s Plan to „Win Without Fighting„, prosinec 2021.
- „Vědci po celém světě, identifikovaní jako lídři v oblastech pokročilého výzkumu strategického významu jsou cílem dobře financovaného a sofistikovaného „lovu“, který využívá jejich ješitnost, naivitu a chamtivost.“ — Charles Burton, někdejší profesor na Brockově univerzitě a nynější přední odborník na pronikání Číny do Kanady.
- Podle mých informací jsou na kalifornských univerzitách na pekingské výplatní listině doslova „tisíce“ vysokoškolských učitelů.
- Si Ťin-pching to s přitahováním talentů jako Lieber myslí vážně. Ve svém zářijovém projevu Si řekl, že k náboru cizinců „použije všechny páky“.
- V oficiální válce Číny proti Americe – deník People’s Daily vyhlásil „lidovou válku“ Spojeným státům již v květnu 2019 – jsou Američané pracující pro Peking, ať už mají jakékoliv úmysly, v podstatě zrádci. Zrádce Lieber způsobil Americe nevyčíslitelné škody.
Porotě federálního soudu v Bostonu netrvalo ani tři hodiny, aby potvrdila vinu ve všech šesti bodech obžaloby proti Charlesi Lieberovi, bývalému vedoucímu katedry chemie a chemické biologie Harvardské univerzity.
Lieber, kterého deník New York Times označil za „jednoho z nejlepších chemiků v zemi“ lhal FBI o své účasti v pekingském programu Tisíc talentů, neplatil daň z příjmu z peněz, které obdržel z čínských zdrojů a zamlčel americkému daňovému úřadu IRS (Internal Revenue Service) svůj čínský bankovní účet.
Obžaloba harvardského akademika byla neprůstřelná. Nicméně členové americké akademické elity se bouří proti tomu, že ministerstvo spravedlnosti Liebera stíhalo, a mnozí vedou kampaň proti legitimním snahám vymáhat právo.
Čínský režim si koupil americkou akademickou komunitu a úspěšně ji obrátil proti zájmům USA.
„Odsouzení Liebera je velmi dobrá zpráva,“ řekl Gatestonu Kerry Gershaneck, tchajwanský profesor a autor knihy Political Warfare: Strategies for Combating China’s Plan to „Win Without Fighting“ (Politická válka: Strategie pro boj s čínským plánem „Zvítězit bez boje“.) „Tento případ je však jen špičkou ledovce. Vláda USA musí podniknout daleko razantnější kroky, aby odhalila a soudně stíhala zrádnou spolupráci amerických akademiků s Čínou.“
Ministerstvo spravedlnosti nestíhalo Liebera kvůli špionáži a krádeži duševního vlastnictví. Místo toho jej obžalovalo raději jen z relativně drobných prohřešků, aby zvýšilo pravděpodobnost jeho odsouzení. Ale nenechte se mýlit: Lieberovy aktivity byly pro Spojené státy velmi škodlivé. Tento harvardský profesor verboval americké talenty pro práci v Číně. V roce 2011 se Lieber stal „strategickým vědcem“ na Wu-chanské technické univerzitě a následně se zapojil i do programu Tisíc talentů, jehož úkolem je lákat zahraniční specialisty do služeb Pekingu.
„Lieber byl na výplatní listině Komunistické strany Číny a měl perfektní pozici k tomu, aby odhalil a vyhodnotil potenciální zranitelné studenty, docenty a profesory, které by Čína mohla naverbovat,“ řekl Gershaneck.
Za jeho úsilí se Peking Lieberovi bohatě odměňoval: 50 000 dolarů měsíčně a další štědré platby.
Charles Burton, někdejší profesor na Brockově univerzitě a nynější přední odborník na pronikání Číny do Kanady, řekl Gatestonu: „Vědci po celém světě, identifikovaní jako lídři v oblastech pokročilého výzkumu strategického významu jsou cílem dobře financovaného a sofistikovaného „lovu“, který využívá jejich ješitnost, naivitu a chamtivost.“
Čína zjevně apelovala nejen na Lieberovu chamtivost, ale také na jeho ješitnost. Před odsouzením tento nyní zdiskreditovaný vědec řekl FBI, že spolupracoval s Čínou také proto, že doufal, že s čínskou podporou bude mít lepší vyhlídky na získání Nobelovy ceny.
Američtí sympatizanti Číny však z Lieberova odsouzení viní „Čínskou iniciativu“ ministerstva spravedlnosti, odstartovanou v roce 2018. Viní toto vymáhání práva z „rasového profilování“, „selektivního stíhání“ a „překračování pravomocí státního zastupitelství“.
„Důvod, proč lidé jako Lieber lžou, je ten, že se bojí,“ řekl deníku New York Times Peter Zeidenberg, právník z Washingtonu, D.C., zastupující americké výzkumníky vyšetřované kvůli jejich vazbám na Čínu. „Je to opravdu smutné. Bojí se pravdivě odpovědět na otázku: ‚Jste členem čínského programu pro vyhledávání talentů?‘ Jsem si jistý, že během Rudé paniky v USA se lidé podobně dušovali, že nejsou členy Komunistické strany Spojených států amerických.“
Pravděpodobnějším vysvětlením, proč Lieber lhal federálním úřadům, je, že věděl, že to, co dělá, je špatné a že si byl vědom toho, že bere peníze, za poškozování zájmů Spojených států. Komunistická strana Číny si již desítky let lstí, krádežemi a jinými prostředky přivlastňuje vědecké poznatky, know-how a další cenné duševní vlastnictví. Lieber dobře věděl, že je součástí těchto čínských snah.
Podle bývalého ředitele tajných služeb USA Johna Ratcliffa jen čínské krádeže duševního vlastnictví připraví Spojené státy až o 500 miliard dolarů ročně. Lieberovo zapojení umožnilo navíc i ztrátu cenných technologií.
„Po více než 70 let vynakládá Komunistická strana Číny mimořádné úsilí na infiltraci a kooptování americké akademické sféry,“ řekl Gershaneck. „Infiltrace do akademické sféry a její subverze jsou životně důležitými prvky politické války Komunistické strany Číny proti USA a za tímto účelem se její politická strategie Jednotná fronta (United Front) a zpravodajské organizace agresivně zaměřují na americké univerzity, jednotlivé vědce, think-tanky a dokonce i na učitele a studenty základních a středních škol.“
Toto úsilí bylo velmi úspěšné. Podle mých informací jsou na kalifornských univerzitách na pekingské výplatní listině doslova „tisíce“ vysokoškolských učitelů.
Čína se přesto na převzetí zahraničních institucí vysokoškolského vzdělávání chystá vynaložit ještě větší úsilí. „Čínský vládce Si Ťin-pching ve velkém projevu v září 2021 zdůraznil, že prioritou režimu je přilákat zahraniční odborníky, aby do Číny přinesli nejmodernější vědecké know-how, a řekl, že je to zásadní pro technologickou soběstačnost Číny a národní obrodu,“ řekl Burton, kanadský akademik, který nyní působí v Macdonald-Laurier Institute se sídlem v Ottawě.
Si Ťin-pching to s přitahováním talentů jako Lieber myslí vážně. Ve svém zářijovém projevu Si řekl, že k náboru cizinců „použije všechny páky“ a dodal, že „Čína nyní po význačných talentech ze všech oborů dychtí více než kdykoliv dříve“.
Tato slova Si Ťin-pching pronesl na dvoudenní konferenci zaměřené na lákání zahraničních talentů, která byla součástí třetího celostátního sjezdu zabývajícího se vývojem technologií.
Čínský diktátor také v září 2021 vytyčil dvacetiletý plán – jízdní řád, jak se z Číny stane světový lídr ve vědě a technice. Si Ťin-pching to popsal jako boj na „hlavním ekonomickém kolbišti světa“.
Čínský režim věří, že soutěž o talenty je vlastně válkou. V této válce má čínská armáda přístup ke všem technologiím v nominálně civilních čínských institucích a společnostech a plánuje tyto technologie použít k vývoji prostředků, které by mohly eventuálně zabít stovky milionů Američanů.
V oficiální válce Číny proti Americe – deník People’s Daily vyhlásil „lidovou válku“ Spojeným státům již v květnu 2019 – jsou Američané pracující pro Peking, ať už mají jakékoliv úmysly, v podstatě zrádci. Zrádce Lieber způsobil Americe nevyčíslitelné škody.
Lieber si pravděpodobně odsedí ve vězení méně než šest měsíců.
Gordon G. Chang, překlad původního textu: American Traitors: Academics Working for China, překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský
Každý by měl mít možnost pracovat , kde chce ! V USA si lidi studia platí !