Dej komukoli funkci a vymyslí papírů nekonečné stohy
Sdílet článek:

Slavná filmová hláška „Dej blbci funkci a vymyslí papír” je nepřesná. Je jedno, kdo je ve funkci, a nikdy to neskončí u jednoho papíru. Důkazem je nová evropská rezoluce o videohrách.

Dva příběhy: Singapur versus evropská rezoluce na podporu videoher.

V roce 1963 se Singapur zbavil britské nadvlády a vstoupil do federace s Malajsií. O dva roky později se stal zcela samostatným státem. Během několika desítek let se z chudé asijské země stala silná ekonomika, která se podle hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele řadí do první dvanáctky zemí na světě. Svobodný trh s nízkými daněmi byl jedním z důvodů jejího ekonomického úspěchu.

Ministr financí Singapuru, který byl ve funkci v době dvouciferného ekonomického růstu, byl údajně novináři osočen, že toho ve své funkci příliš mnoho neudělal. Že za ním není nic vidět. A on měl novinářům údajně odpovědět toto: „Víte, jaká to byla fuška ubránit se všem těm tlakům, abych něco dělal?”

Videohry jsou palčivý problém

Na druhé straně spektra ekonomické svobody stojí současná Evropa, která se v této idylické době intenzivně zabývá tím, jak zlepšit trh videoher.

V listopadu tohoto roku vydal evropský parlament dokument s názvem „Rezoluce o videohrách a elektronickém sportu”. Z rezoluce je zřejmé, že to není první podobný dokument, neboť se odvolává na „Direktivu o audiovizuálních službách”, „Rezoluci o kulturní obnově Evropy”, na kterou navazoval „Akční plán na podporu obnovy a transformace evropských médií v digitálním věku”, a v neposlední řadě na „Evropskou strategii pro ekosystém kultury a kreativních odvětví”.

Strategické priority

Proč rezoluce vznikla? Dokument uvádí několik stránek důvodů a žádný z nich příliš nepřekvapí. V oboru videoher pracuje pouze 20% žen a ještě horší je situace v elektronických sportech. Zvýšení zastoupení žen v elektronických sportech považuje rezoluce za strategickou prioritu

Pozn. autora: Nebaví je to, ale budou muset. To už všichni chápou, že diverzita není zadarmo.

Dalším důvodem pro rezoluci je nedostatek harmonizace dat a regulatorních úprav, které brání tomu, aby odvětví plně využilo svého potenciálu

Pozn. autora: Jak by taky mohli herní vývojáři využít svůj potenciál bez regulací?

Videohry mají také velký potenciál, aby zvýšily inkluzivitu a diverzitu ve vzdělávacích programech. Navíc přináší mnoha hráčům mentální pohodu a mohou tak šířit pozitivní hodnoty.

Pozn. autora: Souhlas, hraní her pod stolem na poradách uklidňuje.

Promyšlená strategie

V poslední sekci představuje rezoluce evropskou strategii pro odvětví videoher a elektronického sportu.

Základním stavebním kamenem strategie, aspoň podle toho, že je uveden hned v úvodu, je poskytnutí dostatečného financování, neboť podle rezoluce jsou současné zdroje nedostatečné.

Pozn. autora: Evropští pracující budou ze svých daní platit dotace, které budou financovat rozvoj videoher a nátlakové akce pro ženy, aby začaly více hrát elektronický fotbal. 

Evropské státy mají zajistit, aby vývojáři videoher netrpěli stresujícím prostředím, které je podle rezoluce v oboru časté. Doslova uvádí, že „lituje, že se opakují dlouhé šichty s neplacenými přesčasy”.

Pozn. autora: Měli by zkusit Evropský punc pohody”. Hra, která byla vyvinuta podle plánu, bez chyb a bez stresu, by dostala nálepku Vyvinuto s nohama na stole” přes fotografii šťastného ajťáka.

P.S.: Vlastně je to logické. Pro evropského úředníka je stres a přesčas něco zcela mimo reálný svět.

Standardní závěr

Rezoluce konstatuje, že přes veškeré úsilí není nejsou ženy ve videohrách proporčně zastoupeny. Evropa se musí zasadit o urychlený pokrok, nejen v samotných videohrách, ale i na manažerských pozicích výrobců her.

Na závěr rezoluce konstatuje, že včasná a plná implementace související evropské legislativy je vrcholně důležitá.

Pozn. autora: Představa, že občané budou někomu platit za to, že nebude dělat nic, není najednou tak šílená.

 

Zdroje:

(1) Rezoluce

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Pasuje to na Jurečku, jen ten bohužel tlakům opravdu neodolává a plodí nápad za nápadem. Plná ústa dětí, které jsou naše budoucnost a přitom jsou jen naše přítomnost na dluh 😀

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*