Co trápí českého člověka? Drahota
Sdílet článek:

Víte, co trápí mé spoluobčany ze všeho nejvíc? Myslíte si, že to je ochrana planety, genderová rovnost, válka na Ukrajině nebo prezidentští kandidáti? Ani náhodou. Realita je mnohem krutější.

 

V poslední době trávím hodně času cestováním po západočeském venkově. Chodím po malých městech a vesnicích, navštěvuji konzumy a místní trhy a v povídám si v hospodách se štamgasty. Poslouchám, o čem si vyprávějí, a ptám se jich, jak se jim dnes doma žije. Zajímám se o jejich problémy a oni mi sdělují své zážitky a příběhy.

Někteří vyprávějí o rozpadu rodin, o zdravotních problémech, o dětech, které je opustily, o sousedovi, s nímž se kdysi pohádali. O velkou politiku se v mém okolí lidé příliš nezajímají, spíš někdy nechápou, co se to v té velké Praze děje a čím politikové zabíjejí hromady času. Obyčejné lidi totiž pálí mnohem akutnější problém – tím je růst cen a zdražování všeho, za co člověk musí plat.

Někomu, kdo ani nemá přesně spočítáno, kolik bankovek nosí v peněžence, připadá nárůst cen zboží možná jen trochu obtěžující a třeba pražského obyvatele nejspíš ještě nebudí ze spaní. Zato venkovský člověk se třese poslední rok strachy pokaždé, když ráno otevře oči a vyjde z domu. Na rozdíl od míry inflace a čísel zveřejňovaných v denním tisku totiž obyčejný člověk vidí, jak od loňska raketově vzrostly ceny všeho, co nezbytně každý den potřebuje: benzínu, vajíček, másla, mléka, plynu, elektřiny, stavebního materiálu, potřeb pro děti, hraček, bot… Vždyť i ta nejobyčejnější mouka před rokem stála devět korun, zatímco dnes ji i v levném Penny pořídíte za dvojnásobek.

Ano. O zdražení se občas mluví v televizi, ale obyčejný vesnický člověk má dost rozumu, aby zprávy přepnul na sport nebo na pohádku. Přece se nebude dobrovolně z obrazovky děsit, když ho ceny v krámu a faktury za plyn i za dřevo děsí už spolehlivě déle než půl roku. On taky velmi dobře ví, že za růst cen nemůže aktuální válka na Ukrajině, ale už roky trvající bláznivá podpora všelijakých kravin nařízená odněkud shora a aktivně přiživovaná idealistickými snílky. Plus nesmyslné přestřelení restrikce z posledních dvou let. Dobře si spočte, že dvě a dvě jsou čtyři. Pochopí, že nesplnitelný grýndýl zavírá doly a průmyslové podniky a zdražuje všechny výrobky, čímž mu vyluxuje úspory i peněženku. Obyčejný člověk má selský rozum, a ten mu říká, že během několika měsíců bude ještě hůř. Stavební firmy nebudou schopny stavět za částky, k nimž se před měsíci zavázaly, protože ceny raketově rostou u všech stavebnin a materiálů. Takže přijde další zavírání a propouštění. Nebudou se opravovat silnice a stavět byty. Nebude práce a bude ještě hůř. A ceny zase o kus povyskočí. A on ví, že je to začarovaný kruh.

A k tomu všemu má stát stále slušnou hromadu peněz, které předtím vybral na daních od každého z nás. Z té velké částky se každý rok – tedy i letos – ukrojí miliardy na cyklostezky, na dotace všeho druhu, zejména na elektroauta a solární panely, na zdravotní péči a ubytování migrantů a pochopitelně i na podporu války. Všechny tyhle výdaje mé spoluobčany na malých městech a na vesnicích pramálo zajímají, kdyby se jich někdo ptal, nikdy by na ně nekývli. Je nejvíc zajímají ty dvojnásobné ceny. Důchod se zvedl o pár korun a většina lidí není schopna si vydělat dvakrát tolik peněz. Tak jak si to mají doma rozpočítat? Někteří už přestali chodit na obědy do hospody, jiní si jako kdysi dělají svačinky doma. Jenomže i to už přestalo stačit. Dnes jsem v obchodě v Plzni viděla čtvrtku obyčejného másla za 60 korun a deset nejlevnějších vajec za 40 kaček. U prázdných košíků stojí důchodci a rodiče malých dětí, kteří přemýšlejí, zda si mohou dovolit kilo jablek nebo radši jenom jablka dvě.

Všichni víme, že v létě a na podzim bude hůř. O tomhle se má hodně nahlas mluvit. O tohle se mají zajímat politici a každý, kdo s tím může něco dělat. Ti lidé, mí spoluobčané, se už dávno museli uskrovnit, a znovu a znovu ještě budou muset. Ne kvůli nějakým vyšším, cizím, zahraničním cílům. Ba ani kvůli planetám, válkám, elektroautům ani Ukrajině by to neudělali. Jich se na názor nikdo neptal. Jim totiž nic jiného než uskrovnění nezbude. Zdražení dopadá zejména na ně.

Ti všichni jsou občané naší země a skoro všichni jsou voliči. Myslí náš stát taky někdy na ně?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. docela mě prekvapuje takový článek od paní doktorky Kovářové. Vše co v něm píše je jistě pravda. Ale pokud vím, tak svého času nabízela vládě, která za covidománie na občany chrlila jedno neoprávněné opatření za druhým, svou odbornou pomoc s tím ze uvede nařízení do právních mezí. Takže v podstatě byla ochotná zlegalizovat to covidové zvěrstvo, ktere se nemalou měrou podílelo na tomto marastu.

 2. Tak politikům / političkám nevěřím ani čistou pravdu. Nekompetentní politiky nepotřebujeme a jiní nejsou k dispozici. K volbám chodit nebudu a pokud ano tak budu volit lidi co chtějí menší stát. Pořád jim ale musím naivně důvěřovat. A to je asi moje slabost a chyba.

  Mohu doporučit nesledovat TV a neposlouchat rádio. Nepotřebuji přece slyšet jak se mám. Jak se mám záleží z 99% výhradně na mně. To nás ale ve škole neučili. Na to musí přijít každý sám.

 3. Z elit a neziskovek nadělat hnojivo a tak z nich učinit něco užitečného. Znovu vybudovat soběstačnost země alespoň v životně důležitých otázkách. ZRUŠIT okamžitě všechny dotace. Dotované zboží ze zahraničí zatížit clem aby se zajistila férová soutěž a ochránili vlastní podniky a výrobci. Vlastizrádce a kolaboranty s cizí mocí popravovat tak jako se to vždy dělalo. Standardy a nároky zvyšovat ne snižovat a přizpůsobovat je neschopným lemplům, blbům a vychcanům. Obchodovat s každým na světě,kdo chce obchodovat a ne nás jenom ochcat, vyžrat, vycucat a pak zahodit. Je to relativně pár bodů,pravidel jež by nám vrátilo prosperitu,sebevědomí a stabilitu. Dobře sledujte co ve skutečnosti prosazují svině které se nám nějakým nedopatřením snaží vládnout. Přesný opak. Tedy to není NAŠE vláda. Nepracuje pro NAS. Ani za NÁS nebojuje. Můžeme se jí legálně zbavit a to jakýmkoliv způsobem. A zcela určitě ji nemusíme,ba nesmíme respektovat. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “.

 4. Kdo a kde a proč schvaluje komentáře? Co se stane když nebude schválen? Smažete mě jako na Novinkách? Milá redakce,toto jsou velmi palčivé otázky. Jste pro svobodu slova,nebo ne? Je to jednoduché. V úctě Červený Jiří

  • Moderovaná diskuse je právo vlastníka webu a je v pořádku. Opravdu nechci číst pod článkem o drahotě v ČR nesouvisející bláboly o Sorosovi, válce na UK, případně o tom, že nějaký Jiří má pocit, že nemá svobodu slova a musí dostat na tuto palčivou otázku odpověď. Nemusí a může si jít stěžovat na lampárnu!

   • Vymažeme všechno a všechny které nechcete číst? Zajímavá myšlenka. Taková pokroková. Možnà Vás to evidentní soudruhu překvapí ale ta drahota souvisí i s válkou i se Sörösem. Ale je to složitější příběh,chápu že na někoho jako Vy ,až moc složitý.

 5. Mě drahota zatím nevadí ale vadí mi co jsme si navolili za poslední tři dekády a my
  sami tak utvořili stav s drahotou,s plynem , s elektřinou,s pohonnými hmotami,zanedlouho s náhradním díly a potravinami co máme dnes i s pomocnou asistencí Rychetského.Dobře nám tak ,bude nám rozhádaným,nesoudržným občanům českomoravských zemí hůř,nakonec stav společnosti v diskusích vidíte ,či spíše viděli jste…ale i dnes diskuse na svobodny-svet pod články napoví…

 6. “Myslí náš stát taky někdy na ně?”
  Asi ťažko, keďže štát nie je žiadna bytosť schopná myslieť. Je to len myšlienkový konštrukt. Zato politici vo vedení štátu, tak tí myslia vždy prioritne sami na seba a svoju rodinu, tak ako každý. Jediná možnosť je zobrať im moc, ktorú si postupne sami sebe udelili. A to sa, bohužiaľ, nedá nijak ináč, iba postapokalyptickým vybudovaním nového poriadku. Každá demokracia nevyhnutne degeneruje do socialistického pekla. Jedine na troskách zničenej spoločnosti je možné vybudovať novú, slobodnejšiu spoločnosť.

 7. Možná budo za troubu.
  Ale mě z a t í m víc než drahota vadí po celou dobu řádění liberální demogracié,dnes vystřídané progresívními maobolševiky
  MĚ děsí a hodně vadí ty dokonale rozmlácené mezilidské kontakty.států,národů ,sociálních skupi,členů rodiny.
  Tak zvanou svobodu názorů vystřídalo léčení si mindráků a komplexů mediálně
  postižených ubožáků.
  Není možné beze strachu před udavačem říci,napsat aniž bych byl okamžite onálepkován,urážen a ponižéván vyvrhely lidského druhu..
  Ty nejhorší lidské zlořády se dlouho cudně halily do roucha demogracie,
  aby se nám dnes představily jako zvěrstva ,předčící vše co si dosud
  lidé proti sobě dokázali vymyslet.
  To do čeho nás hrstka dálkově řízených,čast akademicky zdělaných tupounů žene
  bude to poslední děj existence MODRÉ PLANETY

 8. Jestli “českého obyčejného člověka” trápí drahota, tak je nenapravitelný blbec. Drahota je totiž důsledkem jeho stále blbého hlasování ve volbách, což je příčina.
  Začalo to volebním kývnutím na to, že jiný než já “zařídí, aby “bylo líp” a když začalo být samozřejmě hůř, kývl na to, že opět jiný slíbil “změnu”.
  Takže jsme s obyčejným většinovým člověkem odsouzeni dál a ještě hlouběji rýt držkou v kamenité zemi, protože mu stále nedošla 1.záměna příčiny a náledku a 2.že někdo jiný se postará o mé blaho.
  Tuhle republiku čeká bankrot.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*