Cenová bublina praská. Je propad burz už u konce?
Sdílet článek:
Poslední dny a týdny byly ve znamení echtovního praskání cenové bubliny na finančních trzích. Nejen na trzích akciových, u kterých to bylo nejlépe viditelné, a tedy také nejvíc mediálně komentované, ale i na evropských trzích dluhopisových a na trhu kryptoměn. Tvůrci hospodářské politiky, kteří to všechno spískali, v tom tradičně šlapou jako sloni v porcelánu a věci zhoršují.

Byť se jedná o různé sektory finančního trhu, všechny mají společného jmenovatele. A ve všech případech i stejného viníka. Společným jmenovatelem je zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami v rámci boje proti inflaci. Vyšší úroky jsou totiž obecně řečeno nepřítelem prakticky všech investic, od akcií přes dluhopisy, reality až po kryptoměny, protože prodražují úvěry, za které lze tyto investice financovat.

Reakce investorského publika se dělí v zásadě na dvě části. Jedna část nemá daleko k hysterii. Je to ta část, která v minulosti bezmála podlehla dojmu, že nás čeká už jen století nepřetržitého růstu (zn.: sarkasmus, ironie). Možná nejlépe to je vidět na trhu kryptoměn, kde i takzvaní hodleři (tedy skalní zastánci krypta, již jsou rozhodnuti dlouhodobě držet a nepustit, ať kurz kryptoměn roste, či klesá) začínají kolísat a v mnoha případech kryptoměny pouští. Podobně to funguje i u akcií, jen u nich to není na první pohled tak průzračně vidět. Druhá velká část se raduje, že trh již upustil páru, a je tedy ten správný okamžik začít nakupovat.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane prohlásil, že prý „je důležité zohlednit nežádoucí zpřísňování (měnové politiky) v důsledku rozšiřování různých druhů rizikových prémií“. Šifrovaná to věta, která pro monetárního ekonoma vysílá jasný signál: ECB dostala strach. Je v kleštích. Ví, že inflace ještě poroste, protože eurozóna je o fázi posunuta za českou ekonomikou, a taky ví, že pokud bude proti inflaci bojovat, budou propadat ceny dluhopisů zejména jihoevropských zemí, porostou úroky, které jihoevropské země budou muset platit za chod státu, neustojí to a mohou skončit bankrotem. Naprosto patová situace, která skončí špatně tak jako tak. Každopádně ačkoliv i sama ECB (teď už) ví, že to skončí některým z druhů fiaska, pořád dál mluví o zpřísňování měnové politiky. A to je ta klíčová informace, od které se odvíjí vše:

Jak v USA, tak v Evropě úroky prostě porostou. Tečka. A pokud úroky porostou, bude se zmenšovat peněžní zásoba. A pokud se bude zmenšovat peněžní zásoba, a pokud navíc ještě v obou zónách hrozí recese, je prostě nemyslitelné, aby rostly ceny akcií, dluhopisů nebo kryptoměn. Nemají z čeho. Chybí víra v lepší zítřek (protože recese) a chybí peníze, které by to financovaly (protože peněžní zásoba).

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Trackback / Pingback

  1. Cenová bublina praská. Je propad burz už u konce? » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*