Douglas Murray o „bělošské nadvládě“




Sdílet článek:

V časopise černošské komunity The Root (Kořen) napsal v roce 2018 Michael Harriot kritický článek o nedostatku „různorodého myšlení“. „Opravdu musíme bělochy pochválit za jejich zálibu dělat ze sebe oběť.“ A dále vysvětloval: „Vždyť všechno, co by mohlo ohrozit nadvládu bělochů, odmítají uznat,“ a opakoval svou hlavní tezi, že „různorodé myšlení“ je pouhý eufemismus pro „nadřazenost bělochů“.

A tak to pokračuje. V době, kdy si Kmele Foster vyslechl, že fakta jsou zbytečná, měla mít spisovatelka Heather MacDonaldová projev na McKennově vysoké škole v Claremon tu. Její přednáška se ale po protestech a vyhrožování studentů konala v jiné místnosti a vysílala se na internetu. Ještě předtím dostalo vedení školy dopis od svých černošských studentů, v němž signatáři debatu odmítají a že „pozvaná paní nemá co diskutovat o rozdílu v názorech, nýbrž mluvit o právu černochů na existenci“. A MacDonaldovou častovali nelichotivými výrazy jako „fašistka, bílá supremacistka, válečná štváčka, transfobka, queerfobka“ a podobně. Obvinili ji z naprosté „neznalosti propleteného systému smrticí bělošské nadvlády, pod níž je dáno utlačovanému lidu živořit“. Není snad třeba říkat, že nic z toho není pravda. Studenti jistě něco zaslechli o její knize The War on Cops: How the New Attack on Law and Order Makes Everyone Less Safe (Válka s policajty: jak nové útoky na zákony a pořádek ohrožují bezpečí občanů), ale určitě ji nečetli. To jim nijak nepřekáželo, aby ji neobvinili za „obhajobu násilí proti černochům“. To nejlepší ale na konec:

Bělošská nadřazenost odedávna oslavuje objektivní pravdu a jako nástroj útlaku prohlašuje rozdíl mezi „subjektivitou a objektivitou“. Myšlenka jedné pravdy – nadřazené všem názorům – je konstruktem eurozápadní civilizace hluboce zakořeněným v osvícenství, které považovalo černé a hnědé národy za podlidi a tvrdilo, že necítí bolest. Dědictvím tohoto mýtu jsou bělošská nadřazenost, imperialismus, kolonizace, kapitalismus a Spojené státy americké. Představa, že v záležitostech, jež ohrožují naši bezpečnost, máme hledat pravdu, není nic jiného než pokus umlčet utlačované.

Pojetí „pravdy“ jako konstrukt eurozápadu? Těžko si lze představit děsivější a nebezpečnější frázi. Jestliže má být „pravda“ (v děsivých uvozovkách) bělošský vynález, potom jak mají žít ostatní a o co mají usilovat?  Je neštěstí, že mládež papouškuje takovéhle scestné názory, ale ještě smutnější je skutečnost, že ji to někdo naučil.

Mnoho lidí podléhá pokušení studentskou politiku a aktivismus zlehčovat nebo je považovat za bezvýznamné. Starší člověk si může připomenout studentské revolty v době svého mládí, ale pomíjí skutečnost, že do šedesátých let minulého století nebyla univerzita místem, kde byli mladí lidé školeni v duchu revolučního aktivismu a nebyli podněcováni k boji za světovou revoluci. Už delší dobu lze pozorovat, s jakou rychlostí se podivné a výstřední názory z univerzit šíří po světě. Tak jako na solidních amerických vysokých školách svobodných umění lidé uvěřili – nebo se tak z konformismu přetvařují –, že je rasismus všudypřítomný, ačkoli je to očividná lež, i ve společnosti se prosadila posedlost rasou a rasistické výroky antirasismu se staly normální.

Jak poznamenal Andrew Sullivan, když dnes porovnáme šílenství, jaké propuklo na amerických univerzitách, s veřejnou scénou, těžko se lze ubránit pocitu, že „všichni teď žijeme v kampusu“.

 

Douglas Murray

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*