Dva omyly Západu: Změna ruského myšlení a mantra věčného vyjednávání
Sdílet článek:
Často v médiích a na diskusních fórech slýcháme argument o potřebě přesvědčit ruské občany o nesmyslnosti válečného konfliktu na Ukrajině. Mají přece stejný způsob myšlení, proto stačí informovat ruské veřejné mínění, které postupně začne měnit názor na ukrajinskou krizi.

Hrdost na ruské impérium

Jedná se o hrubé nepochopení imperiálního myšlení, které je ve většině ruské populace hluboce zakořeněno. Stará známá pravda říkala, že ruský mužik vydrží všechno, hlad, katastrofální životní podmínky, bydlení v zemljance, ale jednu jedinou věc nikdy neodpustí, a to je snížení respektu Ruska.

Možná namítnete, že vylepování Z symbolů (schvalování útoku na Ukrajinu) po celém Rusku zapříčinila nenávistná propaganda nebo že v Rusku jsou lidé, kteří mají na válku na Ukrajině podobný názor jako lidé na Západě. Ano ruská propaganda za posledních dvacet let určitě přispěla ke schvalování agrese na Ukrajině, ale rozhodně není hlavní příčinou. Nesmyslnost války rezonuje v našem západním způsobu myšlení, kde převládl pacifismus a intelektuálský odpor k silovým složkám, ale pro ruského občana je nejdůležitější, zda Putin bude schopen rozšířit ruské impérium.

A oběti? Že zbytečně zahyne 5 i 10 tisíc ruských vojáků? Pro ruského občana frustrovaného mocenskou ztrátou Ruska za posledních 30 let v kombinaci se známým „Nas mnogo“ znamená akceptovatelnost lidských ztrát. Rozhodně se nebude jednat o argument pro odmítnutí invaze.

S gangstery se bojuje

Dalším omylem je často opakovaná mantra o „nutnosti jednat“. Je třeba si uvědomit, že Putin jedná na Ukrajině jako gangster, jeho okupační armáda složená z profesionálů i různých žoldáckých skupin vraždí ukrajinské vojáky i nevinné civilisty. Výzvy některých vrcholných politiků (naposledy německého kancléře Scholze) a intelektuálů vyzývající k dialogu ve dnech, kdy dopadají na ukrajinská města granáty a umírají nevinní lidé, jsou obyčejným pokrytectvím, které navíc posiluje Putinovu diktátorskou pozici.

Neustálým telefonováním do Kremlu ze strany Macrona, Scholze a dalších politiků Západ dokazuje svou slabost, kterou Putin jako bývalý plukovník KGB dokáže využít.

Navíc lži kremelského vedení již dosahují takových rozměrů, že stěží můžete uzavřít dohodu s režimem, který ještě den před invazí prohlašoval, že útok na Ukrajinu je lež západních zpravodajských služeb, aby následně další den jeho vojska vtrhla do suverénní země a ruský ministr zahraničí Lavrov po čtrnáctidenních tvrdých bojích pronesl větu, že ruská vojska na Ukrajinu nezaútočila!

A recept na ukončení konfliktu?

Putin musí na Ukrajině pocítit porážku, výrazný neúspěch. Západ se musí přestat na Putinovy požadavky ohlížet a naopak přejít z defenzívy do ofenzivní politiky. Proto je v současné době nejdůležitějším krokem k zastavení Putina masivní vojenská pomoc Západu ukrajinské armádě a účinné ekonomické sankce. Dobrou zprávou je, že se Západ dokázal v odporu sjednotit, odsouhlasit ekonomické sankce i vojenskou podporu, což je v případě EU něco nevídaného.

Dalším krokem by mělo být úplné odstřižení Putinova režimu od příjmů z dodávek plynu a ropy. A to již Putina bude hodně bolet. A Evropu také, proto by evropské země měly zrušit Green deal a na nezbytně nutnou dobu znovuobnovit své již uzavřené jaderné a uhelné elektrárny. Ale to je již na jiné téma.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. To je prasprávná úvaha zdivočelého humatitárního sluníčkáře,

  Proti gansterovi Putinovi je nutno tvrdě a rozdodně zakročit až do vybití ši útěku posledního ukrajince.
  Kde a z kterého septiku se vynořují ti počítačoví kaktici a vojevůcdi,odhodlaní bojovníci za svobodnou státní cenzůru a likvidaci každého,kdo se patřičně nekoří
  před humatitárně lidskoprávní likvidací člověka?

 2. Troška? Co to je zase za šíleného ž.da? Soustavné cpaní válečných krámů na Ukrajinu a dalších, banksterismem porobených zemí bylo a je pro posílení míru? Hranice USA jsou na hranicích s Ruskem? Laboratoře na Ukrajině páchající jedy, další verze slavného covidu-19, byly projevem lásky? Nebo zločinného spolčení proti lidstvu?

  Podle Kirillova se Američané zajímali o místně specifické kmeny virů a infekcí, které by šlo využít proti slovanskému genomu. Ukrajina se od roku 2014 stala de facto zkušebním polygonem, kde bylo možné na lidech zkoušet a testovat úplně všechno.
  Výzkumy a vývoje biologických zbraní na objednávku americké Agentury (DTRA), která spadá pod americké ministerstvo války. Hlavní vývoj biologických zbraní probíhal ve Lvově, v Charkově a v Poltavě.

  • Stačí si spomenúť na výskyt afrického moru prasiat na území Slovenska. Objavil sa v druhej vlne najprv v Gruzínsku v roku 2007! aká náhoda, že? Vetdy tam totiž začali pracovať amícke biologické labáky. V roku 2014 sa mor objavil v pobaltských štátoch a Bielorusku. Aká náhoda, že? A v 2017 sa objavil na Slovensku na východe, aká náhoda, že? Prakticky celá stredná a východná Európa od Moravy až po Gruziu sú zasiahnuté. A teraz sa prevalilo, že okrem iných patogénov vo veľkom “pracovali” na “vylepšení” patogénu afrického moru ošípaných, na jeho schopnosti sa rýchlo šíriť či dokonca na jeho prenos na človeka.

 3. Panebože, to je tróóba…autor si myslí, že nastartování zrušené atomové elektrárny se děje asi tak, že přijede Heinrich, serviceman od Siemensů, nasadí kliku a protočí turbínu. Pak otočí takovým velkým kolem s nápisem Atomkraft a celé to spustí. Pak sedne do Wolfxwagenu a jede domů….Není úžasné mít humanitní vzdělání?

  • No mě by hlavně zajímalo, co v těch znovu nastartovanejch JE budou pálit – pokud vím, všude se používá ruské palivo.
   Mmch, ten pán si nikdy nerozložil mapu Ruska….zřejmě. Rusko je šestina světa, ono ten zbytek ale fakt nepotřebuje. V případě potřeby si podle mě vystačí naprosto s přehledem samo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*