Chorvaty šokují rostoucí ceny po přijetí eura
Sdílet článek:

Chorvatská média to vidí tak, že vláda měla ten vzestup cen čekat a připravit se na něj.

Vstup Chorvatska do eurozóny vyvolal v obchodech vlnu nárůstů cen, což přimělo chorvatského ministerského předsedu Andreje Plenkoviće, aby svolal zasedání s Národním inspekčním a finančním úřadem.

Přechod od národní měny kuna k euru vedl maloobchodníky k významnému nárůstu cen zboží a služeb. Klíčové potraviny jako chléb, káva a cigarety spolu s dalšími nezbytnostmi jsou teď daleko dražší.

I jiné země tento jev po zavedení eura zažily. Některé maloobchodní řetězce zvýšily ceny o 10 i o 20 procent.

Taková vlna zdražování mezi občany vyvolala pobouření, takže vládě nezbylo než reagovat. Ministerský předseda Andrej Plenković oznámil zavedení opatření na ochranu občanů před tím, o čem mluví jako o neospravedlnitelném zdražování. Reagoval i ministr hospodářství Davor Filipović tvrzením, že vláda takové skoky nedovolí, a uchýlil se až k tvrzení, že maloobchodníci se „pokouší občany podvést.“

Chorvatské mediální kanály to ale vidí tak, že vláda měla vzestup cen očekávat a připravit se na něj. Kritici poukazují, že k podobným problémům došlo i ve Slovinsku, když země roku 2004 euro zavedla. Ljubljana tento problém tehdy řešila vytvořením „černé listiny“ maloobchodních řetězců, které zdražovaly. Někteří však tvrdí, že cenové regulace by byly těžké, ba až nemožné, a většina z nich zůstane na současné úrovni.

Důležité je i poukázat na to, že rozhodnutí zavést euro bylo v Chorvatsku přijato bez veřejné diskuse nebo debaty i když průzkumy neustále ukazovaly, že mezi Chorvaty v této otázce panuje rozkol. Průzkum z roku 2022 ukázal, že až 40 procent Chorvatů bylo proti přijetí nové měny.

Ale i přes takovou opozici centro-pravicová pro-Bruselská vláda Andreje Plenkoviće rozhodla, že Chorvatsko do eurozóny vstoupí.

 GORAN ANDRIJANIĆ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*