Novinky

V Kyjevě začaly pouliční boje
Sdílet článek:
Ruské jednotky v sobotu vtrhly do ukrajinského hlavního města a v ulicích vypukly boje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl nabídku americké vlády ke zprostředkování jeho evakuace a trval na tom, že zůstane v zemi. „Bojuje se tady,“ řekl Zelenskyj.

Po nočních útocích nebylo podle agentury AP jasné, jak daleko do města ruští vojáci postoupili. Ukrajinští představitelé hlásili určité úspěchy při odrážení útoků, ale boje v blízkosti hlavního města pokračují.

Malé ruské jednotky podle analytiků zkoumaly ukrajinskou obranu, aby uvolnily cestu hlavním silám.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videozáznamu natočeném na ulici v centru ukrajinského hlavního města řekl, že neopustil město a že tvrzení, že ukrajinská armáda složí zbraně, jsou nepravdivá.

„Nehodláme složit zbraně. Budeme chránit naši zemi,“ řekl. „Naší zbraní je naše pravda a naše pravda je, že je to naše země, naše země, naše děti. A to všechno budeme bránit.“

Pouliční střety následovaly po bojích, při nichž byly podle agentury AP poničeny mosty, školy a obytné domy a které si vyžádaly stovky obětí.

Američtí představitelé se domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin je odhodlán svrhnout ukrajinskou vládu a nahradit ji vlastním režimem.

Podle analytiků invaze představuje dosud nejodvážnější Putinovu snahu překreslit mapu Evropy a oživit vliv Moskvy z dob studené války.

Invaze vyvolává nové mezinárodní snahy o ukončení invaze, včetně přímých sankcí vůči Putinovi a jeho bezprostřednímu okolí.

Podle vysoce postaveného představitele amerických zpravodajských služeb, který byl o rozhovoru přímo informován, byl Zelenskyj v sobotu brzy ráno vyzván, aby na žádost americké vlády evakuoval Kyjev, ale nabídku odmítl. Tento úředník citoval prezidenta, který řekl, „bojuje se tady“ a že potřebuje protitankovou munici, ale „ne odvoz“, uvedla agentura AP. (zdroj)

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*