Dnešní strop je zítřejší dno
Sdílet článek:
Tak nějak stále přemýšlím nad tím co se kolem mne děje a stále více docházím k poznání, že to okolí, které si volíme ze mne dělá hlupáka a tupce a je to dost chucpe.

Putin se vydal na Ukrajinu koncem února . Celé léto media neřeší směrem dovnitř nic jiného jak ceny energií. Vláda sděluje jak je na zimu připravena a jak máme plné zásobníky a zimu vydržíme. Ostatně to je úkolem Vlády aby se za naše daně postarala o základní lidské potřeby ke který jistě v třetím tisíciletí patří teplo v bytě. Celé to léto, kdy jsme ty zásobníky neměli plné jsem já za energie a zejména plyn platil stále to co jsem měl ve smlouvě a byl jsem na to nachystán. Po vyúčtování mi zvedli cenu aby to následně po „zastropování“ ceny plynu uvedli na zastropovanou cenu – přeloženo ještě zvedli. To v době, kdy už se vědělo, že jsou zásobníky plné a to podle sdělení vlády už ne ruským plynem. Tedy ty zásobníky jsou plné jiného plynu,který je za pro nás za zastropované peníze. Kolik to opravdu stálo se už asi nedozvíme, ale v dnešním světě vydělali jistě všichni zúčastnění.

Pokud to bylo jak s elektrikou na lipské burze, kde je úzus, že největší nabídka dne je následně dorovnána všem dodavatelům toho dne, tak pak se podle mne jedná o kartelovou dohodu na který máme u nás Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS). Ten v energetice zjevně nefunguje, protože pokud cokoliv by chtěl výrobce spotřebního zboží jakkoliv zastropovat na cenu shora, tak pokuta je až 10% obratu toho výrobce a to se v energetice nyní zjevně děje.

V energetice pak nerozumím tomu, že elektrika, která je vyráběna z plynu může být levnější jak ten plyn. To je ale takové finanční perpetum mobile, když nejdražší denní elektřina je výráběná z nejdražší dostupné komodity, tedy plynu a tedy nám zdraží celou denní produkci na cenu, která je řádově nižší než toho plynu. Bingo, nešpičková energie je tak levná, že je asi hloupé ji prodávat draho…přece nejsme jako výrobci lichváři.

Takže víte co se kolem nás děje ? Dělají z nás u nás všech jen zdroj jejich příjmu a následného rozhazování. Potřebují zdanit „mimořádné“ zisky po tom co pro tu mimořádnost vytvoří podmínky, tak jednoduché to je. Třeba na Slovensku se Vláda dohodla s jaderkou v Dukovanech, že nic navíc danit nebude, ale oni udrží cenu. Takže i v EU to jde.Jen pro předfstavu jsme v rámci Evropy zemí s největším procentuelním nárústem ceny. Argument, že platíme tržní mne nezajímá, protože pak nemáme zřejmě i tržná příjmy, když jsme za chudáky.

Takže co nás reálně čeká? No to, že Vláda bude dotovat ten strop a jak to všechno projde tuto zimu tak se to stane standardem té zimy další. No a protože nic co se ceny na světě nikde neklesá, protože jak nám před lety vysvětlil Rusnok, že deflace je špatně a my všichni potřebujeme inflaci aby nám mohli růst příjmy, tak z letošního stropu se stane za dva roky dno toho co budeme platit i nakrásně, kdyby Němec zaplátoval díru v plynovodu v moři a Rusko přistoupilo na všechny podmínky všech.

Ametičan se jen raduje, že EU na přelomu tisíciletí zakázala těžbu břidlicových plynů, kterých jen Polsko má na desítky let pro celou EU. No ale ono se to v Evrope pohne, protože Anglie jak vystoupila už o těžbě uvažuje.Ovšem pochybuji , že u nás, protože my jsme vždy papežštější než papež.

Jak to lze změnit ? Ptát se a volit. Volit lidi, kteří vědí, znají a chtějí a nejen poslouchají ve smyslu, že plní příkazy mocných – z peněz nemocných.

Oto Kaděrka

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. “Třeba na Slovensku se Vláda dohodla s jaderkou v Dukovanech, že nic navíc danit nebude, ale oni udrží cenu.”
    Skutečně se v SR dohodli s EDU? Nebyly to Mochovce nebo Jaslovské Bohunice?

  2. Vsichni se muzou umudrovat jaky je bordel s plynem,ale nikdo nezmini ze pred dobyvacnou valkou znali slovo plyn jednou rocne z faktury a pak na rok zas to slovo zapomneli.Bordel zpusobila Bohemia energy kdy vsichni chteli levnejsi plyn o pět korun.Kdyz to kleklo zacli rvat na vladu,misto aby servali sami sebe ze naleteli zlatokopovi.A pak za svetove ceny v dobe valky.

  3. Bordel, a to nejen s plynem způsobila tahle vláda. Jeden příklad za všechny. Místo aby se postarala o to, aby v ČR byl dostatek antibiotik, stará se hlavně o to, aby Ukrajincům bylo dobře. Antibiotika pro malé děti nejsou, rodiče musí kupovat antibiotika pro dospělé (otázka jak dlouho vydrží i ty) a ty mají dětem půlit a nevyčerpané prášky vracet zpět do lékárny k dalšímu využití.Tak takový bordel nebyl ani za komunistů. Tuhle vládní garnituru odvést na Ukrajinu a už nevracet!

  4. No je videt,ze jste lidumil k pohledani.Ono by Vas zrejme vylecilo kdyby jste tu Ukrajinu zazil na vlastni kuzi v Ceske republice a pak cetl prispevky a rady ruznych Tomášů z okolnich zemi v mobilu venku na lavicce v minus20,decka rvou hlady,obchod a Vas barak zboreny a manzelka se zeptala co budem delat Tomasku?Jó neni nad osobni zažitky.To pak clovek rychleji chape nestesti druheho cloveka.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*