EU to tlačí k Polexitu
Sdílet článek:

Díky práci Bruselu a Berlína odcizující Polákům EU už přestal být Polexit tabu, píše Rafal Woś pro Interia.pl.

Teď už to vypadá jistě, že peníze z Fondu obnovy EU, náležející Polsku do Varšavy nepřijdou před parlamentními volbami 2023. Tento dramatický krok je čistě politickým rozhodnutím přijatým v Bruselu a Berlíně, aby ty neukázněné Poláky „vyhladověli“.

 

Teď jsou už v médiích úniky, že i zbývající peníze z EU náležející Polsku budou zmrazeny. To nepřekvapuje, neboť establishment EU už opustil jakékoliv předstírání nestrannosti. Je tedy logické, že Bruseláci vytáhnou proti nenáviděné vládě konzervativní strany Zákona a spravedlnosti (PiS) všechny dostupné zbraně.

Cílem je přinutit Poláky volit tím správným způsobem a vybrat si tu správnou vládu. Je to vměšování do vnitřních a suverénních záležitostí členského státu, které toho nemá moc společného s demokracií.

To není v duchu smluv EU a zakládajících principů. Principy jako subsidiarity a tvrzení o sobě rovných a suverénních členských státech Evropy – dobrovolné unie, která stmeluje, místo aby obírala o suverenitu. Teď to vypadá, že EU potlačuje rebelující provincie a nutí je podvolovat se rozhodnutím přijímaným centrální mocí.

To není poprvé, kdy k tomu došlo. To samé provedli vládě Syrizy v Řecku roku 2015. Řecko bylo donuceno přijmout politiku trojky Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Demokratický mandát byl odstraněn ve jménu demokracie. Bylo by to legrační, kdyby to nebylo tak závažné.

To samé evropské instituce dělaly i Itálii, které měnily vlády za takové, co poslouchaly jejich příkazy. Nátlak uplatnili i na Irsko, Portugalsko a Španělsko. Teď jsou na řadě Polsko a Maďarsko.

Establishment EU je odhodlán zamezit jakýmkoliv změnám ve způsobu, jakým to vedou. Nevzali si žádné poučení z finanční krize 2008, z euro-krize, z Brexitu nebo z totálního kolapsu své energetické politiky v důsledku války na Ukrajině. Odmítají výzvy k reformám, podle kterých by se měli dělit o moc. Pokud vznikne takovýto druh jejich zpochybnění, reagují ostře a odpůrce označují za extremisty a anti-Evropany, které je nutno zastavit.

Elity EU mají vždy pravdu a nikdy nic nepokazily.

Nemůžeme vyloučit, že při zlomení Polska uspějí stejně, jako uspěly při zlomení Atén a Říma. Když se jim to ale povede, nebude to bez důsledků.

Polexit by se mohl stát sebenaplňujícím proroctvím, jelikož lidé se v Polsku obracejí proti EU, čili establishment EU v podstatě Polsko z EU vyhání. Základy pro to se pokládají přímo před našima očima.

INTERIA.PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. EU by neměla omezovat vnitřní suverenitu Polska. Na dtuhou stranu poský režim věren své historicky zakořeněné rusofobii je jeden z těch, který Evropu zatáhl do války na Ukrajině, a to i za cenu destrukce celé Evropy. Je celkem paradoxní, že napomáhají režimu, který se hlásí k banderismu, jenž za druhé války vyústil mimo jiné ve vyvraždění desetitisíců Poláků žijících na Volyni.

  2. No prave ten paradox.Polsko samozrejme nikoho do valky nezatahlo.To je pouze snaha ci asi propagandy to tak ctenarum naservirovat,aby vznikla revnivost na Polsko a rozkol mezi staty unie,coz by se samozrejme libilo.Komu asi?Polsko ma strach z RF,ktera napadla sousedni stat a maskuje to Banderou.S Ukrajiny udelat druhe poslusne Belorusko,to je cil.Ted uz samozrejme jenom ochrana rusky mluvicich.Z adna destrukce EU nebude,pokud bude drzet spolu a tahnout za jeden provaz,jak USA.V jednote je sila.Samostatny stat v Evrope bude lokajem RF,nebo sluzebnickem EU.Takova je realita.Nikdo nikoho nenutil do EU,malem nas nevzali,a jakou jsme meli radost.Vi to i Polaci.Anglie taky vic tezila ze spoluprace(ukaze budoucnost).Takze zase neci vlhke sny.

  3. V jiných článcích a diskusních příspěvcích se uvažuje, jestlipak se to EU do roku 2030 nerozpadne, on už v dalších členských státech stoupá odpor vůči EU.

  4. Jedinej správnej a povolenej názor je ten z Bruselu podporovaný Německem a Francii. Polsko je příliš nezávislé a tak nu vyhrožují odebráním EU peněz. Podobně Orbán Maďarsko, jakto že se opovažuje nakupovat v Rusko levný plyn, tak mu také EU vyhrožuje odebráním EU peněz…

    EU se svým panovačným vedením se dostala už na úroveň dřívějšího RVHP…,kdo nejde s námi a to ve všem, tak jde proti nám, že?

  5. Kdovi co prinese rok 2030.Je to problem uz z dob socialismu,kdy zapadni evropa byla nekde jinde hospodarsky nez soc.blok.A to trva bohuzel dodneska.I vychodni Nemecko je trochu jinde nez zapadni a to tam napumpovali miliardy marek po revoluci.Proste jsme ekonomicky slabsi tam sli,no a slabsi jsme porad.Takze i slabsi rozhodovani.S tim ale nic nenadelame.Nekde pan garik psal,ze jsme byli vyspela zeme po revoluci.V ramci RVHP ano,spousta veci z dob socialismu je dobra a funkcni,vytvorilo se v 5 letych planech vse,co jsme potrebovali.Ale na zapad to nestacilo v konkurenci.Zeptejte se pana Macka a Klause ohledne nasi konkurenceschopnosti se zapadem.No a pak nas zapad cesky receno sezral.Vse jsme jim dali za hubicku,a zaciname od nuly.To jsou ty dnesni problemy lidi.Jak z toho ven?Tezka drina,coz uz nikdo nechce.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*