Británie se stává první evropskou zemí, která se rozhodla naučit s koronavirem žít….
Možná to jednou bude považováno za zlomový moment v boji proti pandemii. Dne 25. června britský bulvární deník The Sun publikoval fotografie ženatého ministra zdravotnictví Matta Hancocka, jak se líbá se svou vdanou poradkyní Ginou Coladangelovou. I když mimomanželské aféry nejsou už považovány za důvod k rezignaci ani v Británii, která v tom byla vždy prudernější než třeba Francie, problém byl, že Hancock porušil vlastní protipandemická opatření. K Hancockově intimní chvíli došlo totiž 6. května, kdy bylo zakázáno stýkat se s lidmi mimo domácnost. Mezi Brity se pro toto pravidlo vžil název „zákaz sexu“. A Matt Hancock ho evidentně porušil, nezbývalo než rezignovat. Kromě morálního poklesku se řešilo, jak se fotografie a následné video v médiích objevily. Záznam totiž pocházel přímo z Hancockovy kanceláře. Podle listu The Daily Mail za zveřejnění může naštvaný antilockdownový zaměstnanec ministerstva. Tomu se podařilo záběry z kamery zkopírovat a následně pomocí antilockdownových aktivistů předat redakci The Sun. Pokud je to pravda, šlo o mimořádně povedenou akci odpůrců lockdownu. Hancocka totiž na ministerstvu vystřídal Sajid Javid, který nastartoval velké otvírání.
Javid je z jiného těsta než Hancock. Potomek chudých imigrantů z Pákistánu, otec byl řidič autobusu, se vypracoval v úspěšného bankéře. V roce 2009 se vrhl do politiky a v Konzervativní straně udělal rychlou kariéru. Zastával hlavně ekonomické posty. Nakonec ho v červenci 2019 Boris Johnson jmenoval ministrem financí, což je tradičně dvojka britské vlády. V lednu 2020 však překvapivě rezignoval. Premiér Johnson, nebo spíš jeho tehdejší šéfporadce Dominic Cummings totiž Javidovi přestal důvěřovat. Nakázal tedy Javidovi, aby vyhodil celý svůj tým a nahradil ho Johnsonovými lidmi. Javid se slovy, že „žádný ministr respektující sebe sama by tyto podmínky nepřijal“, raději odstoupil.
Mimo vládu si vybudoval pověst kritika lockdownů. Ze „zadních lavic“ parlamentu upozorňoval na jejich ekonomické důsledky. Když se vrátil do kabinetu, britská média začala spekulovat, že v něm možná zvrátí poměr mezi otvírači a zavírači. Zdá se, že tato předpověď se naplnila. Přestože v Británii kvůli obávané mutaci delta rostou závratným tempem případy covidu, Javid je připraven v otvírání pokračovat. Británie se tak stává první evropskou zemí, která se rozhodla naučit s koronavirem žít.
Pokud se podíváme na prostá čísla zachycených případů covidu, situace v Británii vypadá hrozivě. Je jasné, že země je uprostřed masivní třetí vlny. Dne 1. června Británie zachytila 3717 případů, 7. července to bylo přes 30 tisíc. Sám Javid varoval, že počet případů může vystoupat až na 100 tisíc denně. Přesto má 19. července padnout většina zbývajících koronavirových opatření. Největší zájem upoutalo oznámení, že plně očkovaní nebudou muset do karantény po návratu z „oranžových“ zemí, kam momentálně spadá i Česká republika. Pak je tu zrušení povinnosti nosit roušku na veřejných místech, konec „sociálního distancování“, konec limitů účasti na veřejných akcích a takový typicky britský problém jako zrušení povinnosti v pubech objednávat u stolu. Uvolnění se dočká i školství. Nově budou posílány do karantény pouze děti, u kterých byla prokázána nákaza covidem, ne celá třída.
Vakcíny fungují
Důvod k takovémuto otevření i přes rostoucí případy je jednoduchý: vakcíny fungují. Hospitalizace i úmrtí zůstávají na relativně malých počtech. SAGE, britská obdoba české MeSES, představila model, jak se s postupným otvíráním budou vyvíjet hospitalizace. Ty jsou zatím hluboko i pod takzvaným „optimistickým“ scénářem. Například 4. června SAGE projektovala 550 covidových pacientů přijatých do nemocnic, ve skutečnosti jich přibylo pouze 390. „Realistický“ scénář předpokládal dokonce 950 pacientů a „pesimistický“ 1750. K tomu je potřeba ještě připočítat fakt, že hospitalizace jsou i tak nejspíš nadhodnocené. Jelikož nemocnicím nehrozí kolaps, lékaři jsou ochotnější posílat pacienty do špitálů. Počet úmrtí je taktéž velmi nízký a v posledních dnech se držel kolem 20 denně. Je to hlavně díky tomu, že covidem se momentálně nakažují mladší ročníky, které nejsou ještě proočkované. Největší počet případů je v kategorii 20 až 39 let a pak pod 20. Cíl, aby vakcíny fungovaly jako štít pro ty nejzranitelnější, se evidentně podařilo naplnit.
Hlavní medicínský poradce vlády Chris Whitty k tomu řekl: „Došlo k výraznému oslabení vazby mezi počtem případů, hospitalizací a úmrtími. V současné době zaznamenáváme nárůst počtu případů přibližně o 25 tisíc denně. A myslím, že je velmi pravděpodobné, že do 19. července by to mohlo být 50 tisíc denně. Ale naposled při počtu 25 tisíc případů jsme bohužel zaznamenávali kolem 500 případů úmrtí denně. Nyní je to jedna třicetina tohoto počtu.“
Nebezpečný a neetický experiment?
Přesto ohledně otvírání panují velké obavy. Liberální demokraté obvinili vládní konzervativce, že se snaží vyvolat třetí vlnu. Labouristický stínový ministr zdravotnictví Jon Ashworth prohlásil, že si „nemyslí, že jakákoli smrt, které lze předejít, je akceptovatelná“. Levicový deník The Guardian oznámil plánovaný konec omezení titulkem „Johnson v covidovém hazardu smetl lockdownová omezení“. Komentátor dalšího levicového deníku The Independent Rupert Hawksley prohlásil, že hodlá nosit roušku i po ukončení povinnosti. Na sociálních sítích je podobných neurotiků řada. V medicínském časopise The Lancet vyšel otevřený dopis, který obviňuje vládu z „nebezpečného a neetického experimentu“. Podepsalo ho 120 vědců a mediků.
Sama britská vláda je ohledně otvírání lehce nejistá. Když byl Javid tázán, jestli v budoucnu nemohou být omezení znovu zavedena, odpověděl: „Doufám, že ne.“ Chris Whitty, hlavní vědecký poradce Patrick Wallance i premiér Johnson svorně prohlásili, že v některých případech, třeba v plných vnitřních prostorech, stále hodlají nosit roušky. Jeden z šéfů britské Národní zdravotní služby (NHS) Stephen Powis zase řekl, že propojení mezi nákazou, hospitalizacemi a úmrtími bylo „velmi oslabeno“, ale ne úplně „přerušeno“. Podle toho, na jakou část tohoto tvrzení se médium soustředí, se dá spolehlivě odhadnout, zda patří k „otvíračům“, či „zavíračům“.
Kritici tvrdí, že dokud nebude populace plně očkovaná, hrozí, že se objeví mutace, která vakcíny překoná. Munici jim poskytla studie izraelského ministerstva zdravotnictví, která tvrdí, že účinnost vakcíny Pfizer je proti deltě pouze 64 %. Jenže sami izraelští vědci vyzvali k opatrnosti. Zatím nebyla zveřejněna data, o která se má opírat. Předchozí britská studie došla k závěru, že učinnost Pfizeru proti deltě je 79 %. A i pokud by Izraelci měli pravdu, i jejich studie uvádí, že vakcína je v 94 % efektivní v zabránění těžkému průběhu nemoci, což je to hlavní, oč tady jde.
Vláda navíc namítá, že vhodnější příležitost k rozvolnění než nyní není. NHS patří snad k nejhorším zdravotnickým systémům ve vyspělém světě a v zimě se kvůli chřipce pravidelně ocitala na pokraji kolapsu již před covidem. Třetí vlna je nevyhnutelná a je lepší, aby si jí země prošla v létě, když nemocnice nejsou vytížené. Taktéž se ukazuje, že bankéř Javid dokáže myslet i na jiné důsledky, než je jen covid. Jistě nějakou roli v jeho uvažování hrají ekonomické škody. Javid také upozornil, že kvůli covidu odložilo nemocniční péči až 7 milionů pacientů, to Hancock nezdůrazňoval. Například počet preventivních prohlídek kvůli rakovině prostaty se propadl o 43 %. V Anglii již 90 % dospělých má protilátky, schopnost viru se šířit by měla být omezena. Výsledek britského otevření naznačí, jak bude probíhat otvírání ve zbytku Evropy.
Kdyby se neočkovalo
Británie však zdaleka není jediná země, která se chystá naučit s covidem žít. Pozornost na sebe upoutal především Singapur. Městský stát oznámil, že přestane počítat případy covidu a bude určovat nebezpečí nemoci podle počtu hospitalizací, lidí na JIP a podobně. K tomu země, jež během pandemie proslula jedním z nejtvrdších lockdownů na světě, chystá rozvolnění, podmíněné ovšem masivní očkovací kampaní. Začátkem srpna by měly mít dvojitou dávku dvě třetiny obyvatel Singapuru. Přestat počítat případy covidu je rozhodně cesta, jak se vyhnout panice způsobené rostoucí, ale do velké míry nesmrtící vlnou.
Sílu úspěšné vakcinační kampaně ukazuje také příklad v USA a Izraeli. V USA téměř všechny státy a území zrušily omezení a země do velké míry funguje ve stejném režimu jako před pandemií. Výjimkou jsou Havaj a Portoriko. Podle zdravotnické organizace Commonwealth Fund by bez očkování ke konci června bylo 279 tisíc umrtí a 1,25 milionu hospitalizací navíc. Umírat by bez očkování mohlo až 4500 Američanů denně, nyní je to zhruba 300, a to téměř výhradně mezi neočkovanými. V květnu pouze 1200 ze 109 000 hospitalizovaných bylo plně očkovaných. Z 18 000, kteří zemřeli, jen 150 bylo po očkování. Je potřeba dodat, že nevíme, zda tito zemřelí neměli nějaké extrémní komorbidity.
Premiant v očkování Izrael má dva problémy, totiž arabskou a ultraortodoxní komunitu. Obě se stavějí k očkování skepticky. Výsledkem je, že pouze lehce přes 65 % Izraelců má aspoň jednu dávku vakcíny. Přesto země plně otevřela. Nyní se podobně jako Británie potýká s další vlnou. Přibývá zhruba 500 případů denně. Ve vážné situaci je však pouze 46 lidí. V dubnu, kdy země měla zhruba stejně aktivních případů, to bylo 140. Navíc zatím Izraelci momentálně na covid téměř neumírají. K 8. červenci na něj za poslední tři týdny zemřeli pouze tři lidé.
Čísla z Británie, USA a Izraele ukazují, že jakmile je naočkovaný dostatečný počet lidí, je bezpečné otevřít. Vakcíny fungují a dobře lidi chrání i proti nejrůznějším mutacím. Cílem pro nejbližší měsíce by mělo být zrychlit očkování, otevřít a začít normálně žít.
Ondřej Šmigol
Závery v článku sú postavené na prianí, nie na faktoch. Koľko nezaočkovaných oproti zaočkovaným sa nakazí a koľko zomrie?
podle oficiálních dokumentů britské vlády (odkaz je dole) se mutací delta nakazilo 10834 plně naočkovaných osob (strana 16 tabulka 5) z toho během 28 dnů zemřelo 118 lidí (strana 17) t. j 1%.Neočkovaných se deltou nakazilo 71932 osob a během 28 dnů zemřelo 92 lidí t. j. 0,12 %. Smrtnost očkovaných je tedy 8 krát větší než u neočkovaných. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1001358/Variants_of_Concern_VOC_Technical_Briefing_18.pdf
V prepočte na počet obyvateľov Seychelly úmrtnosťou a počtom pozitívnych predbehli dokonca Indiu. Z tohto dôvodu došlo k tvrdému obmedzeniu života, uzatvorili školy, zatvorili sa bary, zakázali sa stretávania ľudí.
Oficiálne je počet úmrti menší ako je realita píšú rakuské média. Navyše prípuda záhadných úmrti na infarkty za volantom u očkovaných ľudí a to je potrebné preveriť do akej miery súvisi s očkovaním. Pri ktorom sú pozorované zrazeniny, problémy so srdcom.
http://www.inenoviny.sk/seychelly-najviac-zaockovane-na-svete-obrovsky-narast-poctu-pozitivnych-pripadov/