Ať to řeknou na rovinu: Blbci prostě nesmějí některé věci číst
Sdílet článek:

Staletí hledalo lidstvo nějaký proces, který by jí pomohl najít pravdu, když jde o lidský osud nebo dokonce o život. Proto existuje složitý trestní řád a třeba i pravidlo „in dubio pro reo” aneb v případě pochybností je nevinen. Proč tato pravidla najednou neplatí při hledání pravdy v politice?

Hledání pravdy je složitý proces. Dokazují to pravidla, která demokratická společnost používá v soudním procesu, jenž má určit, zda je obviněný vinen, nebo ne. Proces postavený na myšlenkách antického Řecka a Říma pilovalo lidstvo po staletí s cílem zajistit, že pravda bude nakonec odhalena. Koneckonců v mnoha případech závisí na jejím nalezení lidský osud.

Obecné principy procesu jsou jednoduché. Na jedné straně státní zástupce, na druhé strana obžalovaná, soudce a porota. O pravdě, tedy o vině či nevině, ale nerozhoduje státní zástupce, ale porota, která posoudí argumenty a důkazy podporující pravdu státního zástupce v porovnání s pravdou a důkazy obhajoby. Soudce bedlivě dozoruje, aby obě strany dodržovaly stanovená pravidla při předkládání svých pravd.

A na čo taký proces, Kefalín

Z nějakého důvodu se vlády, které se nazývají demokratické, začaly domnívat, že takový proces je zastaralý a pro hledání pravdy zbytečný. Že v procesu hledání pravdy v běžném životě není třeba ani obhajoba, ani soudce. Že stačí státní zástupce, který lidu, jenž je v tomto případě porotou, předloží svojí představu o pravdě.

Milá poroto,tady je naše pravda. Obhájce by vás zbytečně mátl a ani byste to nepochopili!

V politice jsou porotou občané

Pokud by jakákoli vláda přišla s návrhem podobného soudního procesu, snad by nebylo nejmenších pochyb, že se jedná o vládu inspirovanou nejtemnějšími momenty nejhorších režimů. Pokud však vláda uplatní podobná pravidla pro hledání pravdy v politických názorech, je schopna relativně úspěšně tvrdit, že brání demokracii před lží a dezinformací. Její tvrzení je arogantní urážkou poroty a popřením elementární logiky.

V procesu hledání pravdy zejména v politice a záležitostech, které se jich osobně dotýkají, jsou porotou občané. Oni sami se rozhodují, komu a čemu budou věřit a proč.Pokud vláda mezi řádky tvrdí, že občané jsou natolik nesvéprávní, omezení, či jinak nevzdělaní, že se nemohou rozhodnout sami a že to za ně musí udělat kontroloři informací, měla by to rovnou bez obalu říci. Je slabošské schovávat se za plytké fráze o obraně demokracie.

Prostě blbci nemohou některé věci číst. Ještě by si mohli myslet nějaké nesmysly.

Čeho se tak bojí?

Bojí se vláda, že se nějaký člen poroty nechá zblbnout obhajobou? Porota má v případě občanů mnoho členů a omyl několika není v žádném případě důvodem pro zákaz předkládání argumentů obhajoby.

Bojí se šílených teorií? Pokud si vláda myslí, že někdo šíří lži a dezinformace, mělo by jí činit neskonalé potěšení demonstrovat porotě, svým občanům, jak lživá jsou tvrzení obhajoby. Udělat v očích poroty z obhajoby naprosté pitomce. Musí platit, že čím větší lež, tím snadnější je přesvědčit porotu. A je-li to důmyslná lež, naučí se vláda důmyslně argumentovat a důvěra v ní vystřelí do oblak. Trvale.

Někdo napíše, že Země je placatá, a vláda mu to zakáže říkat, protože tomu někdo může věřit. Na obranu demokracie?

Bojí se jiného názoru?

Cena je vysoká

Cena, kterou platí společnost za to, že nikdo nemůže psát, že je Země je placatá, je výrazně vyšší než pár lidí, kteří straší ostatní, ať nechodí na konec světa. Cenou je stádní mentalita a umlčení všech jiných názorů, často nesmyslných, ale občas naopak oči otvírajících.

„Když si všichni myslí to samé, nikdo příliš nepřemýšlí”, řekl Walter Lippman, americký novinář.

Svoboda slova není absolutní

Svoboda slova nepochybně není absolutní. Nikdo nemá právo beztrestně volat v přeplněném sále „Hoří” nebo slovy amerického soudce „vyvolat nebezpečí, které je tak bezprostřední, že neexistuje jiná možnost”. Ale politický názor na cokoli rozhodně nespadá do kategorie bezprostředního nebezpečí.

Okénko do historie

V roce 1976 odsoudila komunistická vláda členy kapely The Plastic People of Universe za výtržnictví. Ve vykonstruovaném procesu napařili dvěma členům kapely nepodmíněné tresty.

V roce 2022 vláda České republiky hájící demokratické principy ze dne na den zakázala webové stránky, které podle ní šířily nesprávné informace. Vyvlastnila soukromý majetek. Bez procesu. Ztracena v překladu zůstala informace, že zakázala například i stránky pravyprostor.cz, které byly všechno, jen ne proruské, což byl údajný důvod zákazu.

Na rozdíl od komunistické vlády se demokratická vláda ani nesnažila předstírat nějaký vykonstruovaný proces.

Občané jsou svého štěstí strůjcem

Hájit svobodu slova, když někdo říká „Ty jsi úžasný!”, umí každý. Ale je třeba to udělat i v případě, když někdo říká „Ty jsi debil!”.

Pokud se lidé domnívají, že se cenzura zázračně zastaví u pravyprostor.cz, historická zkušenost je jasná. Budou překvapeni.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Samozřejmě článek založený na logice a rozumu, jenže tenhle svět každých pár let padá do totality, tak už to na tomto světě chodí, my věřící máme výhodu, bereme to tak, že jakykoliv projev dobrá, práva, spravedlnosti je na téhle planetě bonus, jinak od té doby co lidi utekli od Boha, tak se automaticky přiklonil k špatnu a vlastní blbosti,vše je relativní a co platí teď, tak za vteřinu už ne, takže žádné divení, jako křesťané jsme od zabití Krista bráni jako lovna zvěř a kdo říká, že ne, tak není křesťan.Jenze jak jsme relativně na tom špatně, tak o to víc dobře, my budeme vzkříšení do normálního světa a nebo dokonce uvidíme kolaps a závěr tohoto světa a v tom případě budeme zázračně vytržení do Nebes před posledními ranami dopadající na svět .

 2. Na základě čeho si ta samozvaná eleta národa a hrstka taky-zdělanců
  osobuje právo určovat člověku,jeho způsobživota,jeho názorů a víry
  časem i způsobů tělesné lásky a vyměšování se?
  Vzdělání, jak současnost či nedávná minulost dokazuje,ještě neznamené moudrost.
  Spíše naopak
  Zkrátka a dobře

  VŮL ,BYŤ TITULY A METÁLY OVĚŠEN,VOLEM ZŮSTÁVÁ I V HERMELÍNU KRÁLŮ.

 3. Britský magazín Spectator ale dáva bolavé fakty: sankcie proti Rusku dopadnú pre Európu trojnásobne horšie. EÚ dováža z Ruska 40% plynu, 42% uhlia, 36% ropy.

  Zákaz platieb SWIFT je podvod, plyn sa z Ruska na Západ naďalej nakupuje cez SWIFT, USA začali ruskú ropu a plyn nakupovať ešte v násobne väčších objemoch. Základné suroviny pre letecký priemysel – titán (70%) a hliník (60%) sa dováža z Ruska. Samotná úroda obilovín, ktorej najväčším vývozcom na svete je Rusko klesla o 30% – v dôsledku sankcií sa ceny základných potravín výrazne zvýšia.

  ceny plynu takisto enormne zvýšia z minuloročných 220 USD za 1000m3 na 3300 USD za 1000m3. V čase obrovských strát covidovej krízy sa všetky ceny celoplošne zvýšia až o 20%. Až dvadsať percent domácností nezvládne zdražovanie, pričom len nedávno 65% domácností na Slovensku neušetrilo mesačne ani sto eur. Blíži sa tornádo špirály neustáleho zvyšovania cien energií, výrobných nákladov a potravín.
  více zdroj https://1url.cz/yK8tc

 4. Spousta omylů. Lidstvo nehledalo pravdu. Jen někteří lidé. Většina byla vrchností debilizována, udržována v negramotnosti, nevědomosti za účelem zotročování.
  Vláda, která slouží korporátnímu fašismu není demokratická jen proto, že má plné tlamy suverenity, liberální demokracie a svobody.

 5. Jako za Milouše.Kritiku ano,soudruzi,ale konstruktivní.Dneska už si myslím,že Milouš byl sice mimo,ale vedle Fialy vypadá pomalu jako Einstein.

 6. Milouš sice nevěděl rozdíl mezi bojlerem a brojlerem,ale nesnažil se alespoň cíleně nasrat a ponižovat národ(hlavně nenasrat horníky).Zatímco Fiala s tou blbkou Pekarovou se chovají jako nad-papaláši,ale tobě kážou oběti.To je hnus.Pokud republika strádá,tak její představitelé by mělí jít příkladem a strádat první.Cicero.

 7. Válek: Řešíme rozložení zátěže uprchlíků z Ukrajiny na zdravotní systém
  11.3.2022
  https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/03/valek-resime-rozlozeni-zateze-uprchliku-z-ukrajiny-na-zdravotni-system/

  Kvůli uprchlíkům bude nezbytné přehodnotit výši platby za státní pojištěnce, říká Kalousek
  11.3.2022

  https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/03/kvuli-uprchlikum-bude-nezbytne-prehodnotit-vysi-platby-za-statni-pojistence-rika-kalousek/

  ,,, ehmm

 8. Vážení pochopte konečně primitivizmus a nízkou úroveň českých politiků.
  Pokud je jejijich učitelem pedegog na úrovni signalisty Fialy,
  ,nelze očekávat zázraky,

  PS VŠEM SKUTEČNÝM SIGNALISTŮM SE ZA ZNEUŽITÍ NÁZVU JEJICH PROFESE TÍMTO HLUBOCE OMLOUVÁM.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*