Doplňující informace k razii FBI v domě Donalda Trumpa




Sdílet článek:

FBI provedla v pondělí minulý týden v časných ranních hodinách domovní prohlídku v domě Donalda Trumpa na Floridě. Cílem prohlídky měly být utajované materiály, které se údajně nacházely v soukromé rezidenci bývalého prezidenta. Pár informací pro kompletnější obrázek.

Hlavní zprávou ve většině médií je informace, že FBI zabavila v soukromé rezidenci Mar-a-Largo Donalda Trumpa vícero dokumentů, které obsahovaly informace označené jako přísně tajné. Podle textu povolení k prohlídce měli agenti zadržet veškeré materiály, které byly v jeho domě na Floridě v rozporu se zákony, které upravují zacházení s vládními dokumenty.

Agenti z rezidence odnesli více než deset krabic dokumentů, složky s fotografiemi a „jednu ručně psanou poznámku”.

Pravidla určil Barack Obama

Podle zažité právní praxe mají dvě osoby v americké administrativě neomezenou pravomoc rozhodovat o utajování jakéhokoli dokumentu. Těmito dvěma osobami jsou prezident a víceprezident USA.

Praxi upravuje příkaz prezidenta George W. Bushe a prezidenta Baracka Obamy, který v roce 2009 vydal exekutivní příkaz číslo 13526 o pravidlech zacházení s utajovanými informacemi.

Prezident je nejvyšší autorita

Sekce 1.3 a) příkazu Baracka Obamy jmenuje prezidenta a víceprezidenta USA jako autoritu, která má samostatně pravomoc rozhodovat o utajování informací.

V sekci 3.5 exekutivní příkaz Baracka Obamy popisuje proces odtajnění utajovaných skutečností. V odstavci 3.5b specificky vyjímá kancelář stávajícího prezidenta a víceprezidenta z povinnosti dodržovat tato pravidla pro určené informace a dává jim volnost v rozhodování, co a jak odtajnit.

Podle právníků Donalda Trumpa pramení autorita prezidenta rozhodovat o utajovaných skutečnostech i z rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1987, který ve svém rozhodnutí řekl, že „prezident je především vrchní velitel ozbrojených sil” a jeho autorita pramení z moci, kterou instituci prezidenta přisuzuje Ústava a která „existuje nezávisle na explicitním souhlasu Kongresu”.

Zjednodušená pravidla pro práci s utajovanými skutečnostmi dávají prezidentovi USA flexibilitu při řízení země. Novinář John Salomon v televizi uvedl, že mu jeden z bývalých pracovníků Bílého domu jako příklad uvedl, že se prezident během jednání rozhodl sdílet utajovanou skutečnost se státníkem spřátelené země. Bez nutnosti čekat na výsledek procesu odtajnění ji odtajnil tím, že ji státníkovi sdělil.

Prohlášení Donalda Trumpa

Právní zástupkyně Donalda Trumpa se po zásahu FBI odvolala na zažitou právní praxi a potvrdila, že jakékoli materiály, které byly v soukromé rezidenci bývalého prezidenta, byly odtajněny na základě příkazu, který vydal prezident Trump v době, kdy byl prezidentem.

V prohlášení dále uvedla: „Idea, že nějaký úředník s pravomocí odtajňovat klasifikované informace, která je na něj delegována prezidentem, musí schválit odtajnění, je absurdní.”

Bývalý prezident Trump na sociálních sítích uvedl: „Vnikli do mého domu, vykázali moje právníky a zabavovali věci bez jakýchkoli svědků. Rozlomili zámek, který nám doporučili instalovat u archivu, který jsme jim v minulosti ukázali a ve kterém byly dokumenty, jež mohli vidět již před měsíci, kdyby o ně požádali.”

Otázky může vzbuzovat i soudce, který příkaz k prohlídce povolil. Prohlídku schválil soudce Bruce Reinhart, který před nástupem do státních služeb jako soukromý právník obhajoval zaměstnance zesnulého Jeffrey Epsteina, který byl obviněn z dohazování nezletilých dívek nejen vlivným politikům.

Dvojí metr

Řada politických komentátorů také kritizovala dvojí metr, který podle nich FBI uplatňuje. Specificky zmiňovali kauzu Hillary Clintonové, která v pozici ministryně zahraničí posílala vládní emaily přes nechráněný server ve svém domě. Jednalo se o více než deset tisíc emailů, z nichž podle FBI 81 emailových konverzací obsahovalo utajované skutečnosti.

Právníci Hillary Clintonové poté použili speciální software, aby smazali emaily z jejího osobního serveru tak, že „je nepřečte ani Bůh”, jak uvedl senátor Gowdy při slyšení. Použitý software s názvem BleachBit podle výrobce znemožňuje jakoukoli záchranu smazaných dat.

Jak zaznělo v rozhovoru na CNN, Hillary Clintonová na svoji obhajobu uvedla, že nevěděla, že písmeno „C” na materiálech značí utajované skutečnosti. Dále CNN potvrdila, že Hillary Clintonová používala 13 telefonů značky BlackBerry a 5 ipadů. Poté, co FBI zjistila existenci privátního serveru, tým Hillary Clintonové všech 17 telefonů zničil tak, že je rozbil na padrť kladivy.

Co na to FBI

Tehdejší ředitel FBI James Comey řekl v roce 2016 po ukončení vyšetřování: „Je možné, že sofistikovaní nepřátelé USA získali přístup k emailům Hillary Clintonové. To jsme zjistili. V našem systému rozhoduje státní zástupce, jestli padne obvinění na základě důkazů, které shromáždí FBI. Ačkoliv existují důkazy, že byly potenciálně porušeny zákony upravující zacházení s utajovanými skutečnostmi, nedomníváme se, že by rozumný státní zástupce v tomto případě podal žalobu.”

Hillary Clintonová nebyla v kauze privátního serveru obviněna.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*