Bitcoin konkuruje americkému bankovnímu systému, konstatuje šéf dozoru nad kapitálovými trhy




Sdílet článek:

Bitcoin je konkurentem amerického bankovního systému a o tom je celosvětový konsensus, řekl ve středu předseda Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Gary Gensler.

„Rozvinuli jsme svůj systém digitálních peněz asi před 40 lety po celém světě s různými sankcemi na praní peněz a s dalšími sankčními režimy; rozvinuli jsme tento systém digitálních měn zvaný náš bankovní systém,“ řekl Gensler.

„Roku 2008 Satoshi Nakamoto napsal svou práci zčásti jako reakci na tuto situaci a jako určitý typ podzemního řešení. Vůbec nepřekvapuje, že dochází k určité konkurenci, kterou já a vy nepodporujeme, to je ale pokus podvracet celosvětový konsensus.“

Gensler to ve středu řekl během Summitu DACOM 2021, tj. na live-streamové akci o dodržování tržního řádu a integrity. Předseda SEC se tak přidal k Jayi Claytonovi, který před několika lety jako šéf této komise mluvil jako Gensler, kdykoliv přišla řeč na Bitcoin, kryptoměny, digitální aktiva, peníze obchodované na burze (ETF) a decentralizaci financí.

BITCOIN, DOLAR A DIGITÁLNÍ AKTIVA

Předseda SEC během této konverzace dále nastiňoval linii mezi Bitcoinem a digitálními aktivy. Ač Gensler nechválil jedno ani druhé, uznával jejich odlišnost spolu se zdůrazňováním, že mají stejnou povahu jako cenné papíry.

„Ty jsou do velké míry o vydělávání peněz pro podnikatele a jako takové splnily časový test, aby mohly být definovány jako investiční kontrakty a tudíž spadají pod zákon o cenných papírech,“ řekl Gensler, když mluvil o té spoustě koinů, které se po celém světě vytváří a obchodují mimo působnost regulatorních orgánů.

Gensler zas a znova říkal, jak na sektor kryptoměn pohlíží jako na „Divoký Západ.“ Naléhal na manažery mnoha existujících projektů kryptoměn, aby „hledali cesty k registraci a k tomu, aby přešli pod působnost ochrany investorů.“ Takové projekty, „ať už jde o obchodovací platformy nebo koiny,“ se přeci „mimo záštitu veřejné politiky nebudou vyvíjet dobře.“

Když Gensler mluvil o digitálních aktivech, tak komentoval, jak podle jeho názoru už k takovému vývoji dochází a nevyžaduje to decentralizaci, aby to fungovalo. Tento předseda SEC rovněž poukazoval na paralely mezi americkým dolarem a konceptem digitální měny, přičemž jejich rozdíly bagatelizoval.

Jak americký dolar, tak euro a a i většina veřejných společní jsou přeci digitální,“ tvrdil

„Kupujete a prodáváte akcie, které jsou digitální, kupujete a prodáváte dluhopisy, které jsou digitální, státní dluhopisy už přeci už dávno fyzické nejsou. Jsem pro prohlásit to za digitální aktiva.“

Gensler však vyloženě nepopíral právo těch alternativních digitálních aktiv na existenci. Nakonec by to měli být investoři, kdo rozhodnou, co stojí za to, aby do toho investovali svoje peníze. Ale i tak požaduje jasné a otevřené informace o cílech každého z těch projektů, které nabízí.

„V jádru našeho kšeftování na trzích cenných papírů je to, že investoři se rozhodnou, jaká rizika chtějí podstoupit. Ale lidé, kteří tyto peníze vybírají, ti vydavatelé papírů, by měli poskytovat plné a férové informace,“ řekl s dodatkem, že ač je jmenovitou propozicí, že „má rozhodnout trh,“ tak to musí být „v rámci veřejné politiky.“

Gensler zdůrazňoval důležitost „plných a férových informací“ kvůli „ochraně investorů a prevenci podvodů.“ Pokud tato digitální aktiva pochybí tím, že nepřejdou pod regulatorní záštitu komise SEC, tak tvrdil, že by v budoucnu mohlo dojít k finančním nestabilitám.

„Přijde na nás ‚rozlití nestabilit z Aisle 3‘ a to by mohla být událost přinášející finanční nestability nebo to může přijít od stablecoinů nebo z investováním veřejnosti poškozené podvodníky nebo i činiteli v dobré víře shánějícími kapitálové peníze,“ tvrdil předseda této komise. „A veřejnost ve zpětném pohledu nedostávala dost informací.“

„Inovace kolem DeFi jsou třebas reálné, ale nechtějí říct, jestli se budou dále držet mimo rámec veřejné politiky,“ dodal.

Pokud jde o stablecoiny, ty Gensler dával na roveň „pokerových žetonů v kasinu,“ kdy zdůrazňoval, že většina pohybů v tomto sektoru stejně probíhá na obchodovacích platformách.

„S těmi se původně přišlo, aby to pomohlo s větší efektivností obchodovacích platforem, ale také to lidem celého světa umožnilo vyhnout se praní peněz a dodržet daňové předpisy v jurisdikci,“ řekl.

Předseda SEC rovněž sdělil, že jeho komise spolupracuje s obdobnými agenturami jako je Komise pro obchodování komoditních futures (CFTC), aby přišly na to, jak by se s jednotlivými koiny mělo na americkém trhu a v jeho regulatorních orgánech zacházet.

„Pracujeme spolu, abychom se k tomu dopídili,“ řekl Gensler.

„Teď zatím ale není veřejnost chráněna tak, jak by měla, a jak si myslím, jako by to v tomto prostoru mělo být. Žádné technologie dlouho nevydrží mimo řád veřejné politiky; lidem to ubližuje, důvěra je oslabena. Je daleko lepší to dovést do rámce veřejné politiky a my to v SEC zkusíme.“

KDY SEC SCHVÁLÍ SPOTOVOU ETF PRO BITCOIN?

Když se Genslera ptali na ETF pro bitcoiny a na dvojí standardy uplatňované SEC na takové produkty, tak to odmítl komentovat, kdy říkal, že nemůže mluvit o záležitostech, které komise momentálně zvažuje. Vrhl ale trochu světla na to, co budou muset vydavatelé udělat, aby v USA dostali schválení spotových ETF pro bitcoiny, ač říkal, že ti stejně vědí, jaké jsou požadavky SEC.

„Je třeba, aby tyto platformy přišly, zaregistrovaly se, přišly s řádem ochrany investorů, řádným zajištěním proti manipulacím a s transparentností a řešily správní problémy,“ řekl Gensler.

29. listopadu poslal manažer aktiv Grayscale Investments dopis SEC, kde popisoval rozpory mezi odmítání spotových ETF touto agenturou a přijímáním nabídek založených na derivátech.

„Komise nemá žádné odůvodnění pro postoj, že investování do trhu derivátů jako aktiv je pro investory přijatelné, zatímco investování do samotných aktiv už není,“ praví se v dopise.

SEC odmítl návrh na spotové ETF pro bitcoiny VanEck z tohoto měsíce a pár dalších závěrečných termínů je ještě v rozvrhu. Komise má na stole skoro deset podání, čekajících na schválení.

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*