Babišův proces: Zpolitizovaný ano, politický ne
Sdílet článek:
Proces o dotaci pro Čapí hnízdo, v němž jako obžalovaní figurují Andrej Babiš a Jana Nagyová, je procesem, který demonstruje propojení politiky a obžaloby.

Čapí hnízdo je případ z počátků dotací z Evropských fondů v Česku. Řada velkých podniků tak využila tehdy platnou legislativu a založila malé či střední firmy tak, aby si „sáhla“ na dotace určené pro malé a střední firmy. Postup, který využil Agrofert a Andrej Babiš osobně, je více méně „standardní“. Tehdy se žádné „propojení“ neřešilo a nárok na dotaci se posuzoval podle tehdy platných pravidel.

Historie trestního stíhání Babiše a dalších osob je velmi podrobně popsána zde. V listopadu 2015 přijalo státní zastupitelství trestní oznámení na dotační podvod na základě článků o této kauze zveřejněných ve Svobodném fóru a týdeníku Euro. Oznámení začala posléze vyšetřovat policie. Dne 10. srpna 2017 obdržela poslanecká sněmovna žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, v němž bylo obviněno celkem 11 lidí.[7] Babiš označil obvinění za absurdní a načasování podle něj ukazovalo na snahu ovlivnit volby.[17] Sněmovna nicméně oba poslance 6. září trestnímu stíhání vydala. Situaci ovšem změnily říjnové sněmovní volby, v nichž byli oba jmenovaní znovu zvoleni a získali novou imunitu. Znovu tak 19. ledna 2018 poslanci rozhodli o vydání Babiše s Faltýnkem trestnímu stíhání.

Jak známo, všichni původně stíhání v kauze Čapí hnízdo byli státním zástupcem zproštěni obžaloby, Nejvyšší státní zástupce pak schválil zproštění u všech původně stíhaných kromě Babiše a Nagyové. Státní zástupce pak čekal s „přezkoumáním“ až na výsledek voleb do poslanecké sněmovny v roce 2021 a Babiše s Nagyovou poslal k soudu. Bylo totiž jasné, že Babiš skončí v opozici a státní žalobce už „neviděl“ jinou možnost než Babiše k soudu poslat.

Z výše uvedeného lze tedy jednoznačně souhlasit s tvrzením, že se jedná o zpolitizovaný proces. V zásadě souhlasím i s Babišovým tvrzením, že jeho obžaloba souvisí s tím, že se zapojil do politiky. Pokud by totiž byli Babiš a Nagyová shledáni vinnými, existuje logická námitka – a co ostatní tak zvané malé a střední podniky, které v letech 2007/8 dotaci získaly a byly stejně „podvodně“ založeny jako farma Čapí hnízdo. Obhajoba zde má širokou škálu možností, jak argumentovat ve prospěch obžalovaných a soud tak bude mít skutečně velmi obtížnou úlohu rozhodnout „spravedlivě“.

Zatím to vypadá tak, že voliči ANO stojí pevně za svým vůdcem a ANO podle posledních průzkumů dosahuje asi 30% podpory. Před komunálními volbami je tak ANO rozhodně v pozici favorita a vládní strany, pokud nebudou kandidovat v obcích v koalicích, to budou mít zcela jistě složité. Vláda nemá velkou podporu veřejnosti a s rozhodnutím o „zastropování“ cen energií přišla na poslední chvíli, když tak zvané celounijní řešení na energetickém summitu EU zkrachovalo. Lehce lze argumentovat tím, že jde o „předvolební úplatek“. Je jen otázkou, zda se ho vládě podaří ve volbách „prodat“.

Pokud by snad Babiš a Nagyová byli odsouzeni, zcela jistě využijí právo na odvolání. Neočekávám totiž, že by oba dva soud první instance zprostil viny. Nabil by tím munici Babišovi o zneužití trestního stíhání z politických důvodů. Pokud si ale dobře pamatuji, pak za veškeré podklady uvedené v dotaci odpovídal podle zákonů z 2007/8 právě ten nebo ta, kdo žádost podával a touto osobou byla Nagyová. Teoreticky by proto mohl soud dopadnout i tak, že odsouzena bude pouze Nagyová a Babiš zproštěn viny. Tím by ale opět soud nabil argumentaci obhájcům Babiše i Babišovi samotnému.

Nicméně, je běžnou praxí českých soudů, že se velmi často neřídí zákony, které platily v době, kdy k údajnému trestnému činu došlo a využívají se různé právní kličky jako se to stalo u procesů se solárními barony, kdy byl po několika letech od boomu s fotovoltaikami schválen výklad, jak soudit „barony“. A tento výklad opět nerespektoval zákonné normy, které platily v roce 2009/10.

Babiš tak dle mého soudu trestu neujde, jde jen o formu trestu, tj. zda soud vyhoví i podmínce nebo se spokojí s peněžitou sankcí. A nelze vyloučit naopak i to, že Babiše soud odsoudí a Nagyovou zprostí viny, protože jen „plnila Babišovy příkazy“. Uvidíme, jak tento zpolitizovaný proces dopadne, a to už možná za několik málo týdnů.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Účelovost toho trestního stíhání smrdí na hony, a proto, jak je patrno, nemá ani zásadní vliv na Babišovu podporu ze strany voličů. Chtěl bych jenom připomenout, že pokud si dobře vzpomínám, trestní stíhání bylo zahájeno a vedeno vyšetřovatelem Nevtípilem, který byl podezřelý z napojení na Rittiga (např. zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/gibs-pavel-nevtipil-vysetrovatel-kauza-capi-hnizdo-neograph_2001221230_kno) v době, kdy začínal Babiš tehdy vládnoucí ČSSD mocensky přerůstat přes hlavu (premiér Sobotka, ministr vnitra Chovanec).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*