SLOVANKA
Zaznamenala jsem také úvahy o tom, že se korespondenční volby mohou uzákonit také u nás, což by ještě umožnilo další manipulace. Už tak bude možné lehce manipulovat hlasy ze zahraničí tím, že budou sčítány zástupci vládních stran.
Takto plošné korespondenční volby by manipulace dále ještě víc usnadnily.
Právě fakt, že tento způsob voleb je silně manipulativní, vedl ve Francii k tomu, že tam korespondenční volby zcela zrušili. Nakonec možná dojde na podobné úvahy i v USA, neboť – jak se ukázalo – právě kvůli možnosti korespondenční volby již regulérnosti voleb nikdo v USA nevěří.
Jisté je, že k podobné nedůvěře povede zavedení korespondenční volby i u nás.
Vzhledem k tomu, že se Spojené státy připravují na velmi důležité volby letos na podzim, jedním z nejkritičtějších faktorů ve Spojených státech je vzestup masového korespondenčního hlasování.
Podle Úřadu pro sčítání lidu odevzdalo v roce 2020 korespondenční hlasovací lístky 43 procent amerických voličů, což je dvojnásobek oproti 21 procentům, kteří tak učinili v roce 2016.
Zatímco rok 2020 byl výjimečným rokem kvůli reakci vlády na virus COVID-19, Spojené státy přesto zažívají dlouhodobější přechod na systém absenčního hlasování z osobního systému.
V současné době mají Kalifornie, Colorado, Havaj, Nevada, Oregon, Utah, Vermont, Washington a District of Columbia převážně korespondenční hlasovací systémy, podle analýzy Národní konference státních zákonodárných sborů (NCSL).
A přestože volby v roce 2020 zaznamenaly rekordní volební účast, odklon od tradičních volebních metod se také shoduje s poklesem důvěry v americký volební systém.
Průzkum provedený Radou pro veřejné záležitosti z října 2023 zjistil, že pouze 37 procent Američanů věří, že volby v roce 2024 budou „čestné a otevřené“, zatímco 43 procent vyjádřilo „vážné pochybnosti“ o integritě voleb.
Tato ztráta důvěry vyvolává otázku, zda problém pramení z toho, že prohrávající kandidáti tvrdí, že jim byly volby ukradeny, nebo z toho, že Amerika přechází na systém, který upřednostňuje pohodlí, namísto systému, který upřednostňuje integritu.
Velký počet Američanů, zejména republikánských a nezávislých voličů, je stále přesvědčeno o tom, že volby v roce 2020 byly zmanipulovány.
NCSL varuje, že pokud volič označí hlasovací lístek doma a ne v přítomnosti volebních úředníků, může být větší příležitost k nátlaku ze strany rodinných příslušníků nebo jiných osob.
Podle nedávné studie NCSL 28 států, včetně klíčových swing states Arizony, Georgie, Pensylvánie, Michiganu a Wisconsinu, v současné době nabízí hlasování „bez omluvy,“ což znamená, že každý volič může požádat o hlasování v nepřítomnosti bez udání důvodu.
Kromě toho Kalifornie, Colorado, Havaj, Nevada, Oregon, Utah, Vermont a Washington, D.C. automaticky zasílají hlasovací lístky všem voličům poštou.
Ve zbývajících 15 státech musí voliči poskytnout přijatelnou omluvu (jako je nemoc nebo zdravotní postižení nebo pobyt v zahraničí v den voleb), aby se kvalifikovali pro hlasování v nepřítomnosti.
Konzervativní think-tank Heritage Foundation, který průběžně eviduje prokázané případy volebních podvodů, dosud zdokumentoval více než 1 500 případů a 1 276 odsouzení za trestné činy.
„Každý z případů v této databázi představuje případ, kdy veřejný činitel, obvykle státní zástupce, považoval situaci za natolik závažnou, aby podle ní jednal,“ uvádí se ve zprávě.
„A každý z nich skončil zjištěním, že se dotyčný dopustil protiprávního jednání v souvislosti s volbami v naději, že ovlivní jejich výsledek – nebo že výsledky voleb byly dostatečně zpochybněny a musely být zrušeny.“
Podle Hanse von Spakovského, vedoucího právníka Heritage Foundation, jsou čísla citovaná ve zprávě pravděpodobně podhodnocená.
„Problém těchto 1 500 případů je v tom, že jsou jen špičkou ledovce, protože podvody je velmi těžké odhalit,“ řekl deníku The Epoch Times.
„Mnohokrát je to nalezeno náhodou, zejména ve státech, jako je New York nebo Kalifornie, kde není vůbec žádný požadavek na voličský průkaz.“
Mnohé z těchto případů citovaných ve zprávě se týkaly podvodného použití hlasovacích lístků pro nepřítomné voliče. V případě jednoho obyvatele Michiganu, který byl usvědčen z volebního podvodu, zaměstnanec zařízení pro asistované bydlení vyplnil zhruba dva tucty žádostí o nepřítomné voliče a zfalšoval individuální podpisy obyvatel.
V manických týdnech po volbách v roce 2020 byl Trumpovou kampaní najat odborník na analýzu dat Ken Block, prezident společnosti Simpatico Software Systems, aby doloval data o volebních podvodech v klíčových státech Georgie, Pensylvánie, Arizona, Nevada, Michigan a Wisconsin a našel „faktické a tvrdé důkazy, které mohou podpořit úspěšné právní výzvy.“
„Začalo to hodnocením zesnulých voličů a duplicitních voličů,“ řekl Block deníku The Epoch Times. „Podívali jsme se na každý jednotlivý korespondenční hlasovací lístek odevzdaný v nerozhodných státech a hledali jsme zesnulé voliče.
Zjistili jsme, že pokud jde o skutečné zemřelé voliče, které jsme mohli potvrdit prostřednictvím dat, bylo jich několik desítek.“
Pan Block řekl, že našel malý počet lidí, kteří hlasovali dvakrát, obvykle bohatí jedinci, kteří měli dvě rezidence, ale případy odhalených podvodů zdaleka nestačily k tomu, aby ovlivnily volby. Trumpova kampaň ho také požádala, aby prošetřil různá „tvrzení z doslechu“ o volebních podvodech.
„Podívali jsme se na každé jednotlivé tvrzení o volebním podvodu a já jsem byl schopen prokázat důkazy, proč to bylo chybné, nebo prostě úplně špatné, a tato zjištění byla přijata právníky prezidenta Trumpa,“ řekl.
„Myslím si, že je nesmírně důležité, aby všichni pochopili, jak tvrdě jsme hledali a jak důležité bylo, z právního hlediska, aby se na tvrzení o podvodu, která jsem posuzoval, pohlíželo stejně tvrdě, ne-li tvrději než na obhájce, kteří by se těmto žalobám bránili.“
Navzdory všem snahám ujistit veřejnost, že volby jsou v pořádku, však mnozí Američané nepřestávají tušit, že něco není v pořádku.
Zatímco některé případy volebních podvodů mohou být zjistitelné v datech a auditech, jiné, například zda voliči nejsou občany, nebo zda se podílejí na sběru hlasovacích lístků nebo nezákonně vyplňují hlasovací lístky jménem jiných osob, je obtížnější odhalit, pokud nejsou osobně svědky nebo zachyceny kamerou.
Zvláštním problémem korespondenčního hlasování je od roku 2020 nárůst počtu volebních schránek, z nichž jen málo je monitorováno.
Podle Mollie Hemingwayové, šéfredaktorky časopisu The Federalist, a dalších, kteří analyzovali volby v roce 2020, bylo financování a umístění mnoha volebních schránek v roce 2020 řízeno organizací nazvanou Centrum pro technologický a občanský život, podporovanou stovkami milionů dolarů od zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.
Paní Hemingwayová ve své knize „Rigged“ potvrdila, že dary od pana Zuckerberga, nazvané „Zuck Bucks,“ byly stranické a zaměřené na „swing states.“
Vliv soukromých peněz na státní volební systémy jen zvýšil podezřívavost mnoha Američanů.
Zpráva volební laboratoře Massachusetts Institute of Technology (MIT) z roku 2021 uvádí, že „i mnoho vědců, kteří tvrdí, že podvody jsou obecně vzácné, souhlasí s tím, že podvody při korespondenčním hlasování se zdají být častější než při osobním hlasování.
„Existují dva hlavní rysy korespondenčního hlasování, které vyvolávají tyto obavy,“ uvádí zpráva. „Za prvé, hlasovací lístek je odevzdán mimo zraky veřejnosti, a proto jsou možnosti nátlaku a vydávání se za voliče větší.
Za druhé, přenosová cesta pro hlasovací lístky není tak bezpečná jako tradiční osobní hlasování. Tyto obavy se týkají jak zachycování hlasovacích lístků, tak žádostí o hlasovací lístky bez souhlasu voliče.“
Zpráva mimo jiné zmiňuje případ manažera kampaně v kongresových volbách v Severní Karolíně, který shromáždil prázdné korespondenční hlasovací lístky a poté je vyplnil pro svého vlastního kandidáta. To nakonec vedlo k tomu, že volby byly zrušeny…
Buďte první kdo přidá komentář