Evropa má problém. Řešení? Zdvojnásobení sázek na to, co nefunguje




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Mario Draghi představil v září evropskému parlamentu zprávu o konkurenceschopnosti Evropy. Jeho zpráva konstatuje, že Evropa zaostává, a předkládá řadu doporučení na zlepšení situace. Výběr klíčových bodů zprávy podle umělé inteligence.

Mario Draghi je bývalý předseda italské vlády, ekonom a dlouhá léta byl prezidentem Evropské centrální banky. Minulý měsíc představil Evropě svoji zprávu, která nese název „Budoucnost evropské konkurenceschopnosti”.

Na úvod

Během úvodní řeči při představování zprávy řekl Mario Draghi, že v porovnání s Čínou nebo Amerikou je Evropa nejohroženější ekonomikou, neboť je nejotevřenější, má nejdražší energie a je kriticky závislá na klíčových vstupních surovinách.

Zmínil tři oblasti, na které by se měla Evropa zaměřit. Na podporu inovací snížením regulatorních překážek, které ale „nejsou o deregulaci, ale o správné rovnováze mezi opatrností a inovacemi”. Za druhé je to vytvoření celoevropského právního statusu inovativní evropské firmy. Třetí oblastí by mělo být integrování umělé inteligence do průmyslu.

Investice by měly dosáhnout astronomických 800 miliard euro každý rok. Financované by měly být ze soukromých i veřejných zdrojů.

Zpráva: část první

Zpráva o evropské konkurenceschopnosti má dvě části. Jedna část se zabývá hloubkovou analýzou a doporučením, druhá představuje strategii pro konkurenceschopnou Evropu. Celkem má report téměř 400 stran.

Pro vyloučení předpojatosti vybrala klíčové body zprávy umělá inteligence. Text italikou pod jednotlivými body je komentář redakce.

  • Evropa stojí před třemi velkými změnami: akcelerace inovací, dekarbonizace a posílení strategické soběstačnosti.

Dekarbonizace a posílení strategické soběstačnosti jsou v přímém protikladu, neboť naprostou většinu vstupních surovin pro obnovitelné zdroje energie kontroluje Čína kromě jádra, které nikoho nezajímá, protože by to vyřešilo problém a opravdu velké množství aktivistů, lobbistů a klimatických věrozvěstů by přišlo o dotace.

  • Růst produktivity v Evropě zpomaluje.

Pokud se značná část společnosti věnuje zcela neproduktivním činnostem, jako například nesmyslným zprávám o udržitelnosti podle nové směrnice o ESG nebo vymýšlením regulací, je to logické. Ať zkusí do té zprávy dát, kolik lidí se věnuje buzeraci svých spoluobčanů. To by všichni koukali.

  • Bariéry pro inovace tvoří statická průmyslová struktura a regulatorní roztříštěnost.

Ne, bariérou pro inovace je regulace všeho a všech, vysoké zdanění a démonizace zisku, kterého někdo dosáhne, když se nějaká inovace podaří. Dejte lidem volnost tvořit, zbavte je koule na noze a budou se dít velké věci.

  • Dekarbonizace nabízí příležitosti, ale představuje i výzvy.

To je fráze autora, který se bojí napsat, že elektřina z obnovitelných zdrojů nebude dlouhou dobu, pokud vůbec někdy, levnější, protože musí být zálohována ze 100 %. A protože se to bojí napsat, neexistuje skutečná diskuze o řešení problému a všichni předstírají, že zlomí fyzikální zákony. Neboli ideologie ze-leninismu.

  • Zachování sociální inkluzivity a zajištění toho, že benefity technologických změn jsou sdíleny širokými vrstvami obyvatel, by mělo být klíčovou součástí agendy.

Přeloženo do normálního jazyka to znamená, že pokud někdo bude od rána do večera něco vymýšlet a pak se mu to povede, přijdou regulovčíci a začnou inkluzivně přerozdělovat těm, co nedělali nic nebo mají v posteli jiné preference.

  • Kritickým faktorem bude lepší využití rozpočtu Evropy.

Takže tým Ursula bude schopen investovat peníze lépe než někdo, kdo investuje peníze vlastní? A teď tu o Karkulce.

Zpráva: část druhá

V sekci doporučení vybrala umělá inteligence následující seznam:

  • Zajištění dlouhodobějších kontraktů pro obnovitelné zdroje bude klíčové pro stabilní financování energetických projektů z obnovitelných zdrojů.

Abychom zajistili, že ještě více zdrojů společnosti bude nesprávně alokováno, rozdáme ještě více dotací.

  • Transformace k dekarbonizovanému energetickému systému představuje příležitost, jak snížit závislost na fosilních palivech. 

Podle podobné logiky platí, že pokud přesvědčíme lidi, že nemusí jíst, dokážeme snížit závislost na potravinách.

 

  • Rostoucí úrokové sazby představují výzvu pro financování čisté energie.

Natiskneme vagóny peněz na dotace, pak musíme zvednout úrokové sazby, abychom zkrotili inflaci, a poté napíšeme do zprávy, že vysoké úroky jsou problémem pro projekty, které potřebují peníze zadarmo, protože jinak jsou neživotaschopné.

  • Tento dokument zdůrazňuje potřebu komplexní strategie na podporu inovací do čistých technologií včetně finančních pobídek.

Ušetřili by si stovky stránek, kdyby napsali, že dotace vyřeší všechno.

  • Digitalizace a umělá inteligence jsou klíčové pro posílení konkurenceschopnosti EU.

Umělá inteligence v odpovědi na dotaz, zda je AI energeticky náročná, uvedla, že „se zdá, že AI je opravdu energeticky náročnou technologií”. Evropa bude tedy konkurenceschopná pouze v létě přes poledne, což vyřeší tím, že vydá směrnici nařizující Slunci minimální počet hodin svitu.

  • EU potřebuje harmonizovat regulace napříč státy, aby podpořila inovace zejména do AI a čistých technologií, přičemž musí současně zajistit ochranu zákazníků a etické standardy.

Pokud v jednom státě vymyslí další regulaci, musí být co nejrychleji zavedena ve všech dalších státech, aby náhodou neměli nějakou výhodu, protože mají o jednu regulaci méně. 

Tak tyto body vybrala umělá inteligence jako to nejpodstatnější ze zprávy Maria Draghiho.

Post scriptum

Pozn. redakce:

V roce 1968 zjistili komunisté v bývalém Československu, že socialismus žádný ráj na zemi nezajistí. Protože se neodvážili odvrhnout socialistické myšlenky jako základní zdroj problémů, snažili se o jakousi reformu. Zpráva Maria Draghiho je podobná. Protože si nedokáže přiznat, že regulace nikdy nikde žádný blahobyt nevytvořily a že konkurenceschopné ceny energie jsou prvním předpokladem konkurenceschopnosti, snaží se o podobnou kvadraturu kruhu.

Spirálu úpadku zastaví jen a pouze lidé zespodu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Milá redakce, dovolte malé připomenutí, že socialistické hospodaření končilo nulovým státním dluhem, občané byli zaopatření a v ekonomické pohodě. Dnes stát bez zadlužení není schopen existence, 10% občanů čelí exekuci a 60% dalších ledva vychází. Sociálně empatický státní monopol nahradily asociální korporátní monopoly.

    • Což je trochu lež – “nulový” státní dluh a zároveň převedení dluhů z dob komunistického hospodaření do Konsolidační banky po roce ´89. Ale taky důkaz toho, že reálný socialismus – řízené hospodářství – je sice neschopný, neefektivní a dlouhodobě neudržitelný, ale korporátní fašismus – jinak řízené hospodářství – je ještě horší.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*