Domácnost, rodina, dítě … Komu že chce vláda dát ten příspěvek?
Sdílet článek:

Rozhodnutí vlády přiznat rodinám jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun na dítě je podrobováno kritice z různých stran.

Mně samotné nevadí, že vláda rozdává peníze, které nemá, že jde o poněkud nesystémovou záležitost, že by mnohem efektivnějším opatřením bylo snížení daní, dokonce ani to, že kabinet dělá přesně totéž, co kritizoval na politice Andreje Babiše.

Tohle všechno je mi úplně lhostejné.

Nicméně komunikace vlády v této věci mne přesvědčuje o tom, že její vhled do fungování fiskálních záležitostí a rodinné ekonomiky je asi na stejné úrovni, jako by premiér a ministři právě vystoupili z létajícího talíře, který přiletěl z nějaké vzdálené galaxie.

Kdo má ten příspěvek dostat?

Dle sdělení vlády ho má dostat “domácnost” nebo “rodina” (tento termín používá spíše pan ministr Jurečka, pokud se nemýlím); dávka má být vázána na “dítě”. Rozhodující má být roční příjem domácnosti, hranice činí jeden milion korun. Vznikly určité zmatky, zda je o příjem čistý nebo hrubý, nicméně v tom vůbec netkví podstata problému.

Tady totiž žijí desetitisíce, možná statisíce dětí vychovávaných v domácnosti tvořené jejich biologickým rodičem a jeho partnerem.

Druhý biologický rodič dítěte je členem jiné domácnosti, často má už vlastní partnerku a další dítě.

Takže: bude mít nárok na dávku dítě, jehož otec a matka mají příjem do stanovené hranice, nebo jde o příjem rodiče a jeho nového životního partnera? Který se navíc může v průběhu roku vystřídat?

Bude se do tohoto příjmu započítávat výživné, které pečující rodič, obvykle matka, dostává od povinného rodiče, obvykle otce dítěte, a které může činit poměrně významnou část rodinného rozpočtu? Při výživném ve výši 10 tisíc korun měsíčně jde o 120 tisíc ročně.

A jak to bude vypadat v domácnosti povinného rodiče? Jeho příjem se započítá, ale sníží se o výživné, které na základě rozhodnutí soudu posílá mimo svou novou rodinu, tedy mimo stávající domácnost?

Může totiž nastat situace, kdy některé děti téhož rodiče budou mít na dávku nárok a jiné jeho děti nikoliv, podle toho, v které domácnosti právě žijí.

Jak to bude s dětmi ve střídavé péči?

A co zástupy nesezdaných rodičů?

Bude se muset dokladovat, prokazovat, kontrolovat, kdo s kým žije?

Budou mít matky tendenci zatloukat životního druha, aby na srpnový přídavek dosáhly?

Skutečně mi připadá, že premiér ani ministr práce nemají vůbec představu, v jakých rodinněprávních slepencích žije podstatná část populace státu, který spravují.

Jestli jsem to správně pochopila, na vládě vymysleli tento skvělý plán a nyní ho předají příslušným úředníkům, aby ho tito zpracovali do znění zákona.

Tak tedy, hodně štěstí!

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. ))) to je ještě relativně dobrý, ale třeba v dojčlanfdu sice jiné dávky, konkrétně v tomto případě přídavky na děcka, cituji–Německo-Cizinci jsou nyní 18,2 procenta všech, kteří mají nárok na přídavky na děti. Německý pas nemá 20,5 procenta všech dětí, na které se vyplácejí přídavky na děti. Přibližně dvě procenta všech dětí, za které německé úřady platí, dokonce ani nežijí v Německu.
  článek s titulkem–Rekord: Převádíme 459 milionů eur na přídavcích na děti do zahraničí. Přídavky na děti do zahraničí loni opět vzrostly a dosáhly nového rekordu. V roce 2021 bylo vyplaceno 459 milionů eur na zahraniční účty těm, kdo mají nárok na přídavky na děti.

  V březnu 2022 byly podle údajů v zahraničí přídavky vypláceny 328 985 dětem. Před dvanácti lety to bylo 95 093 dětí. Počet dětí žijících v zahraničí, které pobírají přídavky na děti z Německa, se od roku 2010 zvýšil zhruba o 345 procent.

  Vyplývá to ze seznamu Spolkového úřadu práce, o který požádal poslanec Spolkového sněmu AfD René Springer. Jak uvedl Jouwatch, předloni bylo do zahraničí převedeno téměř 430 milionů eur na přídavcích na děti. V roce 2015 to byla ještě částka 261 milionů eur.
  z 2. května 2022–zdroj
  https://www.pi-news.net/2022/05/rekord-wir-ueberweisen-459-mio-euro-kindergeld-ins-ausland/

  • ? jak asi probíhá kontrola u vyplácení těchto dávek–zda děti v zahraničí skutečně fyzicky pořád existují. Někteří lidé budou mít děti jen na papíře a kasírují za ně? Nebo se to vyplací a zdar pi pi )))

   Migranti s mnoha dětmi samozřejmě využívají domácích přídavků na děti v Dojčlu ? )))Tohle je jedna tichá obrovská bezedná díra peněz pro danového otroka . Přijde to k nám, nebo už to tu je tahle praktika?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*