Evropa odmítá platit za plyn v rublech
Sdílet článek:

Měna, kterou zákazníci platí za ruský zemní plyn, je stanovená smlouvami, upozornil v Bruselu před začátkem summitu EU německý kancléř Olaf Scholz. Reagoval tak na středeční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, podle nějž Rusko v platbách za plyn určený pro Evropu už nebude přijímat eura ani dolary, nýbrž pouze rubly. Odmítavě se k Putinovu požadavku staví i představitelé Itálie, Belgie či Slovinska.

Všude existují fixní kontrakty, jejichž součástí je měna, kterou se za dodávky platí (…) Ve většině případů jsou to eura nebo dolary,“ citovala Scholze agentura Reuters. Kancléř také sdělil, že Německo začne nejspíše ještě letos stavět dva terminály pro zkapalněný zemní plyn (LNG).

Podle Scholze nebyl zákaz dovozu ruských energetických surovin záměrně součástí sankcí, které Evropská unie dosud uvalila na Rusko v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Unijní lídři jsou před dnešním summitem Evropské unie v této otázce rozděleni. Zatímco Polsko a pobaltské státy se kloní k vyhlášení embarga na import ruského plynu a ropy, další země v čele s Německem to odmítají s tím, že opatření by poškodilo evropské ekonomiky.

Moskva plyn hodlá dodávat i nadále podle plánu a změny se v případě „nikoliv přátelských států“ dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, uvedl ve středu ruský prezident. Téměř všechny kontrakty na nákup ruského plynu do Evropy jsou ale vedeny v eurech nebo dolarech, upozornila agentura Reuters. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve středu uvedl, že ruský požadavek představuje porušení smlouvy.

Stejný názor vyjádřil také italský premiér Mario Draghi. Belgický premiér Alexander De Croo upozornil, že pokud by se měla změnit měna pro platby, musela by se znovu vyjednat i cena. Platby v ruské měně jednoznačně odmítl i slovinský premiér Janez Janša, podle nějž „nikdo v rublech platit nebude“.

Rusko se podílí dodávkami plynu do EU ze 40 procent. Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila již tak vysoké ceny energií na rekordní hodnoty a přiměla EU, aby se zavázala snížit závislost na ruských fosilních palivech zvýšením dovozu z jiných zemí a rychlým rozšířením obnovitelných zdrojů energie.

Z návrhu závěrů summitu plyne, že státy unie budou „spolupracovat na společném nákupu plynu, LNG a vodíku“ před příští zimou a že budou koordinovat opatření k naplnění plynových zásobníků. Tyto kroky mají za cíl vytvořit zásoby plynu před příští topnou sezónou. Evropská komise uvedla, že je připravena vést jednání o společných nákupech plynu podle podobného modelu, jakým blok nakupoval vakcíny proti covidu-19.

iuhli.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

  • A s tímto zdá se víc než zatím stačili pobrat, v dominanci. Ale podmínky je naučí chápat velmi brzy.

  • A ještě něco, ruka která dává se nebacá. Asi je sebezáchově neučili. Zatím si sankcemi přes iluze “epesně formantům nadělali do bot.

 1. Zmrazili ste Rusku bankovní účty v dolarech a tak budete platit v rublech nebo mrznout kokoti totalitní.
  Sem zvědavé jak dlouho se podaří svádět vysoké ceny na Rusko než to všem dojde.

 2. Evropa je v situaci,kdy si jaksi nemůže komokoliv,cokoliv odmítat.
  V šele jejich teoreticky národních států(snad vyjma Maďarska) jelstí,lží
  podvodem dosazena pátá kolona likvidátorů tohoto lidkou hloupostí,naivní důvěry stracem a závistí jejich obyvatel znásilněného dříve kontinentu moudrých a bílých
  Putinovo rozhodnutí je podle mě jen prktickou ukázkou fyzikálního záno,že:
  KAŽDÁ AKCE VBUZUJE STEJNĚ VELKOU,ALE OPAČNOU REAKCI.
  Vzhedem k mentální a morální úrovni současných reprezentantů národdů obyvatel
  Evropy nelze ani předpokládat,že by o tomto základním fyzikálním zákoně
  měli kdy co slyšet
  Řízení státu a lidských osudů není chorošova příručka zdělaní tituly ověšení blbci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*