Covidoví disidenti byli umlčováni ve Velké Británii i v USA




Sdílet článek:

J. D. TUCCILLE

Pokud jde o politickou třídu, špatné myšlenky mohou být nakažlivé. Zdá se, že to je případ cenzury během pandemie, která se stala oblíbenou zábavou funkcionářů přesvědčených, že jsou ztělesněním vědy – nebo alespoň arbitry pravdy. Jak se ukázalo, vedlo to ke spolupráci státu a společností provozujících sociální média s cílem umlčet hlasy nejen ve Spojených státech, ale také za Atlantikem ve Velké Británii.

Umlčování nesouhlasných hlasů

„Tajný vládní útvar spolupracoval se společnostmi provozujícími sociální média ve snaze omezit diskusi o kontroverzních opatřeních týkajících se uzavírání budov během pandemie,“ uvedl 2. června The Telegraph. „Jednotka pro boj proti dezinformacím (CDU) byla zřízena ministry za účelem řešení údajných domácích „hrozeb“ a byla využívána k tomu, aby se zaměřila na ty, kteří kritizovali výluku a zpochybňovali masové očkování dětí.“

Zpráva dodává, že „kritici uzamčení byli ze sociálních médií odstraněni. Roste podezření, že firmy provozující sociální média použily technologii, aby zabránily propagaci, šíření nebo širokému sdílení příspěvků poté, co je označila CDU nebo její protějšek v úřadu vlády.“

Mezi sledovanými a postihovanými byli i významní epidemiologové a lékařští výzkumníci, kteří zpochybňovali oficiální údaje a restriktivní politiku. Terčem útoků se stali také aktivisté, kteří se stavěli proti uzavírkám. Významný deník The Telegraph, který publikoval články skeptické k pandemickému autoritářství, byl sám vyčleněn.

Do sledování obsahu a trestání disentu na příkaz vládních úředníků byly zapleteny společnosti Facebook, Google, Twitter (pod starým vedením) a BBC, britská státní televizní stanice.

Tato zpráva navazuje na dřívější zprávu (kterou připsal The Telegraph), kterou v lednu 2023 zveřejnila skupina pro ochranu občanských svobod Big Brother Watch. Tato zpráva s názvem Ministerstvo pravdy: tajné vládní jednotky, které špehují vaše projevy, jmenovala Jednotku rychlého nasazení úřadu vlády, Jednotku pro boj proti dezinformacím, Vládní informační buňku ministerstva zahraničí, Jednotku pro výzkum, zpravodajství a komunikaci ministerstva vnitra a 77. brigádu britské armády. Společně se zaměřily na to, co úředníci považovali za „dezinformace“ během pandemie a poté po ruské invazi na Ukrajinu.

„Vláda vytvořila neprůhledné agentury, které stále častěji využívají společnosti provozující sociální média jako prodlouženou ruku státu a využívají tyto online zprostředkovatele k tomu, aby jejím jménem dohlíželi na projevy na internetu,“ uvádí se ve zprávě. „Ačkoli daný projev může porušovat podmínky používání těchto online zprostředkovatelů, není to samo o sobě legitimním důvodem pro státní zásah do svobody projevu.“

Kde jsem to už slyšel?

Pokud vám to zní povědomě, mělo by. Je to v podstatě totožné s tím, co jsme viděli odhaleno ve Spojených státech. Deník The Telegraph na to upozorňuje ve svém článku, v němž uvádí, že „v Americe Twitter zveřejnil podobné informace, které ukazují, jak americká vláda také zavedla tajný program na omezení diskuse o výlukách Covid“.

Stejně jako v Británii se američtí úředníci opírali o několik soukromých firem, aby potlačili zprávy, které se vládě nelíbily.

„Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se přímo podílelo na kontrole přípustných projevů na sociálních sítích během pandemie COVID-19,“ uvedl v lednu Robby Soave z Reason. „Důvěrné e-maily, které Reason získal, ukazují, že moderátoři Facebooku byli v neustálém kontaktu s CDC a běžně žádali vládní zdravotnické úředníky o prověření tvrzení týkajících se viru, snah o zmírnění následků, jako jsou masky, a vakcín.“

Cenzoři brání neobhajitelné

Nejenže se vládní úředníci snažili umlčet lidi – často inteligentní a dobře informované -, kteří se odvážili s nimi nesouhlasit, ale často tak činili proto, aby prosadili závažné politické chyby, kterým by se dalo předejít, kdyby byla umožněna otevřená a zdravá diskuse. Právě tento týden zveřejnil britský Institut ekonomických záležitostí odbornou analýzu, která ukázala, že během pandemie COVID-19 „tvrdší omezení, jako například pravidla pro pobyt doma a uzavření škol, přinesla velmi vysoké náklady, ale jen zanedbatelný zdravotní přínos“.

„Vědecké poznatky o uzavírání budov jsou jasné; údaje jsou k dispozici: zachráněné životy jsou kapkou v moři ve srovnání s ohromujícími vedlejšími náklady,“ komentuje Steve Hanke z Univerzity Johnse Hopkinse, který je spoluautorem analýzy spolu s Jonasem Herbym z dánského Centra pro politická studia a Larsem Jonungem ze švédské Lundské univerzity.

Výzkumníci zjistili, že restriktivní pandemická politika si kromě jiných nákladů vybrala obrovskou daň na duševním zdraví lidí.

„S kolegy jsme provedli přehled všech studií o duševním zdraví provedených během prvního roku pandemie,“ napsal loni profesor sociální psychologie Gery Karantzas z australské Deakin University. „Zjistili jsme, že sociální omezení celkově zdvojnásobila pravděpodobnost, že se u lidí vyskytnou příznaky duševního zdraví.“…. Ti, kteří zažili výluky, měli dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít špatné duševní zdraví, než ti, kteří je nezažili.“

Děti byly obzvláště zasaženy výlukami, které byly zavedeny bez životaschopného plánu, jak je udržet ve vzdělávání a zapojit je.

„Děti během pandemie koronaviru ztratily v průměru třetinu roku školní docházky,“ upozornila v únoru Emma Campová z organizace Reason. „Vědci tvrdí, že tato ztráta je z velké části způsobena narušením a poškozením fyzického a duševního zdraví dětí v důsledku uzavření škol – a následného přechodu na dálkové studium.“

Porušování práv a prosazování špatné politiky

Potlačování opačných názorů lékařů, novinářů, aktivistů a všech ostatních, kteří by mohli vidět negativní stránky politiky preferované těmi, kdo jsou u moci, se ukázalo být nejen porušením práva na svobodu projevu (což je samo o sobě velký problém), ale také vynikajícím způsobem, jak si promazat cestu ke katastrofě. To, co oficiální místa nazývala „dezinformacemi“, byl ve skutečnosti druh zdravé debaty, která vyvolává oprávněné obavy, odlišné hodnoty a důležité úvahy, jež přehlížejí tenkohlaví autoritáři, kteří dávají přednost cenzuře před výzvami svému egu.

Deník Telegraph citoval kritiku zastánců občanských svobod i zákonodárců z vládnoucí Konzervativní strany, která v Británii zavedla blokování a kontrolu projevů.

„Je stále jasnější, že mnohé základy naší demokracie – jako je svoboda projevu a parlamentní kontrola – byly během pandemie zcela opomenuty,“ komentovala situaci Miriam Catesová, konzervativní poslankyně.

Totéž můžeme říci o USA i jinde ve světě. Bohužel, navzdory jejich rozčilení z odhalení, existuje jen málo důkazů, že se autoritářští úředníci poučili.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*