Toby Young píše:
Bývalá redaktorka Alphaville patřící k Financial Times a nyní redaktorka Blind Spot Izabella Kaminska v dokumentu publikovaném v lednu 2021 udělala rozruch alarmující pasáží od Výzkumu Deutsche Bank nazvanou – ‚Co musíme pro Přestavbu udělat‘. Eric Heyman zde píše část o těžkých rozhodnutích, s nimiž se EU musí potýkat, pokud chce splnit cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050 – jinými slovy Net Zero (čistou nulu) – a tvrdí následující:
Dopady současné klimatické politiky na každodenní životy lidí jsou pořád dost abstraktní a pro mnohé domácnosti přijatelné. Klimatická politika přichází ve formě vyšších daní a poplatků za energie, což zdražuje topení a mobilitu. Některé země stanovily minimální standardy na energetickou účinnost budov nebo podobné předpisy v jiných oblastech. Klimatická politika ale zatím naše životy neomezuje. Sami přijímáme klíčová rozhodnutí, např. zda vůbec budeme cestovat, jak moc cestovat a jakých dopravních prostředků použijeme, zda žijeme ve velkém domě nebo v maličkém bytečku a jak si domov vytápíme, kolik máme elektrických zařízení, jak intenzivně je používáme, nebo kolik jíme masa a exotického ovoce. Tato rozhodnutí se normálně dělají na základě našeho příjmu, ne na základě klimatických ohledů.
Jestli ale opravdu chceme dosáhnout klimatickou neutralitu, tak potřebujeme své jednání ve všech těchto oblastech života změnit. Je tomu prostě tak, že zatím neexistují adekvátní rentabilní technologie, které by nám umožnily udržet si svoji životní úroveň uhlíkově neutrálním způsobem. To znamená, že ceny uhlíku budou muset značně narůst, abychom lidi dohnali ke změně svého chování. Jinou (nebo snad doplňkovou) možností je značně utáhnout předpisy. Vím, že „eko-diktatura“ je ohavné slovo. Budeme si ale muset položit otázku, zda v jaké míře můžeme být ochotni přijmout určitou formu eko-diktatury (ve formě uzákoněných předpisů), abychom pokročili ke klimatické neutralitě.
Když ale říká, musíme si „položit otázku, zda a v jaké míře jsme ochotni přijmout určitou formu eko-diktatury,“ tak si nemyslím, že má na mysli referendum o Čisté uhlíkové nule. Spíše slovy „my“ myslí vládnoucí třídu EU. Ta si bude muset položit otázku, zda je ochotna schválit zákony nutící obyvatelstvo EU, aby změnilo své chování tak, aby splnilo cíl ‚klimatické neutrality‘ roku 2050, ať už k tomu má demokratický mandát nebo ne.
Celý článek si přečtěte zde.
Opravdu by nás to nemělo překvapovat. V posledních letech se nám dostalo mnoha varování.
Např. jen před rokem nám sám německý ministr zdravotnictví řekl:
„Myslím, že abychom omezili klimatickou změnu, tak potřebujeme určité restrikce. To znamená, že součástí toho je i méně cestování. Nemohu ani vyloučit, že během klimatické krize, bychom mohli skončit v situaci, kdy bychom museli určité věci zakázat.“
Paul Homewood
Pod zástěrkou ochrany planety, jak tomu vznešeně říkají, chtějí lidi zotročit. O nic jiného nejde.
Vy mate to straseni lidi asi v popisu prace.Ochrana planety je o ochraně planety.Lidi si muzou behat po svete jak chteji vcetne Vas.Jen je treba aby i Vase deti mohly dychat.Tak tam zas nesmolte politiku.
Kolemjdoucí, ty jsi dobrý semeno cáknutý do kopřif, nechápu, jak se „to“ mohlo v „něčem“ uchytit?
To chce klid pane.Zajděte si na prochazku a behem ni se zamyslete, čím zrovna Vy by jste mohl prispet k zachraně cisteho vzduchu na nasi zemičce.