Benešova cesta do sovětského otroctví
Sdílet článek:

JAN ZIEGLER

Byl to jeden z mnoha důkazů komunistické podlosti a věrolomnosti. Československo –sovětská spojenecká smlouva uzavřená 12. prosince 1943 patřila k největším chybám prezidenta Edvarda Beneše.

Vedla totiž nikoliv k osvobození, ale k nové – tentokrát sovětské okupaci Československa, vraždám, perzekucím a našemu podrobení zločinnému Svazu sovětských socialistických republik. Letos si připomínáme osmdesáté výročí této neblahé události. Britská vláda a zejména její premiér Winston Churchill byli proti čs-sovětské spojenecké smlouvě s tím, že odporuje britsko-sovětské dohodě.

Byla to prorocká slova. Později se jasně ukázalo, že Feierabend měl naprostou pravdu, kdežto Beneš se ošklivě zmýlil. Je to dost nepochopitelné, protože sovětské válečné zločiny a podlosti byly v té době už všeobecně dostatečně známé.

Sovětští komunisté dali hned o rok později jasně najevo, že tato dohoda je pro ně pouhým cárem papíru. Tak v článku 4. smlouvy slíbili, … „že budou jednati v shodě se zásadami vzájemného respektování svrchovanosti a nezávislosti, jakož i nevměšování do vnitřních věcí druhého státu.“ Jinak řečeno Stalin a spol. se zavázali k obnovení Československa v předmnichovských hranicích včetně Podkarpatské Rusi a stvrdili to i písemně. To ale později věrolomně porušili! Na podzim roku 1944 Rudá armáda obsadila Podkarpatskou Rus, která byla legitimní součástí Československa. Proto tam naše londýnská vláda vyslala své zástupce, kteří měli toto území spravovat. Nicméně velení Rudé armády a tajné sovětské policie NKVD protiprávně znemožnili obnovení československé správy. Nedovolili mobilizaci zdejších obyvatel do Československé armády, nekomunisty odvlékali do gulagů a místní lidi nutili násilím hlasovat o připojení tohoto území k Sovětskému svazu, ke kterému nikdy v historii nepatřilo.

O tři roky později nám pak Sovětský svaz de facto zakázal účast v Marshallově plánu, jehož nepřijetí nás ekonomicky silně poškodilo a patřilo k prvotním příčinám zaostávání komunistického Československa za vyspělým Západem. Částečnou vinu na této situaci má ovšem i prezident Beneš, který udělil plnou moc k podpisu smlouvy za československou stranu čs. vyslanci v Moskvě Zdeňku Fierlingerovi a dopustil neurčité znění článku 5, ve kterém se píše, že obě strany se zavazují, že se nezúčastní žádného spojenectví nebo koalice namířené proti tomu druhému. Právě tento bod aplikovali Sověti vůči nám v tomto případě. Jenomže to byl nesmysl, Marshallův plán, co by plán na hospodářskou obnovu válkou zničené Evropy, nebyl namířen proti Stalinovu Rusku, ale výrazně pomohl západoevropským zemím k překonání důsledků II. světové války.

Prezident Beneš také neodhadl SSSR, o kterém se domníval, že se bude po válce demokratizovat. To byl strašný omyl! Ještě horší bylo, že Beneš nechtěl vidět gulagy, mlčel, když nám byla ukradena Podkarpatská Rus, nehnul ani prstem, když komunistická zločinecká NKVD násilím odvlékla z našeho území tisíce československých občanů do sovětských koncentráků na Sibiři (opět v rozporu s uzavřenou spojeneckou smlouvou).

Ne, tato dohoda neměla být nikdy uzavřena, protože způsobila zotročení a utrpení naší země.

Zdroje:

Dějiny českého státu v dokumentech, Zdeněk Veselý, nakladatelství Profesional Publishing, Praha 2012

SMERŠ Rok v táboře nepřítele, Nikolaj Siněvirskij, vydal ÚSTR, Praha 2014

Politické vzpomínky /III/, Ladislav Karel Feierabend, nakladatelství Atlantis, Brno 1996,

Edvard Beneš mezi Londýnem a Moskvou, Radka Kubelková, nakladatelství Epocha, Praha 2017

 

Jan Ziegler

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 3,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Dlouhodobě, sledujíc autora, přicházím k názoru, že autora iritují :
  1) rozpad Rakousko-Uherska
  2) porážka SS a Hitlera

 2. Leda hovno, Ziegler, zas jsou vedle jak ta jedle. Ale chápeme, že voni jakožto pravověrnej Aškenázi Chazarevič maj v DNA vosudovou potřebu věčně rejpat do potomků Sviatoslava Igoreviče za to, že v 10.století rozprášil ten jejich zasmrádlej pytel parazitních blech.
  A jdou s Marshallovým plánem, nástrojem dluhokracie a vyžírky, do řiti! No ale bodejť by nepropagoval lichvu a vykořisťování, když jsou ten souvěrec.
  Naštěstí tehdy měli lidi rozum a vopřeli se vo SSSR, kterej jedinej vyčistil hnízda prašivejch fašounů a vrátil všem národům jejich suverenní státnost. Ta naše trvala třiačtyřicet let, než Chazariát zaňuchal novou příležitost a hbitě suverenitu povyměňoval za Záchodový papírky, sklíčka a cingrlátka. A dneska máme leda fyjalový hovno a plno Zieglerů vůkol.

  • ziegler zapoměl spočítat všechny anglosaské kolonie kam přišla britská demokracie !Jistě byli radostí bez sebe a dobrovolně se postižené země nechali okrádat o narodní majetky ! Ostatně to vidíme sami kam nás dovedla vidina spolupráce se západním světem ! V takých dobách září pouze kolaboranti na úkor společnosti !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*