Demokracie v Afganistánu a u nás
Sdílet článek:

První šok po pádu Kábulu pominul a je čas ptát se, co nás vlastně humanitární intervence v Afghánistánu stála a ještě stát bude. Pochybuji, že se dočkáme pravdivé odpovědi, ale zato se dozvíme, proč jsme do Afganistánu jít museli. Od politiků a z médii k tomu slyšíme dvě standardní odpovědi.

Solidárně podpořit spojence, aby nám v nouzi také pomohli, zní ta první. Aha. Jaké máme zkušenosti se solidaritou spojenců? V roce 1938 nepřišla žádná pomoc, přestože jsme na ní měli smlouvy a v roce 1968 přišla solidární pomoc, přestože jsme o ní nežádali.

Solidarita patří mezi zvláště rosolovitá slova. A tak se o od nás žádá solidarita s evropskými zeměmi, které žily nad své poměry a solidarita s migranty ze států, které se nezbavily špatných vládců a solidarita se spojenci, na které není spoleh. Přeloženo do slovníku normálních lidí znamená solidarita poslušně vykonávat to, co nechceme, na co nestačíme, co nám nic nepřinese, ale stojí životy a peníze našich lidi. Někdo podezíravý by mohl říci, že solidarita je krycí jméno pro vazalství.

A ještě jeden důvod pro intervenci pod Hindúkušem nám celých dvacet let opakovali. Šlo prý o rozšíření západních hodnot a demokracie po celém světě. V Afganistánu se ukázalo, že to nejde a v poslední době se ukázalo ještě něco daleko horšího. Musíme se bát o zachování demokracie i u nás, ale ne kvůli islamistickým teroristům.

Co může udělat každý z nás pro zachování naší svobody a důstojnosti? Hodně. Změňte své myšlení a chování a odmítněme zjednávat nápravu v celém světě. Lidské životy a peníze, které tam zbytečně ztratíme, chybí u nás doma. Místo globálního dobra pomáhejte tam, kde to dokážete a sami pocítíte; ve svém bezprostředním okolí. Podporujte všechno, co chrání naše zájmy a tradice a co brání slévání světa do globální kaše. Jen malé dokážete ovládat, velké bude vždycky ovládat vás.

Petr Robejšek

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*