Ekonom předpovídá pro rok 2024 největší krach v historii
Sdílet článek:

TYLER DURDEN

Ekonom, který se zaměřuje na analýzu spotřebitelských výdajů, vydal strašné varování před obrovskou ekonomickou krizí v příštím roce.

„Od roku 2009 je to na 100% umělé, bezprecedentní tlačení peněz a obrovské deficity – 27 bilionů dolarů za 15 let, abych byl přesný. Toto bude mimo jakékoli grafy, což znamená, že se nacházíme v nebezpečné situaci,“ řekl 19. prosince 2023 pro portál Fox Business ekonom Harry Dent.

„Myslím si, že rok 2024 bude rokem největšího ekonomického krachu, jaký v životě uvidíme. Toto bude lekce, kterou bychom si už nikdy víc neměli zopakovat. Nemyslím si, že ještě někdy v životě uvidíme prasknutí podobné bubliny,“ řekl.

Podle něj zažijeme, že některé druhy majetku ztratí až 90 % jejich současné hodnoty. Pro firmy z indexu S&P 500 odhaduje propad 86%, pro firmy z indexu NASDAQ až 92%. U nemovitostí očekává 50% pokles.

Jak uvádí Jack Phillips na portálu The Epoch Times , pan Dent, který vlastní společnost HS Dent Investment Management, řekl, že americké trhy se v současnosti nacházejí v bublině, která se začala vytvářet koncem roku 2021, tedy uprostřed pandemie Covidu-19.

„Věci se nevrátí do normálu ještě pár let. Možná už nikdy neuvidíme současné úrovně (akciových indexů a cen nemovitostí). A tento pád nebude jen klasickou korekcí,“ řekl.

“Bude to na úrovni Velké hospodářské krize v letech 1929 až 1932. A každý, kdo to přežije, by nejraději zastřelil svého obchodníka s cennými papíry,” řekl pan Dent a poukázal na krach akciového trhu v roce 1929, který vedl k Velké hospodářské krizi ve 30. letech 20. století.

“Pokud mám pravdu říci, bude to největší krach našeho života, většina z toho se stane v roce 2024. Uvidíte, jak to začne av květnu to už bude jasnější.”

„Takže, pokud opustíte akciový trh na 6 až 12 měsíců a já se mýlím a ceny akcií zůstanou na současných úrovních, tak přijdete o trochu zisku. Pokud však mám pravdu, předejdete obrovským ztrátám a za rok nebo rok a půl budete schopni reinvestovat zachráněné peníze, znovu nakoupit akcie za neuvěřitelně nízké ceny a nesrovnatelně zvětšit své zisky.“

Předpovědi pana Denta o krachu akciového trhu nejsou ničím novým. V roce 2009 napsal knihu „The Great Depression Ahead“ (Velká krize před námi), která předpověděla významný krach trhů.

V posledních několika týdnech mnozí další analytici dělají podobné předpovědi o významném krachu akciového trhu v blízké budoucnosti.

„Na základě převládajícího tržního vývoje předpovídáme v následujících 10 až 12 letech pro firmy z S&P 500 nízké celkové výnosy, které budou ve srovnání s dluhopisy pravděpodobně jedny z nejhorších v historii a že na konci cyklu ztratí trh řádově 63% své hodnoty.

To by bylo v souladu s převládajícími hodnoceními a stoletou historií trhu,“ napsal v říjnu v poznámce prezident investičního fondu Hussman Investment Trust John Hussman, který předpověděl krach v roce 2008.

Nesprávná předpověď?

V nedávné zprávě však investiční banka Goldman Sachs zvýšila svůj cíl pro index S&P 500 pro rok 2024 o 8% na hodnotu 5 100, což pro americké akcie předpovídá klesající inflaci a klesající úrokové sazby.

„Při pohledu do budoucna by nový trend zlepšujícího se růstu a klesajících úrokových sazeb měl podpořit akcie se slabšími výsledky, zejména ty, které jsou citlivé na ekonomický růst,“ napsala firma koncem minulého týdne.

Předseda amerického Federálního rezervního systému (FED) Jerome Powell minulý týden uvedl, že dosavadní zpřísňování měnové politiky (zvyšování úrokových sazeb) centrální banky USA je pravděpodobně ukončeno, protože inflace klesá rychleji, než se očekávalo, a že „v úvahu přichází diskuse o snížení referenčních sazeb“.

Toto prohlášení FEDu pomohlo posunout index S&P 500 blízko rekordního maxima a způsobilo pád výnosů dluhopisů.

Stratégové Goldman Sachsu očekávají, že FED sníží sazby o 25 bazických bodů (0,25%) na každém ze svých příštích zasedání v březnu, dubnu a květnu 2024, po kterých bude následovat čtvrtletní snižování, které sníží referenční sazby diskontní sazby na úroveň v rozpětí od 4% do 4,25% do konce roku 2024 ze současného rozpětí 5,25% až 5,5%.

Optimistický výhled od Goldman Sachsu přichází v době, kdy ostatní firmy zvýšily svá očekávání ke snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem.

Například Bank of America Global Research momentálně předpokládá, že FED v příštím roce sníží sazby o 100 bazických bodů (1%), počínaje snížením o 25 bazických bodů (0,25%) v březnu 2024 v porovnání s předchozím odhadem 75 bazických bodů (0 ,75%).

Americká centrální banka zvýšila sazby ve snaze kompenzovat nejvyšší inflaci za poslední desetiletí. Údaje poskytnuté Bureau of Labor Statistics (Statistický úřad USA) ukazují, že index spotřebitelských cen, který měří inflaci, vzrostl v listopadu 2023 o 0,1% na sezónně upravené bázi a meziročně vzrostl o 3,1%.

naturalnews.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*