Vidlák: Petr Fiala je víc mrtvý než živý
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Minulý týden proběhly v České republice hned dva protesty zemědělců. První protest vláda „odsoudila“, neboť to byl protest zemědělců vyjadřující nesouhlas nejen s Grean Dealem a zemědělskou politikou EU, ale i s vládními kroky současné vlády. Druhý protest, ten „symbolický“, vláda „pochválila“ s důrazným dovětkem, že se jednalo o protest zemědělců proti byrokracii EU, nikoli však proti pětikoaliční vládě Petra Fialy.

Stalo se to vážně v Čechách, nebo jsme se zázrakem ocitli na pár dní v Absurdistánu?

Já mám pocit, že v Absurdistánu žijeme už dlouho, ale teď to alespoň začíná být vidět. Ukazuje se, že vláda už není schopná bojovat proti všem svým soupeřům naráz a tak její marketéři dělají to, co v takovém případě radí příručky. Rozdělit. V našem případě rozdělit zemědělce na hodné a zlé, jeden protest odsoudit a druhý podpořit, hlavně nedopustit jednotnou a silnou frontu.

Ale… i když se vládě tato taktika podařila, nic to nemění na tom, že už není dost silná jak bývala. Písku v soukolí postupně přibývá, útoky na její politiku přicházejí z nečekaných směrů a přibývá jich. Podívejte se na Petra Fialu, jeho obličej vypadá víc mrtvý než živý.

Jaký byl podle Vás hlavní rozdíl obou protestních akcí a v čem byla jejich podstata?

Rozdíl byl v tom, že pondělní akce jasně ukázala na viníka – grýndýlovou politiku EU i naší vlády. Proto to také byla akce zlá a nebezpečná, kterou bylo nutné všemi způsoby oslabit a onálepkovat. Čtvrteční akce jen upozornila na některé problémy zemědělců a všichni činovníci se až dojemně vyhýbali jakékoliv vyjádření, které by obvinilo vládu. Proto si vláda tento protest pochvalovala.

Pondělní protestující od vlády chtějí akci. Chtějí, aby konala, aby věci měnila a pokud toho není schopna, aby odstoupila. Čtvrteční protestující od vlády chtějí politovat a pohladit po vlasech.

Zajímavé bylo sledovat, že druhý, tedy ten „celoevropský a hodný“ protest, podpořilo hnutí ANO včetně jejího předsedy Andreje Babiše. Jak si tento krok vysvětlujete?

V posledních týdnech přestávám hnutí ANO rozumět. Být hlavní opoziční síla a podpořit PROVLÁDNÍ akci, to je prostě politická chyba, která se projeví v té nejblbější možné chvíli. Catch all party Andreje Babiše přestává být stranou všech a naopak se v poslední době začíná vyprofilovávat. Osobně si myslím, že směrem, díky kterému voliče spíše ztratí než získá. Důvod nevím, ale budu o něm spekulovat v některém ze svých příštích článků.

Den po konání čtvrtečního protestu s podporou Agrární komory prodloužil europarlament bezcelní dovozy veškerých potravin z Ukrajiny, tedy i obilí. Exprezident Agrární komory Jan Veleba v této souvislosti prohlásil, že to bude v krátkém časovém horizontu znamenat další útlum českého zemědělství a potravinové bezpečnosti pro občany co do objemu i kvality. Jaký dopad na české zemědělství bude mít podle Vás toto rozhodnutí europarlamentu?

Doteď u nás platilo, že jsme válcováni dovozem živočišných produktů, které jsou v zahraničí více dotovány a proto ničí naši živočišnou výrobu, která posledních dvacet let neustále klesá. V posledním roce ale začínáme být válcováni i dovozem rostlinných produktů z Ukrajiny, jejichž láci u nás zemědělci nedokáží čelit, protože rostlinná výroba na Ukrajině nemusí dodržovat evropské standardy. Stane se tedy přesně to, čeho jsme svědky posledních dvacet let v živočišné výrobě. Bude postupně klesat, provozy se dostanou do cizích rukou, budou optimalizovány do velkovýrobních celků… postupně, ne hned. Když si koupíte traktor, bude vám ještě deset let sloužit. Problém nastane, až se rozpadne stářím a nebudete mít na nový.

Jan Veleba také řekl, že Agrární komora dělá provládní politiku a v zemědělství hraje roli šesté, nevolené, koaliční instituce. Jak moc s tímto tvrzením souhlasíte a jak byste ohodnotil práci Agrární komory a její přínos pro české zemědělce Vy?

S panem Velebou naprosto souhlasím. Agrární komora se stala nepřítelem produkčních českých zemědělců a hlásnou troubou vlády a velkých korporací, které si na české zemědělství brousí zuby.

Bohužel musím konstatovat, že mnoho zemědělců to ještě nevidí a bohužel to zjistí až ve chvíli, kdy už jim nebude pomoci. Stejně jako teď zjistily uklízečky a kuchařky ve školách, že školské odbory je nehájí a naopak dopustily jejich profesní likvidaci.

Ministr zemědělství Výborný prohlásil, že bere čtvrteční “symbolický protest” jako svou podporu a potvrzení svého mandátu pro vyjednávání v Bruselu. S čím se tedy ministr do Bruselu chystá, už víme. Co tam podle Vás dojedná a s čím můžeme očekávat, že se vrátí?

Není důležité, s čím se Výborný do Brusele chystá, ale s čím se vrátí… a já pochybuju, že se vrátí s čímkoliv jiným, než s dokonalou kapitulací. Grýndýl bude pokračovat, dovoz obilí z Ukrajiny bude pokračovat, byrokracie bude pokračovat. Ale všechno dostane nový honosný název a bude se říkat, že je to pro naše zemědělce příležitost.

Na závěr se pojďme ještě vrátit k pondělnímu protestu v Praze. Jak ho s odstupem týdne hodnotíte… jaké byly a jsou Vaše pocity a co bude následovat?

Byl to první protest zemědělců, kteří se zorganizovali zdola. Nepomohla tomu žádná profesní komora, dělali na tom nadšení jednotlivci. Protest měl všechno – sympatie veřejnosti, široký prostor v médiích tři dny předem a tři dny potom, jasné a zřetelně vyjádřené téma i požadavky, hysterické reakce komentátorů i politiků, především pak Saši Vondry, dokonce měl i svého stávkokaza. Nic se nikomu nestalo, nikdo nebyl zraněn, nedošlo ke škodám na životech ani na majetku. Osm set traktoristů, ochotných vyjet i přes mediální shitstorm a otevřené vyhrožování vlády, nikam nezmizelo.

Co bude dál? Další protesty, to je úplně jasné. Jen budou vypadat jinak než ten pondělní a pevně doufám, že budou vypadat i jinak než ten čtvrteční.

Prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  1. Hnutí ANO je opoziční pouze formálně. Jinak vždy a za všech okolností podpoří cokoliv, co pomůže nasměrovat peníze daňového poplatníka do byznysu Ujo Bociana. Chová se tak už drahně let, je v tom konzistentní. Nevím, co na tom koho ještě překvapuje.

    • No a v tom právě spočívá ta krása demokracie. Můžete si vybrat mezi stranou, která vás okrádá a stranou, která vás ožebračí.

  2. Vidláku, abyste hnutí ANO/Babišovi porozuměl, tak postačí toto: Co je dobré pro Babiše/Agrofert (ANOfert) je dobré pro Českou republiku. Nikdy, opakuji nikdy ne naopak…:-(

    • Máte pravdu, jenže Agrofert potřebuje udržet kupní sílu obyvatelstva, protože jinak krachne, zatímco Fiala takovou potřebu nemá a je ochoten nás totálně ožebračit a bude mu to naprosto lhostejné.

  3. Kdyby pan autor takto hrdinně nazval představitele země toho lepšího světa,tak dopolitikoval.Tak ať si Váží toho kde se narodil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*