Tlaky neskončí
Nejmarkantnější je to na ceně elektřiny, která je však do značné míry navázána na cenách zemního plynu. Za jednu megawatthodinu elektřiny teď musí obchodníci zaplatit 700 eur, což je více než 17 tisíc korun. Před týdnem byla přitom cena ještě 500 eur. Zdá se však, že zdražování bude pokračovat dále. Někteří pozorovatelé mluví o tom, že brzy může padnout hranice 1000 eur za jednu megawatthodinu.
Ačkoliv by se to tak mohlo zdát, nejde o žádná od reality odtržená čísla. Poměrně brzy se totiž budou muset propsat do koncových cen pro zákazníky. A situace je dnes o poznání komplikovanější než dříve. Zatímco ještě před pár měsíci se zdálo, že drahé energie budou problémem hlavně tohoto roku, zatímco energetické kontrakty na další roky už ukazovaly úlevu, dnes už tomu tak není. S vysokými cenami elektřiny se počítá i na roky 2023 nebo 2024.
Z toho plyne, že dodavatelé energií zřejmě budou muset promítnout jejich zdražení do koncových cen v plné výši, protože na dohled není žádné uvolnění cenových tlaků.
Čtyřikrát tolik
Dodavatelé elektřiny a plynu v současné době mění ceníky již velmi často a zřejmě v tom budou pokračovat. Na podzim bychom tu tak mohli mít skutečně dokonalou cenovou bouři. I podle střídmých odhadů budou lidé za elektřinu a plyn platit čtyřikrát více než loni. Pochopitelně záleží, jakou kdo má fixaci, nakonec se tomu ale nevyhne zřejmě nikdo.
Pakliže jste tak za energie byli zvyklí platit třeba 50 tisíc korun dohromady, teď budete muset platit už 200 tisíc korun. Řada lidí volá po tom, aby se ceny energií zastropovaly jako v jiných evropských státech. Zatím se však nezdá, že by se to mělo stát i v České republice.
Nemohou. Platit stovky tisíc. Aspoň já ne – kde bych je asi vzala?????