Bude Elon Musk zachráncem svobody slova na Twitteru?
Sdílet článek:

Doslovný překlad dopisu, který zaslal Elon Musk představenstvu společnosti Twitter s nabídkou na přezetí. A o tom, že nová zpravodajská služba CNN+ se potýká s malým zájmem čtenářů.

Elon Musk zaslal představenstvu dopis s nabídkou na převzetí 100% akcií společnosti Twitter. Níže její doslovný překlad. Originál textu a další zdroje na konci článku.

„Vážený předsedo představenstva,

Investoval jsem do společnosti Twitter, protože věřím v její potenciál stát se platformou pro svobodu slova na celé zeměkouli a věřím, že svoboda slova je společenskou nutností pro fungující demokracii. 

Nicméně od doby, kdy jsem učinil svoji investici, jsem si uvědomil, že Twitter nebude ani prosperovat ani plnit svoji společenskou funkci ve své stávající podobě.

Je třeba, aby byl Twitter transformován z veřejně obchodovatelné společnosti na společnost privátní.

Proto dávám nabídku na koupi 100% akcií společnosti Twitter za 54,2 dolarů na akcii v hotovosti. Tato cena představuje navýšení ceny o 54% v porovnání s cenou na burze jeden den před zahájením mého nákupu akcií společnosti a navýšení ceny o 38% oproti dni, který předcházel veřejnému oznámení mé investice.

Moje nabídka je nejlepší nabídka, jakou mohu dát, a je konečná. Pokud nebude akceptována, budu muset přehodnotit svoji pozici akcionáře ve společnosti.

Twitter má výjimečný potenciál. Já ho odemknu.

Elon Musk”

E. Musk nemá důvěru ve vedení firmy

Dále Elon Musk zveřejnil přepis konverzace s představenstvem společnosti Twitter, která dopisu předcházela.

„Jak jsem indikoval tento víkend, jsem přesvědčen, že společnost by měla být privátně vlastněná, aby mohla projít změnami, které je třeba učinit. Po několika dnech přemýšlení jsem se rozhodl, že chci koupit společnost Twitter a stáhnout ji z burzy. Pošlu vám dnes nabídkový dopis, který bude zítra zveřejněn.

Nejlepší a konečná nabídka:

  • Nehraju hry na nabídky a protinabídky.
  • Rovnou jsem se posunul ke konečné nabídce.
  • Je to vysoká cena a akcionáři ji budou milovat.

Jestliže se nedohodneme, tak vzhledem k tomu, že nemám důvěru ve vedení firmy a ani nevěřím, že mohu prosadit nezbytné změny, pokud firma zůstane veřejně obchodovatelná, musel bych přehodnoti svoji pozici akcionáře. To není výhrůžka, není to prostě dobrá investice beze změn, které je třeba udělat. 

Moji poradci a můj tým jsme k dispozici pro případné otázky. Více detailů uvidíte v dokumentech založených na burze.”

Zvýraznění textu redakce.

Existuje i plán B

Saúdský princ Al Waleed, jeden z největších akcionářů Twitteru, nabídku E. Muska ve čtvrtek odpoledne odmítl. Poradce představenstva společnosti Twitter, investiční banka Goldman Sachs, označila nabídku E. Muska jako příliš nízkou. Zajímavé je, že ve své zprávě investorům, kterou vydala v prvním kvartále tohoto roku, doporučuje akcie Twitteru prodat s cílovou cenou ve výši 30 dolarů za akcii.

Elon Musk oznámil na sociálních sítích, že v případě, že představenstvo Twitteru jeho nabídku odmítne, má i plán B. Prý nerad prohrává.

Pozn. redakce. Vzhledem k tomu, že Elon Musk pochází z Jihoafrické republiky, může se stát prvním Afroameričanem, který bude vlastnit globální sociální síť.

Podle demokratických médií je třeba více cenzury

Sloupkař amerického prominentního deníku Washington Post Max Boot napsal na svůj Twitter:

„Děsím se dopadu na společnost a politku, pokud Elon Musk získá Twitter. Zdá se, že si myslí, že sociální sítě snesou všechno. Aby demokracie přežila, potřebujeme více kontroly obsahu, ne méně.”

Pozn. redakce. Když to kontroluje Jeff Bezos, majitel Amazonu a Washington Post, je to obrana demokracie. Kdyby to náhodou chtěl kontrolovat někdo, kdo má jiný názor, je třeba být zděšen.

Ověřené zprávy netáhnou

Americká televizní stanice CNN spustila minulý měsíc novou službu CNN+. Jedná se o placenou aplikaci, která přináší nejnovější zpravodajství a streamované televizní zpravodajství do mobilu nebo na jakékoli zařízení.

Podle informací CNBC a Axios se nová služba potýká s malým zájmem zákazníků přes masivní investice do produktu a marketingové podpory.

CNN měla se službou CNN+ zjevně velké plány, neboť přetáhla velká jména z konkurenčních televizních stanic. Nicméně i přes investice ve výši 300 milionů dolarů do propagace, získala podle CNBC za první dva týdny okolo 10 tisíc předplatitelů. Pro porovnání společnost Disney získala při spuštění své služby 10 milionů předplatitelů první den po spuštění.

Podle médií již CNN+ omezila marketingový rozpočet a zastavila nábor nových pracovních sil. Další osud služby je nejasný, neboť v nejbližší době bude dokončeno sloučení společností WarnerMedia a Discovery, jejíž součástí je i CNN.

Pozn. redakce. Ať zkusí dezinformace.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*